VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 21 March 2023 18:19:05

0 Yorum

Kez Okundu.

Ramazan Kampı

RAMAZAN KAMPI

H24/ MAKALE/ Eğitimci Mehmet Ali BİÇER 

Peygâmberimiz Hz.Muhammmed (S.A.V.)’in ümmetine verilmiş onbir ayın sultanı, “Ramazan’ı Şerif Ay’ı” içiçe geçmiş üç bölümü ihtiva eder. Dirilme, direnme ve arınmayı içeren manevi kamptır ki içerisinde itikâf-inziva ile bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’ni barındırır. Taşların arasında Hacer’ül Esved, suların yanında zemzem, gecenin bir diliminde seher, günlerin içerisinde cuma, ayların ortasında Ramazan en hayırlı olanlardır.

DİRİLME AY’I

Müslümanların maddi ve manevi yoğun bakıma alındıkları “Ramazan’ı Şerif Ay’ında“ günahların isinden, kirinde, pisinden ve kalbimizin katılığından kurtulup kendimize geldiğimizin, özümüze döndüğümüzün, Kur’an’ı Kerm ile Sünnet’i Seniye’nin birarada anlamaya ve kavranılmaya çalışıldığı “Dirilme Ay’ıdır“ Ramazan’ı Şerif.

DİRENME AY’I

Dünya ve Ahiret hayatını karartacak nefsin istek ve arzularına boyun eğmemek. Oruç teknesinde, sabır hamuruyla nefsi bir güzel yoğurmak. Kendimize olan özgüveni arttırarak nefsimizi hiçe saymak ve şeytana gerekli dersi vererek direne, direne kazanmaktır. Kısaca; Nefs ve şeytanla yapılan “Direnme Ay’ıdır“ Ramazan’ı Şerif.

ARINMA AY’I

Dostlukların arttığı, ziyaretlerin çoğaldığı, İslâm kardeşliğinin pekiştiği, manevi atmosferin süzgeçinden geçerek filitre örneği temizlenmenin, duyu organları dahil bütün vücudun bakıma alınarak rektefe edildiği, sanki suyun çeşitli aşamalardan geçirilerek arıtıldığı ve dezenfekte edildiği “Arınma Ay’ıdır“ Ramazan’ı Şerif.

RAMAZAN’IN HEDEFİ

Davranışlarımızdaki asıl amaç kuvvet ve kudret sahibi, en yüce zirvedeki terbiye edici Cenab’ı Allah’ın hoşuna gidebilmektir. O’nun, bizim oruç tutmamıza hiç ama hiç ihtiyacı da yoktur. Ramazan’ı Şerif’te hedeflenen insanlar için ve toplumsal hayat adına en elzem olan “sabır ve takvayı“ yaparak yaşıyarak, teoriden pratiğe dönüştürebilmektir.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

RAMAZAN ÖDÜLÜ

Ramazan Ay’ını istenilen en güzel şekilde yerine getiren inanç erleri “Yaratıcı“ tarafndan Dünya’da ve Ahiret’te elbette ödüllendirilirler. Manevi kampta, ruhen olgunlaşan müslümanlar Ramazan Bayramı’nı da hak ederler. Atalarımız da emeksiz yemek olmaz dememişler mi? Büyük günahlar tevbe ile küçük günahlar ise oruç ile silinirler.

RAMAZANA SAYGI

Bilhassa Ramazan Ay’ında güzel ahlâkın bir parçası olan empatiyi en son haddine kadar kullanmalıdır. Emri altında çalışan işçi ve memurların işlerini hafifletmek, toleranslı davranmak, iftar vakitlerini rahatlatmak birer ibadettir. Bir şekilde oruç tutmayanlar da Ramazan Ay’ına ve oruç tutanlara kesinlikle saygı duymalıdırlar.

DEFOLU MÜSLÜMAN

Asıl olan, gerçek anlamda Ramazan Ay’ı ve oruç ibadetinin hakkını verebilmektir. Günlük hayatımızda defolu mal ve hizmete değer vermediğimiz gibi Cenab’ı Allah da kalitesiz Ramazan ve oruca değer vermez. İbadetlerimizin ahlâki boyutunu yakalamak, içinde bulunduğumuz ortamla ilgili ilmihal bilgilerini öğrenmek müslümanlara kesin farzdır.

ÖĞÜT ve UYARI

Hadis’i Şerif: Kim ki, yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi bırakmazsa Cenab’ı Allah o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına hiç değer vermez. Hadis’i Şerif: Nice oruç tutanlar vardır ki, oruçtan onlara kalan sadece açlık ve susuzluktur. TEBRİK

Okuyucularımızın Ramazan Ay’ını tebrik eder, Ülkemize, İslam Alemi’ne ve bütün insanlığa hayrlar getirmesini Cenab’ı Hakk’tan dileriz. Yeni bir Dünya Medeniyetinin inşası umuduyla sevgiler ve saygılar…

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER