VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 28 March 2022 23:57:45

0 Yorum

Kez Okundu.

Ramazan Ayıyla Beraber Gelin Hep Beraber Marketleri Zincire Vuralım...

 Ramazan Ayıyla Beraber Gelin Hep Beraber Marketleri Zincire Vuralım...

H24/ Makale / Recai Yurdan

Bu Ramazan ayının temel gıda açısından fakir fukara için zor geçeceği belli...

Fiyatların üç dört misli aniden yükselmesi asgari ücretlinin belini kırdı. Bizler Ramazan orucumuzu tutarken tüketimimizi de azaltıp sadece on gün büyük market zincirlerinden uzak durursak çok şeyin değişeceğine şahit olacağız. Bu memleketin değil seksen milyon, üç yüz milyon insana bakacak tarım alanları var. Ama maalesef hükümetin basiretsiz tarım politikalarının üzerine insanlarımızın aç gözlülüğü ve marketlerin fırsatçılığı da eklenince güzel memleketimiz bu hale geldi.

Bu acı tablo kendi yapıp ettiklerimizin kaçınılmaz sonucudur. Nitekim Rabbimiz bu durumu anlattığı bir ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadır: “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleriyle yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu” (Rum 41) Bu olumsuzlukları anlatarak insanlarımızı karamsarlığa sürüklemek istemiyoruz. Karamsar olmak hakkımız da değil. Zira bizler Müslümanız ve geleceğe sürekli olarak ümitli bakmak durumundayız.

Oluşan acı tablo bizim yapıp ettiklerimizin sonucu olduğu gibi düzeltmekte yine bizim yapıp edeceklerimize bağlıdır. Buna dur demek elimizde! Hem hükümetin hem de bizlerin bilinçli davranışları bu sorunu çözüme kavuşturacaktır. Burada hem hükümete hem de biz vatandaşlara sorumluluklar düşmektedir. Tarım politikası değişmeli, üç yüz milyon nüfusa bakacak ülke bu duruma düşürülmemelidir. İyileştirmeye yönelik üretici ve tüketici kooperatifler kurulmadır. Vatandaş olarak bizlerde şeytanların bağlandığı bu mübarek ayda canavarlaşmış marketleri bağlayalım. Bu vesileyle hem manevi doygunluğumuzu arttırmış oluruz. Hem de sağlık açısından bedenimizi dinlendirmiş oluruz. Aynı zaman da orucun hikmetlerinden birisi olan fakir fukara ile de bağımız güçlenmiş olur. Bu marketlerin ürün stoklamaları halka zulümdür. Hükümetin ivedilikle bu konuya el atması gerekir. Yoksa milletin ahı ağır olur.

Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir. (Hadisi Şerif)

Komşularımızdan ihtiyaç sahibi ve mağdur olanların; dinine, mezhebine ve ırkına bakmadan muhtaç olanlara yardım etmeliyiz. İhtiyaçlarını karşılamak insani ve İslami vazifemizdir. İyilik, yüzünüzü doğu ya da batı cihetine dönmeniz değildir. (Gerçek anlamda)

iyilik, Allah’a, Ahiret Günü'ne, meleklere, Kitab’a ve nebilere inananların; sevmesine rağmen malı, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve kölelere verenlerin; namazı kılıp, zekâtı verenlerin; söz verdiklerinde sözlerine bağlı kalanların; fakirlik, hastalık ve savaş zamanında sabredenlerin yaptığıdır. İşte bunlar sadık olanlardır. Bunlar takva sahiplerinin ta kendileridir. (Bakara- 177)

Ramazan ayı itibariyle genellikle Müslümanlar zekatlarını Ramazan ayını milat sayarak bu ayda verirler. Ramazan ayının iklimine bizi kavuşturacak olan Allaha hamdü senalar olsun.

Hükümetin yanlış üretim politikası ve israfta aşırıya gitmesi de bu enflasyonun Tabi ki bu emekçi kardeşlerimizin maaşlarına yansımadı.

Diyanet işleri başkanının bu yıl verilmesini açıkladığı fitre miktarı 4 kişilik bir ailenin fitresinin asgari ücretten yüksek olduğunu gösterdi.

Bu demektir ki asgari ücretli olan kardeşlerimiz fakirlik ve yoksulluk içerisindeler. Bizler nedense komşularımızı, akrabalarımızı, mahallemizi, ilçemizi, ülkemizi görmüyor yurt dışında ki ihtiyacı olan mazlum kardeşlerimizi ziyadesiyle görüyoruz.

Bu konu oldukça hassas bir konu. O yüzden üstüne basarak ifade etmem gerekir ki; biz yurt dışındaki mazlum kardeşlerimize de yardım etmeli, ihtiyaçlarını gidermek için katkıda bulunmalıyız, ancak öncelikle ülkemizde mağdurlar fazla iken öncelikle ülkemizdeki mağdur insanları da görmeliyiz.

Ziyaret ettiğimiz evlerden bazılarında ayladır kırmızı et yemediklerini işitti kulaklarım. Evin babası çalışan bir insandı, miskin değildi. Elektik, su, doğal gaz, okul masraflarından yettiremiyordu sadece…

Et yiyemeyen çocukların olduğu bu ev maalesef yardım kuruluşlarına çok yakın olan bir semtteydi. O kuruluşlar Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerine yardım eden kuruluşlar… Hayat pahalılığının çok yüksek olduğu bir zamanda kendi insanımızı görmeli o evleri daha çok ziyaret etmeliyiz.

Bu demek değildir ki biz yurt dışındakilere yardım etmeyelim, asla! Elbette Yemen’de Suriye’de, Afrika’nın değişik beldelerinde bizlerden yardım bekleyen mazlumları unutmayacağız. Ama kendi insanımızı es geçerek oralara gitmeyi hakkaniyetli bulmuyorum.

Bu vesileyle ramazan ayını en güzel şekilde geçirmenizi temenni ediyorum.

Vesselam..

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER