VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 23 April 2022 01:57:37

0 Yorum

Kez Okundu.

Putin İsrail’den Kilisesini istedi

Batının Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya yaptırım uyguladığı bir zamanda, arazinin mülkiyetinin Moskova’ya devredilmesi İsrail için diplomatik sorunlara neden olabilir.

Rusya ile İsrail arasında soğuk rüzgarlar!

Putin'den mektup Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail'de önceki hükümetin sözünü verdiği Kudüs'teki Alexander Nevsky Kilisesi’nin kontrolünü talep etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail'de önceki yönetimden sözünü aldığı Kudüs'teki bir kilisenin kontrolünü talep etti. Batının Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'ya yaptırım uyguladığı bir zamanda, arazinin mülkiyetinin Moskova'ya devredilmesi İsrail için diplomatik sorunlara neden olabilir.

Putin, pazar günü Başbakan Naftali Bennett'e yazdığı bir mektupta, önceki İsrail hükümetinin söz verdiği gibi Kudüs'teki Alexander Avlusu'nun kontrolünün ülkesine vermesini istedi.

Putin, Başbakan Naftali Bennett'e yazdığı mektupta, Binyamin Netanyahu hükümetinin söz verdiği gibi Kudüs'ün Eski Şehri'nin Hristiyan Mahallesi'nde yer alan kilisenin kontrolünün ülkesine devredilmesini istedi. Rusya ile İsrail arasında soğuk rüzgarlar!

Putin'den mektup Putin’in mektubu, Rus Dışişleri’nin, Moskova’yı savaş suçları işlemekle suçlayan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'e sert tepki vermesinden bir gün sonra yazması dikkat çekti.

Netanyahu, uyuşturucu suçlamasıyla bir Rus hapishanesinde tutulan İsrailli Naama Issachar'ın serbest bırakılması amacıyla 2020'de kilisenin Rusya’ya verileceğini söylemiş, kilisenin tapusu Rus hükümetine devredilmişti.

Ancak bu devir, Mart ayında iptal edilmişti. Putin'in bu mektubu, Rusya'yı savaş suçları işlemek ile itham eden İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'e Rus Dışişlerince sert tepki verilmesinden bir gün sonra yazıldı.

Rus Dışişleri Bakanlığı Lapid'i, İsrail'in Ukrayna'da olanları Filistinlilerle kendi çatışmasını örtbas etmek için kullandığını ileri sürdü ve pazar günü İsrail'in Rusya Büyükelçisi Alexander Ben Zvi dışişlerine çağrıldı.

Alexander Nevsky Kilisesi ve Kutsal Üçlü Katedrali olarak da bilinen 'Alexander Avlusu', Kudüs'ün Eski Şehri'nin Hristiyan Mahallesi'nde yer alıyor.

Devir gerçekleşti ancak İsrail mahkemesi iptal etti Eski başbakan Benjamin Netanyahu Putin'e, uyuşturucu suçlamasıyla bir Rus hapishanesinde tutulan İsrailli bir kadın olan Naama Issachar'ın serbest bırakılmasına yardım etmek amacıyla yapılan bir dizi jestten biri olarak, 2020'de Rusya'nın dönüm noktası olan bu yeri devralabileceğine söz vermişti.

Bu olaydan kısa bir süre sonra da kilisenin tapusu Rus hükümeti olarak kayıtlara işledi. Avlu, uzun zamandır Ortodoks Kilisesi örgütleri arasındaki bir anlaşmazlığın parçasıydı ve bu nedenle Kudüs Bölge Mahkemesi, mart ayında mülkiyetin Rus hükümetine devrini iptal etti. İsrail hükümeti ise bugünkü Rusya Federasyonu'nun, Osmanlı yönetimi sırasında malik olarak kayıtlı olan Rus İmparatorluk Hükümeti'nin halefi olduğunu savunuyor.

Stepaşin: İsrail iki taraflı oynuyor Mevcut Rus hükümetine verilene kadar avlunun sahibi olarak görünen Ortodoks Filistin Kutsal Topraklar Cemiyeti, mülkiyet devrinin siyasi olduğunu savunarak dava açmıştı. Hakim Kaduri, konu diplomatik bir mesele olduğu için Başbakan Naftali Bennett'in nihai kararı vermesi gerektiğini söyledi.

Eski Rusya başbakanı ve Ortodoks Filistin İmparatorluk Cemiyeti başkanı Sergey Stepaşin, son günlerde İsrail'e yaptığı bir ziyarette, Rusya'nın "avlunun iadesi için savaştığını ve bunun zor olduğunu" söyledi. Stepaşin, İsrail'i "iki taraflı oynamakla" suçladı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER