VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 23 November 2022 10:33:18

0 Yorum

Kez Okundu.

Portakalın bilinmeyen faydaları

Portakalın çok bilinmeyen faydaları

Kışın vazgeçilmez meyvesi olan portakalın sağlığa faydası var mı? Peki olan faydaları hangi hastalıkları önler, işte ayrıntılar.

  Portakalın çok bilinmeyen faydaları

 

Taze meyve olarak tüketiminin yanı sıra; taze sıkılmış suyu ve kurutulmuş haliyle de günlük beslenmede oldukça yer tutan meyvelerden biri olan Portakal faydaları sizi şaşırtacak. Bir çok faydayı bir arada bulunduran portakal Türkiye'de  yıllık 1 milyon tonun üzerinde üretilir.              İşte faydaları...

-Portakal içerdiği C vitamini sayesinde hücre hasarını engeller, kansere neden olan serbest radikaller ile savaşır. Bağışıklık sistemini destekler ve mikroorganizmalara karşı korur.

-Yaşa bağlı maküler dejenerasyonu yavaşlatarak göz sağlığını destekler.

-Bununla birlikte demir emilimini arttırarak anemiyi iyileştirmeye yardımcı olur.

-Demir eksikliği olan kişilerde yumurta, et gibi demirden zengin kaynaklar ile birlikte C vitamini alabilmek adına portakal suyu tüketimi yararlı olabilmektedir.

-Portakalın içerdiği C vitamini, stres hormonu olan kotrizolü baskılayarak kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

-Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, artirit ve Alzheimer gibi hastalıklarda inflamasyonu azaltmayı sağlayabilmektedir.

-DNA sentezi için önemli bir vitamin olan folik asit de portakalda bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle gebelerde portakal tüketimi yeterli folik asit alımını destekleyerek doğumsal defektleri önleyebilmektedir.

-Portakal tüketimi böbrek taşına da iyi gelebilmektedir. Portakalın içerdiği sitrat, böbreklerde kalsiyum birikimini önleyerek taş oluşumunun önüne geçebilmektedir.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER