VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 29 July 2020 22:05:29

0 Yorum

Kez Okundu.

Neden Kendimizi Sorgulamayız

Neden Kendimizi Sorgulamayız!

H24/Adil AVAZ

Neden kendimizi hiç sorgulamayız.

Müslüman olmak başka, müslüman coğrayanın bireyi olmak başkadır. Eğer bulunduğumuz yörenin müslümanıysak, bölgenin dayattığı şartlar inancımızı belirler. Bunların başında da mezhepler gelir.

Yani İranda doğmuşsanız şia, Türkiyede doğmuşsanız sünnisiniz. Ve hangi mezhepteyseniz doğru olan sizsiniz! Yine aynı şekilde tarikatlar veya cemaatler. (Sanki büyük araştırmalar neticesinde ulaşılmış gibi) çocukluk veya ergenlik yıllarınızda, tesadüfen veya çıkar amaçlı, hangi cemaat ile ilişkilendirildiyseniz, ömrünüz o cemaate hizmet etmekle geçer. Ve bunda da, doğru olan sizin cemaattir!

Artık sizin cemaatin lideri, gavs, mehdi, mesih, kutub vs dir. Mesela "yetiş ya Abdulkadir" dedinizmi yetişir!

Bunları, bırakın sorgulamayı, sorgulayan olursa, gücünüz veya ahlakınız oranınca müdahaleci olursunuz.

Aynı şekilde particilik. Sizin partiniz en doğrusudur! Tartışılmaz. Veya tartışılıcaksa zarar vermeden. Zaten sizin partiniz, şeyhiniz, cemaatiniz, mezhebiniz yanlış yapmaz ki! Yoksa Allah'ın size verdiği kısacık bir ömrü bu uğurda harcarmıydınız!

Kendimizi bir özeleştiriye çekmek te neyin nesidir! Peşinden gittiklerimiz bu işin üstadları değil mi!?

Duygu, düşünce ve heveslerimiz için, "biçilmiş kaftan"lar değil mi!? "Mihenk taşı"mızı, "siz anlamazsınız" argümanı ile elimizden almışlar. Doğrudur anlamayız, niye verdilerse bize!

Oysaki veren, bakır ile altını ayırmanın ölçülerini, uygulamalı öğretmişti. Olsun unuttuk, şimdi sarraflar var, altının kıymetini iyi bilenler yani!

Netice olarak, coğrafi ve toplumsal kültürümüzün dayattığı hayallerden neşet eden meşrepçiliğimizi, kutsallaştırdık. "Asıl işte budur" diyerek balıklama daldık.

Asıl bumu gerçekten. Oysa ki Allah: "sisteminizi tamamladım adını islam koydum, benim katımda geçerli tek sistem budur, bu sistemin taraftarları müslümanlardır" dediği asıl din'de, bunların hiç birinin yeri yok. Daha doğrusu "asıl"ı biliyormuyuz ki! Kendimizi, aklımızı, duygularımızı, Kuran ışığında, aradabir sorgulamak, müslümanlığın gereğidir oysa.

Selametle.

Adil Avaz/Yalova 2020

 

 

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER