VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 02 January 2022 13:25:22

0 Yorum

Kez Okundu.

Neden? Hazreti Ali’yi Bu kadar Seviyursun ?

NEDEN HZ. ALİ'Yİ BU KADAR SEVİYORSUN?

H24/ Ehlibeyt

Fransız filozof Roger Garaudy diyor ki: Meşhur Sorbon Üniversitesinde ders veriyordum. Bir gün kız öğrencilerimden birisi beni yolda durdurarak şöyle dedi: “Ben büyük bir hayranlıkla kitaplarınızı, makalelerinizi okudum ve söyleşilerinize katıldım.

Sizin yazdıklarınızda ve söyleşilerinizde çokça bahsettiğiniz bir müslüman adam var, adı ‘Ali’. Bu benim ilgimi çok çekti. Kimdir bu Ali? Ve sizde niye bu kadar büyük bir hayranlık uyandırmış?” Dedim ki: “O, İslam Peygamberi’nin amcaoğlu, kızının kocası, İslam ordusunun komutanıdır. Müslümanların arasında Peygamber’den sonra gelir, faziletleri ise saymakla bitmez..

Onu sana daha iyi tanıtabilmek için birkaç soru sormak isterim.” Kız öğrenci, “Tabii, buyrun” dedi. “Karşıdan karşıya geçmek isterken hızla gelen bir araba sana çarpsa.. Sana ne olur?” dedim. Kız dedi ki: “Ya hemen ölürüm ya da şuurumu kaybeder bayılırım.” “Peki dördüncü kattan düşersen sana ne olur?”

Kız dedi ki: “Aynı cevabı verebilirim. Ya o anda ölürüm, ya da her yerim kırık bir şekilde şuurum kayıp bayılırım!”

Dedim ki: “Halbuki bu adam (Hz. Ali) secdede durduğu bir anda namaz kılarken başına bir kılıç darbesi almış ve yara kafatası boşluğuna, yani beyne ulaşmış ve iki gözünün ortasına kadar inmiş. Böyle şiddetli bir darbe alan kişinin akıbeti hakkında ne beklersiniz?” Kız öğrenci: “Kesinlikle anında ölür veya ölmezse bile bilincini kaybederek komaya girer.” Dedim ki: “Ama ölmedi. Bilinci ise eksiksiz bir şekilde yerindeydi.

Darbe beynin en alt kısmına kadar ulaşmış parçalamıştı. Buna rağmen bir gün boyunca hayatta kaldı ve oğluna geleceğe ışık tutacak nasihatte de bulundu.

Oğlu Hz Hasan'a verdiği hikmet ve marifet dolu vasiyet insanlık tarihine ışık tutacak niteliktedir. O, oğlu Hz. Hasan’ı yanına çağırarak, yakalanan katil İbn-i Mülcem için, “Bunun yemeğini yedirip istirahatini de temin edin. Asla haddi tecavüz etmeyin.

Zira Allah haddi tecavüz edenleri sevmez.” der.

Oğlu Hasan'a tavsiye ederken şöyle devam eder:

“Ey Hasan oğlum! Esirine karşı merhametli ol! Ona iyi davran, şefkatle yaklaş. Senin üzerinde olan hakkım adına söylüyorum. Ona, yediğinizden yedirin, içtiğinizden içirin.

Sakın onun ellerini bağlamayın veya ayaklarına zincir vurmayın. Ben ölecek olursam ona sadece bir darbe ile vurup öldürün.

Onu sakın ateşte yakmayın ve işkence etmeyin! Vallahi deden Rasulullah’tan duydum, şöyle buyurdu: “İşkenceden sakının! hatta kuduz bir köpeğe bile işkence etmeyin!” Eğer ben ölmez yaşarsam onu affetmekte evlâyım. Ona ne yapacağımı ben bilirim. Size takvaya sarılmanızı tavsiye ediyorum. Dünya size yönelse de siz ona gülümsemeyin.

Dünyanın zevklerinden kaybettiklerinize üzülmeyin ve doğruyu konuşun, yetimlerin hakkını gözetin. Zalimin düşmanı, mazlumun yardımcısı olun.” Ben vasiyetin sonuna geldiğimde kız öğrencinin gözyaşlarına hakim olamadığını gördüm.

O benim Hz. Ali'ye niye bu denli hayranlık beslediğimi, sevdiğimi anlamıştı. Ona dedim ki; “Bu anlattıklarım ölüm saatinde geçen bir kesitten ibaret sadece.

Onun bilgeliğini, faziletini, mucizelerini, takvasını hakkıyla anlatmaya kalksak sanırım ömrümüz yetmez.” Tercüme: Murtada Çekmecelioğlu

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER