VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 28 December 2019 00:30:02

0 Yorum

Kez Okundu.

NE SEVDAM NEDE KAVGAM BITMEDI

 

Doğduğu, büyüdüğü kente aşık bir Eğitimci, bir bakmışsınız metruk bir yerde gençlerin arasında, bir bakmışsınız çocuklarla misket oynuyor, bir bakmışsınız ücra bir köyde gençlerle top koşturuyor. Çocuklarda onu iyi tanıyor, yetişkinlerde. Akıllılarda iyi tanıyor, delilerde. Bu kişi Bitlisli eski şampiyon,Serdar Durer’dir. Serdar Durer yaşadığı şehir Bitlis ile ilgili duygularını kaleme alıp, şiir yazdı. İşte Serdar DURER’in Bitlis şiiri;

 

Ne Kavgam Bitti, 

 

Gölgesi serin, yüreği sıcak insanların, Adam gibi adamların şehri.

Havası sert, insanı mert bir kent, o kenttin adı minare kent…

Bazen duap yaylasında, bazen bajarın tepesinde, bazen dideban da, bazen nizül de, havası, suyu başka bir kent.

 

Bazen süzülürken sinema yokuşundan aşağı, Kazımpaşa ilkokulunun, etrafındaki beton yığınlarına inat buradayım der gibi, dimdik duruşunu izlersin bu kentin.

 

Bezen yağan lapa lapa bembeyaz kara rağmen, yukarı çarşıdan aşağı çarşıya, Bitlis tabiri ile süka joriden, süka xareye yürürsün. Bezen Tahsiniyle, Nurisiyle, İrfan Baba ile, akılısı, delisiyle bir başkadır bu kent.

 

Bazen yüreklerin zulasında saklanan, en güzel, en mistik aşkların yaşandığı, Abdal Han’ın cariyesi sofia ile gezindiği üzüm bağlarında olmasa da, didebanın koca gölgesinde yürüyen utangaç, masum gençlerini seviyorum bu kentin.

 

Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis

 

Yüreğimin daim dostu, Mehmet Özbay abimin evinden bakınca, bir tarafında büyüleyici heybetiyle Nemrut, bir tarafında doğunun incisi Tatvan, bir tarafında feribot iskelesi, evin hemen kıyısında, martıların uçuştuğu Tatvan Gölü’nü kucaklayasım gelir.

 

Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis

 

Bir tarafında Abdurrahman Gazi Türbesi, bir tarafında kümbetleri, bir tarafında kayısı bahçeleri ile ben Ahlatım diyen, tarihin şafağında doğan bu güzel ilçemizi seviyorum işte.

 

Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis

 

Ceviziyle, süphanıyla, aygır gölü, doğası ve nice güzelliğiyle Adilcevaz başkadır işte. Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis

Bölge insanının önemli bir kısmının kökünün dayandığı, dağlarının heybetiyle, akarsuları ve yaylaları ile Mutki’yi bir başka seviyorum.

Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis

 

Tarifsiz bağları ile, üzümü, narı, inciri, fındığı, balı ile, yetiştirdiği mümtaz şahsiyetleri ile, asrın ruh ve beyin mimarı Bediüzzaman’ı ile bir başkadır Hizan. Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis Ovasıyla, sere gole, kotnisiyle, kaplıcası, camışı, kekliği, bıldırcınıyla, tadına doyulmaz Norşin.

 

Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis Büyüklerin durağı, gezginlerin uğrağı, vakur duruşu ile tarihe meydan okumuş bir kent, o kentin adı BİTLİS’tir... Ne kavgam bitti, ne sevdam Bitlis

 

Acemi Şair / Serdar DURER

 

 

 

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER