VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 01 October 2021 22:28:29

0 Yorum

Kez Okundu.

Navigasyon Hatasına Dava Açılabilir mi?

"Navigasyon uygulaması yanlış yola sokup kaza yapmanıza neden olsa bile dava açma hakkınız yok"

Navigasyonun yönlendirdiği sürücünün girdiği merdivenli sokakta aracıyla takla atması akıllara dava açma hakkı var mı sorusunu getirdi.

Tüketici Sorunları Derneği Başkan Vekili  Avukat Yıldız'a göre sürücülerin uyması gereken mevzuatta navigasyonlara uyulması zorunluluğu yok

Navigasyon yol bulmayı kolaylaştırsa bile ancak bazen yanlış yönlendirebildiği iddia ediliyor.

Ümraniye'de girdiği merdiven bulunan sokakta aracıyla takla attı. Kaza sonrası açıklama yapan Karaoğlan, sokağa navigasyon uygulamasının yönlendirmesiyle girdiğini söyledi. Navigasyon uygulamalarının insanları yollarda yönlerini ve aradıkları adresleri bulmalarına büyük katkısı olduğu tartışmasız.

Kullanımı da gittikçe yaygınlaşıyor. Ancak navigasyonla ilgili yaygın olarak daha uzun mesafeye yönlendirdiği gibi şikayetlerin yanı sıra daha az olmakla birlikte yanlış yola soktuğu, bunun sonucunda kazaya neden olduğu gibi iddialar da bazen dile getiriliyor.

Bu durumda akıllara şu iki soru geliyor: Son olayda olduğu gibi navigasyonun yönlendirmesi sonucu yanlış bir sokağa girer ve kaza yaparsak navigasyon hizmetini sağlayan şirket hakkında dava açabilir miyiz?

Ya da bizi normalden uzun yola soktuğunu iddia ederek zararımızı karşılamasını talep edebilir miyiz?

"Navigasyon uygulamaları sözleşme ile sorumluluk almıyor" Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanvekili Avukat Rıdvan Yıldız, sorulara yanıt verdi. Sürücüler için kolaylık sağlamakla birlikte zaman zaman navigasyon uygulamalarından kaynaklanan hataların ölümle bile sonuçlanan kazalara neden olabildiğini söyleyen Yıldız, buna karşın sürücülerin araç kullanırken uyacağı kurallar ve yasakların karayolları trafik mevzuatında düzenlendiğini hatırlattı.

Sürücülerin, trafik levha ve işaretleri, hız sınırları, park yasakları gibi kurallara uymakla yükümlü iken, idarenin de karayollarını araç kullanımı için güvenli tutmak, trafik ve işaret levhalarını düzenlemek ile yükümlü olduğunu ifade eden Yıldız, "Sürücüler, kurallara uymadığı takdirde kusurlu olacaklardır.

İdare ise yol güvenliğini sağlamadığı takdirde oluşan zararlardan sorumlu olacaktır" dedi. "Navigasyon uygulamaları her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da bunları kullanan sürücüler, aplikasyonları indirdiklerinde bir sözleşme yapmaktadırlar" diyen Yıldız,

"Bu sözleşmelerde 'harita verilerini, trafik, yol tarifi ve diğer içeriği kullandığınızda, fiili koşulların harita sonuçlarından ve içeriğinden farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda, kendi muhakemenize başvurur ve riski size ait olmak üzere kullanırsınız.

Kullanımınızdan ve sonuçlarından her zaman siz sorumlusunuz' şeklinde maddeler yer almaktadır. Navigasyon uygulamaları, sürücülerin risklerine karşı bir sorumluluk almamaktadır" diye konuştu.

"Navigasyona uydum kaza yaptım geçerli bir savunma olarak görülmeyebilir" Yıldız, mevcut düzenlemelere göre sürücülerin yasal olarak uyması gerekenin navigasyon değil, trafik işaret ve levhaları olduğunu kaydederek, "Navigasyona uyarak kaza yapan bir sürücünün navigasyon uygulamasına dava açmasının uygulamadaki mevzuat kapsamında mümkün olduğunu düşünmüyorum. Sürücüler, navigasyonun kolaylığından yararlanırken mutlaka yola da dikkat etmelidirler. 'Navigasyona uydum kaza yaptım' geçerli bir savunma olarak kabul görmeyebilir" ifadelerini kullandı.

"Uyulması gereken kurallarla ilgili mevzuatta navigasyon yer almıyor" Avukat Rıdvan Yıldız, şunları kaydetti: Çünkü uyulması gereken kurallara baktığımızda uygulamadaki mevzuatta navigasyon yer almamaktadır. Dijitalleşmenin arttığını düşündüğümüzde gelecek de navigasyon uygulamaları ve sorumluluk noktasında yasal düzenlemeler söz konusu olabilir. Şu an için kişisel kanaatim navigasyon uygulamalarını kazalardan sorumlu tutmak pek mümkün görünmemektedir.

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER