VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 30 July 2021 00:51:15

0 Yorum

Kez Okundu.

Musa Peygamberin Şehri

Burası Doğu'nun Efes'i! Hz. Musa'nın yaşadığı yer olarak biliniyor

Mezobotamya Kadim ve en eski yerleşim coğrafyasıyla insanlığa beşik olmuş bir yerleşim yeridir. Hazreti ibrahim başta olmak üzere bir çok peygamber ile özdeşleşmiş Peygamberler şehridir.

Şanlıurfa'da, Hz. Musa'nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen Soğmatar Antik Kenti ile Şuayip Peygamber'in yaşadığı düşünülen Şuayip Antik Kenti keşfedilmeyi bekliyor. Görüntüsüyle İzmir'deki Efes'i andıran antik kent doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 1

 

Şanlıurfa'nın tarih kokan Soğmatar ve Şuayip Antik Kenti çok sayıdaki kaya mezarları, kuyuları ve mağaralarıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 2

Hazreti Musa'nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen Soğmatar Antik Kenti ve Şuayip Peygamber'in yaşadığı düşünülen Şuayip Antik Kenti sahip olduğu tarihi yapılarla ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 3

Kente 80 kilometre mesafedeki Eyyübiye ilçesine bağlı Yağmurlu Mahallesinde yer alan Soğmatar Antik Kenti, Şuayip Peygamberin Hazreti Musa ile buluştuğu yer olarak da rivayet ediliyor. İki peygamberin yaşadığı rivayet edile Soğmatar ve Şuayip antik kentleri birbirine 15 kilometre mesafede bulunuyor.

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 4

 

Alan gezisi kapsamında antik şehirleri gezen doğaseverler ile yerli ve yabancı gazeteciler, Efes’i andıran Şuayip Antik Kenti ile Ay ve Güneş Tanrısı diye nitelendirilen taşlar üzerine yapılmış figürlere hayran kaldı. Doğaseverler herkesi antik şehirleri görmeye davet etti.

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 5

Alan gezisi kapsamında Şanlıurfa’ya gelen Gazeteci Gürkan Akgüneş, “Bir alan gezisi kapsamında İstanbul’dan geldik. Buradaki ilk günümüz. Burada inanılmaz bir tarih ile karşılaştık. Soğmatar Antik Kentindeyiz. Arkamızda Ay ve Güneş Tanrısı diye nitelendirilen taşlar üzerine yapılmış figürler yer alıyor. Yine taşlar üzerinde Süryanice yazılmış yazılar bulunuyor. Türkiye’nin en güneyinde bulunan bir antik şehirdeyiz. Burada yerel motifler oldukça belirgin bir şekilde göze çarpıyor. Burası aynı zamanda bir milli park alanıdır. Kaya mezarlarının olduğu oldukça tarih kokan bir alandayız. Birçok insanın gelip görmesi gereken bir yer. Daha çok macerayı seven ve tarihi sevenlerin ilgisini çekeceği yerler diye düşünüyorum” dedi.

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 6

 

Şanlıurfa’nın Anadolu topraklarının temel taşlarını oluşturduğunu belirten Gazeteci Harun Köksal, “Buralar gerçekten çok güzel, tarih kokan mekanlardır. Görmeyenlerin mutlaka uğraması gerektiğini düşünüyorum. Anadolu topraklarının ana merkezini oluşturan ve medeniyetin temel taşlarının buradan oluştuğu noktalardayız. Şuayip ve Musa Peygamberin yaşadığı düşünülen mekanlar burası, herkesin gelip görmesini tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 7Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 8

 

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 9

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 9

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 10

Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 11Burası Doğu’nun Efes’i! Hz. Musa’nın yaşadığı yer olarak biliniyor 12

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER