VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 June 2021 09:02:49

0 Yorum

Kez Okundu.

Mumcu Akp’ye Sert Çıktı

Mumcu'dan AKP'ye Çıkış

H24/Siyaset

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı, eski Kültür ve Turizm, Millî Eğitim Bakanı, 20, 21, ve 22’nci Dönem Milletvekili Erkan Mumcu, Erdoğan'ın Sedat Peker videoları ile ilgili konuşmasını güdüleyen şeyin Bahçeli'nin konuşması olduğunu söyledi.

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı, eski Kültür ve Turizm, Millî Eğitim Bakanı, 20, 21, ve 22’nci Dönem Milletvekili Erkan Mumcu,Twitter’ın sesli sohbet uygulaması olan “Spaces”de, Sinan Akyüz’ün yöneticiliğindeki, “Bir hayalin gerçek olsa ne isterdin?” konulu sohbet odasına konuşmacı olarak katıldı. Mumcu, eleştiride ilk sıranın icraat makamı olarak iktidara verilmesi gerektiğini, muhalefetin ikinci planda olduğunu dile getirdi. “Kendimi böyle bir sohbetin içinde buldum” Mumcu, sohbet odasına nasıl katıldığını ifade ederken, “Ben, Twitter’ı açtım, orada mor bir şey gördüm. Ne olduğunu anlamadım. Bir baktım, sesler var.

Sonra birisi, ‘Erkan Mumcu katılmış’ dedi. Allah Allah! Ve sonra birden kendimi böyle bir sohbetin içinde buldum” dedi. “Cumhurbaşkanını halkın seçmesinin 1 numaralı aktörü benim” Erkan Mumcu, “Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrınızı merak ediyorum ben” şeklindeki soruyu cevaplarken, şunları söyledi: “Ben, cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrımı çok net olarak koydum, o da şudur: Yıllar boyu, ‘Seçimi halk yapmalıdır. Bu seçim, halkın hakkıdır’ demiştim.

Bunun, bahse konu tartışmalardan yıllar öncesine dayalı yüzlerce belgesi vardır. Bunda ısrar ettim. Sonunda o anayasa değişikliğinin gerçekleştirilmesini de başardık.

Bugün Türkiye’de halkımız, cumhurbaşkanı seçebiliyorsa, bunun 1 numaralı aktörü, daha doğrusu, buna en çok etki eden kişi, benim.

Bunu inançla, iddia ile söyleyebilirim. Umuyorum birileri kaydediyordur sözümü. Umuyorum birileri bunu yayar. Bunun aksine söz söyleyebilecek Türkiye’de hiç kimse yok. Buna Recep Tayyip Erdoğan da dahil. O dahi bunun aksine söz söyleyemez. Bunu aynen teyit etmiştir zaten. Teyit ettiği, medyada yayınlanmış konuşmalarını da söyleyebilirim.” “Halk seçmesin denirse, sesim daha kuvvetli çıkar” Erkan Mumcu, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi o zaman onaylamıyorsunuz, Millet İttifakı’nın iddiasını.” Şeklindeki soruya karşılık olarak da şunları söyledi: “Hayır. Bu, aynı şey değil, onaylayıp onaylamamak.

Ben, ama şunu asla onaylamam: Cumhurbaşkanlığı, devletin en üst düzeyde temsil edildiği şeydir. Devletin, millete ait bir aygıt olma, millet egemenliğine ait bir alan olmaklığının sembolü, cumhurbaşkanlığıdır.

Cumhurbaşkanını mutlaka halk seçmelidir.

Doğrudan halk seçmelidir. Cumhurbaşkanının sistem içindeki yeri, yani yürütmeyi tayin etme, etmeme ayrı bir mesele. İsterseniz parlamenter sistemdeki cumhurbaşkanı rolü, isterseniz başkanlık sisteminde; yani yürütmenin başı rolündeki cumhurbaşkanı rolü olsun, hangisi olursa olsun, bu ikisi tartışılabilir şeyler; ama cumhurbaşkanını mutlaka halk seçmelidir. Eğer bir gün ‘Cumhurbaşkanını halk seçmeli’ değil de başka bir çözüm hakkında konuşulursa, o zaman benim sesimi daha kuvvetli olarak duyarsınız.” “Sanço Panza olmak isterdim” Mumcu, “Sizin bir hayaliniz gerçek olsa ne isterdiniz?” sorusuna da “Keşke olsaydı diyeceğimiz bir şey sorduğunuzu var sayarak cevap veriyorum. (…) Kim olmak isterdim tarihte, söyleyeyim mi? Sanço Panza. Don Kişot olmayı deneyimlediğimi düşünüyorum.” dedi.

“Muhalefetin gerçekten erken seçim istediğini düşünmüyorum” Erkan Mumcu, sohbette, “Biliyorsunuz, muhalefetin bu erken seçim çağrıları geliyor sürekli muhalefetten ve bugün cumhurbaşkanı da ‘Sizin bu sufleyi nereden aldığınızı biliyoruz’ gibi bir cümle kurdu. Siz, bu olayla alâkalı ne düşünüyorsunuz?

Acaba eğer yeniden bir erken seçim olmazsa ‘sufleyi nereden aldığınızı biliyoruz’ cümlesinden yola çıkarak, bir sokak hareketi bekliyor musunuz?” sorusunu da cevapladı.

Erkan Mumcu, şunları söyledi: “Ben, bir erken seçim çağrısı yapıldığını düşünmüyorum. İnandırıcı, güçlü bir sesle bir erken seçim çağrısını hiç duymadım, bugüne kadar. Yani ne muhalefetin erken seçim istediği var ne iktidarın buna hazırlığı var. Yani ne iktidar ne muhalefet buna hazır değil. İstemiyorlar bunu. Her ikisi de istemiyorlar. Dolayısıyla bu, siyasetin genel meydan okumaları içinde bu tür cümlelerin olmasının çok da bir anlamı yok, benim için. Dolayısıyla bunu düşünmüyorum. Sokakların harekete geçirilmesi filan… Sokaklar, öyle naylondan sebeplerle filan harekete geçirilemez. Öyle bir şey olmaz; ama sokaklar harekete geçerse, bunu böyle dışsal faktörlerle izah etmek de mümkün değildir; çünkü hiç kimse, canı yanmadan sokağa dökülmez. Öyle kolay iş değil o iş. (…) Önümüzde, sorunuz bağlamında yakın ve önemli bir mesele olduğunu düşünmüyorum.” “Muhalefeti eleştirmek, entelektüel namusa yakışmaz”

Erkan Mumcu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusunda yapılan bir ankete dair soruyu cevaplarken,

“Muhalefeti eleştirmek, karakter olarak bana uymaz. Eleştirecek bir şey olmadığından değil. Yerin dibine kadar eleştirecek sebeplerim var; ama muhalefeti eleştirmek, bir entelektüel namusa yakışacak bir şey değildir. Önce iktidarı eleştireceksiniz; çünkü muktedir olanlar onlar. Çünkü iyi olması için yapılması gerekenleri bekleyecekleriniz onlardır. Ortada iyi olmayan bir şey varsa, dönüp önce iktidarı eleştireceksiniz, sonra muhalefeti.

“Erdoğan’ın Peker videoları hakkındaki konuşmasını güdüleyen şey, Bahçeli’nin konuşmasıdır”

“Muhalefet kısmını bir tarafa bırakıyorum.” diyerek sözlerine devam eden Mumcu, “Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ile koalisyon yaptı mı, yapmadı mı?

Ben size söyleyeyim; Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ana hatlarını, koordinatını, duygusunu tamamen güdüleyen şey, dün Devlet Bahçeli’nin yaptığı konuşmadır.” dedi. Mumcu, sohbet odasındaki bazı konuşmacıların, “Kesinlikle katılmıyorum / Bu sizin fikriniz ama. O zaman bunu ispat edebilir misiniz?

Bu, sadece sizin görüşünüz.” itirazları üzerine, şunları söyledi: “İspat uzun mesele. Tabii ki ispat edemem; çünkü düşüncenin ispatı, akıl yürütme, mantıksal çözümlemelere dayalı bir şey. Ben, herkesin sağduyusuna, orada bulunan insanların sağduyusuna seslenerek diyorum ki, bu böyledir. Bu da normaldir.”

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER