VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 01 December 2021 03:15:56

0 Yorum

Kez Okundu.

Molla Musa Celali El Bayazidi Hakk’a Yürüdü

 

Molla Musa Celali Hakk'a Yürüdü

H24/ Yaşam 

Ağrı ili Doğubeyazıt ilçesinde medresesi bulunan islama ömrünü adamış ve birçok öğrenciler yetiştirmiş olan Seyda Molla Musa Hoca vefat etti.

Ağrı ilimiz Doğubeyazıt ilçesinde medresesi bulunan, islama ömrünü adamış, bölgenin büyük alimlerinden olan kıymetli büyüğümüz, üstadımız, seydamız, birçok öğrenciler yetiştirmiş olan ve her zaman vatanının yanında olan Seyda Molla Musa Hoca Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Cenazesi yatsı namazına müteakiben Doğubayazıt Şehir Mezarlığı’nda defin edidi.

 

Molla Musa Geçit (Molla Musa Celalî) kimdir?

1938 yılında Doğubayazıt ilçesine bağlı Telçeker (Sûbhan) köyünde dünyaya gelen Molla Musa Celalî 1950 yılında Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı Tırtop köyünde; Molla Muhammed Sadık'ın kardeşi olan meşhur Molla Reşit'in yanında eğitim hayatına başladı.

1951-1952 yıllarında Iğdır'da Hoşhaber İmamı Halife İbrahim'in yanında eğitimine devam etti.

Değişik medreselerde meşhur bazı büyük âlimlerin yanında ders almaya devam eden Molla Musa bu hocaları arasında Abdurrahman Dürre, Molla İbrahim Eğdadi (yıl 1953-1954), Şeyh Yahya Çuğreşi'nin oğlu Şeyh Abdurrahim, Molla Şemsettin ve Seyyid Abdulvehhab Dırzbini gibi âlimler yer almaktadır. Molla Muhyiddin el Havilî'nin yanında medreselerde okutulan diğer kitaplardan okuyarak medrese eğitimini tamamladı.

Baykanlı olan bu hocasından genel ilmi icazetini aldı. 1957 yılında birçok köyde ve Doğubayazıt'ın diğer köylerinde talebe yetiştirerek ders vermeye başladı. Daha sonra 1961 senesinde askerlik görevini Mardin'de iki buçuk yıl yaptı.

Askerlikten sonra 4 yıl çeşitli köylerde imamlık yaptı. Şeyh Ahmed-i Hani hazretleri eğitim modelinden beslenen Molla Musa, eğitim hayatında bu model üzerine çalışmalarını sürdürdü. 1996'da Doğubayazıt’ta İslami bir medrese tesis etti.

Bu medrese tedris görevi dışında başka sosyal faaliyetlerde yürütüldü.

Seyda Molla Musa, 40 ciltten fazla Arapça, Türkçe, Kürtçe esere imza atmıştır. Hemen hemen tüm dinî ilimlerde eser telif etmiştir. 7 çocuk babası Molla Musa Arapça, Farsça, Türkçe ve Kürtçe dilini iyi derecede bilmektedir.

 

TAZİYE Mesajları

 

Sosyolog Müfid Yüksel

به نزد رحمت خدای متعال از مشاهير فقهاء شافعی و علمای بزرگ اكراد و از دوستان خانوادۀ ما علامة و نحرير زمان ملا موسی جلالی كردی امروز در استان آگری از عالم فناء به عالم بقاء انتقال كرد. از خدای متعال نيازمندم كه او را مغفرت كناد و مكانش بهشت و مقامش عالی باشد

Vefat/Tâziye Yaşayan çok büyük İslâm âlimlerinden, Ulemâ-yı Ekrâdın meşâhirinden, Bâyezidli yakın aile dostumuz Allâme/Seyda Molla Musa El-Celâlî (Geçit) Coronavirus tâunundan,ifâkat bulamayarak Hakk'ın (C.C) Rahmetine kavuşmuştur. Seyda'ya Allah'tan (C.C) Rahmet niyaz ediyoruz. 

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER