VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 08 July 2021 14:37:07

0 Yorum

Kez Okundu.

Mazlumder’den Tatil Beldesi Kıyafet Ayrımcılığına Tepki

Mazlumder'den Tatil Beldesi Kıyafet Ayrımcılığına Tepki 

H24/İstanbul/Merkez/Sivil Toplum Kuruluşu

Mazlumder İstanbul Şube sine yapılan bazı başvurularda, tatil beldelerindeki kimi devremülk ve otellerin, şartnamelerinde belirtilmediği halde dini inançlarına uygun şekilde giyinmiş insanları havuzdan çıkmaya zorladığı belirtilmektedir.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi tarafından  yapılan konuyla hak ihlallerine tepki açıklaması yaptı.

TATİL BELDELERİNDE “İNANCA UYGUN” KIYAFETLERİ ENGELLEYEN ZİHNİYET KABUL EDİLEMEZ

Yaz sezonunun açılmasıyla tatil yörelerine giden bazı vatandaşlardan derneğimize, kıyafet nedeniyle yaşanan sorunlarla ilgili başvurular gelmektedir.

Derneğimize ulaşan en son vakada Antalya ilinin Kaş ilçesinde faaliyet gösteren özel bir devremülk işletmesi, inançları doğrultusunda giyinen insanları havuzdan çıkmaya zorlamış, gerekçe olarak da tesis yönetiminin belirlediği kuralları göstermiştir.

İnsanların inançlarına yapılan müdahale; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9. Maddesini oluşturan “Düşünce, Vicdan ve Din Özgürlüğü”nün, TCK.122 ve Anayasanın 10, 36 ve 90. Maddelerinde yer alan “Ayrımcılık Yasağı”nın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 14. Maddesinde yer alan “Ayrımcılık Yasağı”nın ihlalidir.

Hiçbir kişi, yönetim veya kurum uluslararası sözleşmeler ve TC. Anayasası tarafından teminat altına alınmış olan bu özgürlüklerin hilafına karar alamaz.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi olarak;

İnsanları inançlarından ve kıyafetlerinden dolayı ayrımcılığa tabi tutan tahammülsüz çağ dışı zihniyeti kınıyor

Birlikte yaşamanın düşmanı olan bu tarz teşebbüslere karşı yargıyı göreve çağırarak etkin soruşturma ve cezalandırma talep ediyoruz.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER