VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 24 April 2023 17:12:00

0 Yorum

Kez Okundu.

Mavi Leğen Ne işe Yarıyor

Mavi Legen Mucizesi...

H24/ Tarim Üretim 

Mevi Leğen bakın Ne İşe Yarıyor... Mavi Legen Mucizesi... Mevi Leğen bakın Ne İşe Yarıyor... Yayınlanma: 23 Nisan 2023 13:49 Mavi leğen mucizesi. 4 yıldır meyve ağaçlarına bu yöntemi uyguluyor:

Böceğin zaafını buldu hem verimi artırıyor hem arıları koruyor hem de bakla zınnı böceğini öldürüyor! Mavi leğen ne işe yarıyor?

Kırıkkale'de meyve üreticiliği yapan Hasan Tarık Bozkoyun, meyve ağaçlarının verimini mavi leğen formülü ile yükseltti. Kendi kendine geliştirdiği mavi leğen formülüyle hem bal arılarını koruyor, hem meyve ağacı verimini artırıyor hem de bakla zınnı adlı zararlıdan kurtuluyor

. Peki mavi leğen formülü ne?

İşte meyve ağaçlarını çoşturma yöntemi. Karaahmetli köyünde meyve üreticiliği yapan Hasan Tarık Bozkoyun, ağaçlarda verimi düşüren bakla zınnı böceği ile kimyasal yöntem dışında nasıl mücadele edildiğini araştırdı.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Yaptığı araştırmada bu böceklerin mavi renge duyarlı oldukları için ağaçlık alana bırakılan içi su dolu plastik mavi leğenlerde toplandığını öğrenen Bozkoyun, 4 yıldır bahçesinde uyguladığı yöntemden olumlu sonuç alıyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut Balcı, gazetecilere mavi leğenin bakla zınnı böceğine cazip geldiğini ve dikkatini çektiğini söyledi.

Leğenin içerisine konan suyla böceğin tuzağa düşürüldüğünü anlatan Balcı, "Mavi leğen uygulaması bakla zınnı böceğine karşı yapılan biyoteknik bir mücadele yöntemi. Bu uygulama zararsız bir yöntem. Aynı zamanda bal arılarını korumaya yönelik bir uygulama. Bu anlamda üreticimizi mücadele yönteminden dolayı kutluyorum, bereketli sezon geçirmesini diliyorum." diye konuştu.

Bakla zınnı ile bal arılarının aynı dönemde faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Balcı, şöyle konuştu: "Bal arısı çiçeklerde döllenmeyi sağlarken, bakla zınnı çiçeklerin içerisinde bulunan dişi ve erkek hücreleri yiyerek meyveye zarar veriyor.

Aynı dönemde kimyasal mücadeleyle bakla zınnıyı öldürmeye kalkmak, bal arısına da zarar vermek demektir. O yüzden bu dönemde uygulanabilecek en güzel yöntemlerden biri bu." Mavi leğen yöntemini 4 yıl önce uygulamaya başladığını anlatan Bozkoyun, şunları kaydetti:

"Ağaçlarda çiçek bol olmasına rağmen meyve verimi düşünce bunun nedeninin bakla zınnı böceğinden kaynaklandığını tespit ettik. Bu böcek çiçeklerin özünü yiyor. İlaçlama yönetimi arıları öldürdüğü için mavi leğen tuzağını kurduk. 4 yıldır böcekle bu şekilde mücadele ediyoruz.

Bu uygulamayla yüzde 100 böcekten kurtuluyoruz diyemeyiz ama yüzde 60-70 fayda görüyoruz. Leğeni biraz fazla koyuyoruz. Toplam 50 ağaca 160'a yakın leğen koyduk."

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER