VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 24 July 2021 12:35:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Mardin Artuklu Sultan isa medresesi Sahipsiz Değildir

MARDİN ARTUKLU SULTAN İSA MEDRESESİ SAHİPSİZ DEĞİLDİR

H24/Makale/Doğan BEKİN

Sesli makaleyi tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Klip çekimleri için Mardin’e giden Manken Tuğba Özay, Kâtip Ferdi’nin rulo halindeki kayıtlarından ve portalde yer alan ana geçmeli ve motifli şeridin iki yanında yer alan Kuran Ayetlerinin altında yer alan 1385 tarihten de anlaşıldığı üzere 1385 yılında Melik Mecd ed din İsa bin Muzaffer Davud bin el Melik Salih tarafından inşa edildiği anlaşılan ve birçok yerinde nesih hat ile taşların üzerine hak edilmiş Kuran Ayetleri yer alan, yüzyıllarca büyük âlimler yetiştiren Mardin Sultan İsa Medresesinin ziyarete kapalı bölümünde uygunsuz klip ve fotoğraflar çekerek bunları sosyal medya hesabından yayınlaması kutsal mekâna yapılan saygının ölçütünü ortaya koyması bakımından son derece düşündürücüdür.

Fatih DBF on Twitter:

Mardin gibi her tarafı farklı inanç mensupları tarafından dini ibadet ve ayin törenleri için kullanılmakta olunan mekânlarda hangi dine ve hangi inanca ait olursa olsun, son dönemlerde bu ve benzeri uygunsuz klip ve fotoğraf çekimlerinin yapılması inanç özgürlüğüne ve söz konusu mekânların misyonuna ters düşen, kabul edilemez bir yaklaşım tarzıdır.

Mardin’in alicenap insanları, inanç özgürlüğünü birer asalet ve erdem sahibi olarak ahlaki nitelikleriyle birbirlerinin din ve inanç kutsalına saygı göstererek ve daha da önemlisi 1400 yıl önce ana çerçevesi ortaya konan ve ‘eman’(güven) prensibine sadık kalarak insani ilkeler içerisinde yaşamlarını idame ettirmeye çalışmışlardır.

Bu cümleden olarak, insanı diğer mahlûkat içerisinde farklı kılan en önemli meziyetlerinden birisi de ahlaki duruş olsa gerek. Bu nedenle Farklı beklenti ve hesap peşinde koşarak bu gibi mekânlara yapılan saygısızlığın üstünü örtmeye kalkışmak asla kabul edilebilir bir durum değildir. Kıbrıs Barış Harekâtının 47. yıldönümü münasebetiyle bulunduğumuz Kıbrıs’ta düzenlenen salon programı sırasında, Sultan İsa Medresesi’nde yaşanan bu talihsiz olayı önümüzde oturan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ifade ederek gerekli önlemleri almasını kendisinden rica ettik.

Ezcümle, başta Vakıflar idaresi olmak üzere, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Mardin Valisi, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün konuyla ilgili sessizliklerini bozarak bu hususta gerekli adımları atmalarını önemle bekliyoruz.

Saygılarımızla

Sırlarıyla Zinciriye medresesi - YENİ ASYA

Zinciriye(İsa bey) medresesi/Artuklu/Mardin/// Mardin’de hüküm süren son  Artuklu Sultanı olan Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik  Salih t… | Turchia

Zinciriye (Sultan İsa) Madrasa in the historical part of Mardin

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER