VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 05 February 2022 21:07:38

0 Yorum

Kez Okundu.

Malcolm X in kızından Çağrı

Malcolm X’in kızı, babasının suikastına ilişkin federal soruşturma çağrısı

Malcolm X'in kızı Ilyasah Shabazz, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada babasının suikastına ilişkin federal soruşturma çağrısı yaptı. Malcolm X’in kızı, babasının suikastına ilişkin federal soruşturma çağrısı 05 Şub 2022 07:29:13 1965'te suikasta kurban giden Malcolm X'in ( El-Hajj Malik El-Shabazz) kızı, babasının cinayetine ilişkin federal soruşturma açılması çağrısı yaptı. Ilyasah Shabazz, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Gerçeği bilmek istiyoruz. Babamızın neden öldürüldüğünü ve kimin yaptığını bilmek istiyoruz.'' dedi.

Malcolm X, 21 Şubat 1965'te Harlem'de konuşma yaparken vurularak öldürüldü. Malcolm X'i öldürmekten hüküm giyen Aziz Muhammed ve Halil İslam, Kasım 2021'de davanın yeniden incelenmesinin ardından aklandı.

Suikastın arkasında hayatının son döneminde Malcolm X'i sıkı takip altında tutan Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) olduğuna dair iddialar da ortaya atıldı. Malcolm X Kimdir? Malcolm X’in asıl adı Malcolm Little’dir. ABD’nin Nebraska eyaletinde, Omaha kentinde 19 Mayıs 1925 yılında dünya’ya gelmiştir.

Kendisi en etkin Afro-Amerikan hatip ve düşünürlerden biridir. Amerika’daki ırkçılık hareketlerinin en önemli isimlerindendir. Müslüman olduktan sonra ismini El-Hacı Malik El-Şahbaz olarak değiştirmiştir. Babası Robbin Earl Little’dir. Kendisi siyahilerin hiçbir zaman hak ettikleri özgürlüğe kavuşamayacaklarını düşünen bir Baptist’tir.

Babası 4 kardeşini beyazlar tarafından işlenen cinayete kurban vermiştir. 1931 yılında da kendisi faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir. Malcolm X Ne Zaman Öldü, Öldüğünde Kaç Yaşındaydı? Malcolm X savunduğu ve inandığı doğrular için canını vermekten hiç çekinmiyordu.

Gaflet ve acı içinde geçirdiği gençliği nihayetinde hakikat ile son buldu. Son bulan ömrü ile bugünlere iz bıraktı ve 21 Şubat 1965’te New York’da yapmış olduğu konferans esnasında eşi ve çocuklarının gözleri önünde gerçekleşen bir suikast sonucunda şehit edildi.

Konuşma yapmaya hazırlanırken, 400 kişilik dinleyicilerden birisi "Zenci! Ellerini cebimden çek!” diye bağırdı. O sırada, bir adam ileriye doğru atılarak Malcolm X’in göğsüne ateş etti. İki kişi daha tabancalarıyla sahneye doğru ateş etti. Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'ne götürülüldükten kısa bir süre sonra öldüğü açıklandı. Şehit olduğunda henüz 40 yaşındaydı.

 

MALCOM X KİMDİR?

Malcolm X, ABD'de yaşadığı dönemde ırkçılıkla mücadelenin sembol isimleri arasında yer aldı.

Asıl adı Malcolm Little olan Malcolm X, henüz 5 yaşıdayken babasını faili meçhul bir cinayete kurban verdi. Annesi ise bu olayın ardından akıl hastanesini kapatıldı. 21 yaşındayken hırsızlık suçlamasıyla hapse mahkum edilen Malcolm X, cezaevinden çıktıktan sonra Nation of İslam isimli harekete katıldı.

Malcolm X adını Nation Of İslam isimli harekete katıldıktan sonra alan Little, Afrikalı atalarının soyadını temsil etmesi nedeniyle X soyadını kullanmaya başladı. Altı yaşındayken babası öldürüldü.

On üç yaşına geldiğinde, annesi akıl hastanesine yerleştirildi ve kendisi koruyucu aileye verildi. Yaşamına bir süre bu şekilde devam etti. 1946 yılında (21 yaşındayken), hırsızlık ve hâneye tecavüz suçlarından hapishaneye girdi. Hapishanede, "İslam Ümmeti" (İngilizce: Nation of Islam) isimli siyahî harekete katıldı.

 

1952 yılında şartlı tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra kısa zamanda hareketin liderlerinden biri hâline geldi. Bu hareketin en meşhur siması olduğu yaklaşık 12 yıl içinde, siyâhî üstünlüğüne inandığı İslam Milleti öğretileri doğrultusunda, siyah ile beyaz Amerikalılar'ın ayrılması gerektiğini savundu ve sivil haklar hareketinin ırksal bütünleşme vurgularına karşı alaycı tavırlar sergiledi.

1964 yılının mart ayında; Malcolm X, İslam Ümmeti (siyahi hareket) ve lideri Elijah Muhammed ile ilgili büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

En sonunda da hareketi ve öğretilerini reddetti. Devamında Sünni İslam ile tanıştı. Orta Doğu ve Afrika'da bulunduğu süre zarfından sonra Müslüman Camisi (İngilizce: Muslim Mosque, Inc.) isimli şirketi ve Afro-Amerikan Birliği Örgütü'nü kurmak için ABD'ye geri döndü. Daha sonra da Pan-Afrikanizm, siyahilerin kendi kaderini tayin edebilme ve kendi kendilerini savunma hakkı gibi konuların önemini vurgulayarak ırkçılığı reddederken, "Siyahi bir Müslüman olarak şu an özür dilememe sebep olan birçok şey yaptım.

Bir hortlak gibiydim... belli bir yön işaret edildi ve yürümem söylendi." demiştir. İslam Ümmeti hareketini terkettikten sonra Şubat 1965'te, hareketin üç üyesi tarafından suikaste uğradı. Ölümünden kısa bir süre sonra da 20. yüzyılın en etkileyici kitaplarından biri olarak kabul edilen Malcolm X Otobiyografisi (İngilizce: The Autobiography of Malcolm X) isimli biyografisi yayınlandı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER