VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 30 April 2021 03:50:41

0 Yorum

Kez Okundu.

Kutul Amare Zaferinin 105.Günü Kutlu Olsun

KUT’ÜL AMARA ZAFERİNİN 105. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

 H24/Tarihte Bugün/Açıklama

Britanya Hint Ordusu’nun en gözde birliklerinden altıncı Hint Tümeni( 6.Poona Indian Division) komutanı Charles Vere Ferrers Townshend, Bağdat savaşı sırasında Osmanlı Ordusu’nun taarruzu karşısında Kut’ül Amara’ya sığınmak zorunda kalmıştı.

3 Aralık1915-29 Nisan 1916 tarihleri arasında İngiliz General Townshend, Küt’ül Amara’yı kuşatan Osmanlı Ordusu’na karşı 23.000 ölü verdikten sonra daha fazla direnemeyeceğini anlayınca 13 general,481 subay ve 13.100 askerle birlikte Halil Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetlerine teslim olmaktan başka çaresi kalmamıştı.

İngilizler, o dönem sömürgeleri olan Hindistan’dan büyük vaatlerle getirdikleri Hint askerlerinin büyük bölümü Kut’ül Amara muharebesinde hayatlarını kaybederken, geriye kalanlar ise Mardin’deki esaret günlerini tren hattı inşaatında sürdürmeye çalıştılar. 7 Aralık 1915-29 Nisan 1916 tarihleri arasında gerçekleşen "Kut’ül Amara Kuşatması" Dicle Nehri'nde bulunan İngiliz Ora Üssü'nden her gün sürekli olarak havalanan 3 adet Short 184 tipi 225 beygir gücündeki İngiliz deniz uçakları kuşatma altında bulunan İngiliz kuvvetlerinde yer alan general, subay ve erlere gıda yardımı ulaştırmaya çalışıyordu.

Kuşatma kırılamayınca Osmanlı kuvvetleri komutanı Halil Paşa'ya teslim olmak zorunda kalan İngiliz General Townshend komutasındaki İngiliz kuvvetleri, 13 General, 481 Subay ve 13.300 Er'den oluşuyordu. Kut’ül Amara Osmanlı Devleti açısından büyük bir zaferdir. Osmanlı kuvvetleri, İngilizleri Irak'tan püskürtmek için sonunda Kut ül Amara'da kuşatma altına aldı. Kaçacak yer bulamayan İngilizler, çaresiz Osmanlı Devleti'ne boyun eğmek zorunda kaldılar.

Bu kuşatma sırasında Osmanlı Ordusu, 350 subay ve 10.000 şehit verdi. Daha sonra İngilizler, "Anglo-Saxson" planı dahilinde Irak'ı zengin petrol kaynakları nedeniyle işgal etmiş ve hala o plan çerçevesinde bu sefer de"Anglo-American" politikalarıyla Irak'ı yıllardır ateş çemberinin içerisine almış bulunmaktadırlar.

Bu vesileye Kut'ül Amara'da şehit düşen askerlerimize Yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyoruz.

Doğan Bekin

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

Doğan  BEKİN Doğan BEKİN doganbekingmail.com Tüm Yazıları

BENZER HABERLER