VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 28 May 2021 10:36:15

0 Yorum

Kez Okundu.

Küçük ortak için Baraj İndirimi

Küçük Ortak İçin Baraj İndirimi

AK Parti'nin paketinde MHP detayı: Seçim barajına 'küçük parti' ayarı geliyor

Muhalefet 'erken seçim' gündemini yaptığı çağrılarla sıcak tutarken, AK Parti ve MHP Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde yeni bir yol haritası belirlemeye çalışıyor.

Uzun süredir Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği üzerinde çalışan AK Parti'nin, 'seçenekli' öneri paketinde MHP'nin talepleri de dikkat çekiyor. AK Parti, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği çalışmalarını tamamladı. MHP olası talepleri de dikkate alınarak 'seçenekli' hazırlanan öneri paketinde, başlangıçta yüzde 7 olarak öngörülen seçim barajının yüzde 5'e indirilmesi görüşü ağırlık kazandı. Milletvekili transferini engellemek için de adım atıldı.

Siyasi partilerin seçimden sonra milletvekili transferiyle grup kurarak seçime girme yeterliliği kazanmasının engellenmesi önerisi de yer aldı.

YASA TEKLİFİ METNİ DEĞİL AMA...

AK Parti'nin bir sonraki seçimlerde uygulanmak üzere hazırladığı seçim ve Siyasi Partisi'nde değişiklik içeren önerisi, Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu'nda görüşüldü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın başkanlığında yapılan çalışma, ittifak ortağı MHP'nin olası talepleri de dikkate alınarak, bir yasa teklifi metni yerine 'seçenekli öneri paketi' şeklinde hazırlandı ve bu metin üzerinden müzakere yapıldı.

MYK'da, hazırlanan önerinin teklif metnine dönüştürülmesi konusunda MHP ile ortak çalışma yapılması görüşü benimsendi. Bu çerçevede, hazırlanan öneri paketinin en kısa sürede ittifak ortağına iletileceği belirtildi.

SEÇİM BARAJINA 'İNCE' AYARI

AK Parti'nin paketinde, seçim barajı yüzde 7 ve 5 olarak önerildi. 2018'deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçiminde, ittifakların yolunun açılması nedeniyle yüzde 10'luk seçim barajının çok anlamlı kalmadığı, tersine bu durumun, muhalif seçmenin barajı geçmesi nedeniyle HDP'yi büyüttüğü yorumları bir süredir AK Parti içinde yapılıyordu.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER