VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 05 June 2021 08:55:55

0 Yorum

Kez Okundu.

Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19'a karşı inek sütü kalkanı

Bilim insanları Kovid-19 hastalığının seyrini hafifletebilecek tedavi yollarını aramaya devam ediyor. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmada, inek sütünün çapraz bağışıklık sağlayarak insanları Kovid-19’a karşı koruyabileceği belirtildi. Aşılanan ineklerde oluşan antikorun süt aracılığı ile insanları da koruduğu iddia ediliyor. İşte araştırmanın detayları...

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 1

1/10

İspanya’da yer alan Ulusal Cordaba Üniversitesi Hayvan Sağlığı Departmanı’ndan araştırmacılara göre inek sütü, enfeksiyonlara karşı son derece koruyucu olan biyolojik bileşenler içeriyor. Bu kapsamda üniversiteye bağlı AGR-149-Bulaşıcı Hastalıklar grubu, olası bir Kovid-19 kontrol kaynağı olarak inek sütüne odaklanan bir araştırma yapıyor. Çalışmanın sonuçları bir kısmı geçtiğimiz günlerde “Frontiers in Immunology” dergisinde yayınlandı.

   

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 2

2/10

Araştırmanın baş yazarlarından Mari Carmen Borge, "çapraz bağışıklık" nedeniyle sütün Kovid-19’a karşı korumasının mümkün olduğunu ve sağladığı korumanın halihazırda mevcut olduğunu açıkladı.

   

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 3

3/10

Borge, “Aşılanan hayvanın sığır koronavirüsüne karşı oluşturduğu bağışıklık hücrelerinin, Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2 gibi diğer koronavirüsleri de kontrol edebildiği gösterildi" ifadelerini kullandı.

   

 

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 4

4/10

Projenin baş araştırmacısı Antonio Arenas ise inek sütünün etkinliğini açıklamak için büyükbaş hayvanları enfekte eden bovine koronavirus (BCoV) ve Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2 arasındaki benzerlikten bahsetti.

   

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 5

5/10

Arenas, "Her iki corona virüste de benzer olan çok sayıda yüksek oranda korunmuş yapı bulunuyor. Aslında her ikisi de beta koronavirüs cinsine aittir. Dolayısıyla inek sütü SARS-CoV-2'ye karşı tam veya kısmi bloke edici etkiye sahip olabilir" dedi.

   

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 6

6/10

Çalışmanın yazarlarının bildirdiğine göre, ineklerde oluşan antikorlar sütleri aracılığıyla halihazırda enfekte olmuş kişilerde yeni tip koronavirüsü nötralize edebilir. Aşılanmamış veya aşılanmış ancak bağışıklık geliştirmemiş kişilerde Kovid-19’un önlenmesine yardımcı olabilir.

   

 

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 7

7/10

Tüm bu bilgilerin ışığında araştırmacılar, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve sistemin farklı bağışıklık yolları yoluyla enfeksiyonu kontrol etmesine yardımcı olacak yüksek düzeyde antikor içeren bir süt ürünü üretmeyi hedeflediklerini açıkladı.

   

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 8

8/10

Sütü sağılan inek vb. büyükbaş hayvanların daha önce BCoV aşıları ile aşılandığını bildiren uzmanlar, bu nedenle onların yüksek düzeyde antikor ürettiğini ifade etti.

   

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 9

9/10

Arenas, ayrıca sütün en etkili olduğu hayvanın doğumundan hemen sonrası olduğunu belirterek, "O zaman sütteki immünoglobulin seviyesi artar. Buna kolostrum denir, ancak belirli bir süresi vardır. Şimdi bilimsel zorluk, kolostrum süresini uzatabilmek ve ayrıca nihai üründe her zaman aynı seviyede antikorların nasıl sağlanacağını keşfetmek. Eylül ayından itibaren tek doz formatında bu ürünü piyasaya sürmeyi hedefliyoruz. Bunun için, her zaman yüksek antikorlara sahip bir dizi hayvanı korumak için çiftliklerdeki üreme döngülerini yeniden ayarlamamız gerekiyor" dedi.

   

 

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19’a karşı inek sütü kalkanı 10

10/10

Öte yandan, herkesin tüketebileceği bu süt ürünleri şimdiden 300'den fazla kişi üzerinde denendiği açıklandı. Söz konusu kişilerin hiçbirinde ciddi Kovid-19 hastalığı tespit edilmedi.

Araştırmacılar, ayrıca ürün piyasaya çıkar çıkmaz gözlemsel bir test yapılacağını belirterek, her halükarda sağlığa zararlı olmayacak ve insanlara belirli bir düzeyde bağışıklık sağlayan doğal bir kaynak elde edileceğini sözlerine ekledi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER