VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 28 July 2021 02:12:38

0 Yorum

Kez Okundu.

Kıyamet Yaklaştı Ay Yarıldı

KIYAMET YAKLAŞTI VE AY YARILDI

H24/Makale /Mehmet Sait Şimşek

Geçmişte vuku bulmuş veya vuku bulduğu söylenip günlük hayatımızla yakından ilişkili olmayan meselelere dair görüş beyan etmekten hoşlanmadığımı söylemeliyim. Gelecekteki meseleler de öyle.

Peygamberimizin mucizesi/mucizeleri her gündeme geldiğinde ayın yatılması gündeme geldiği için bu mesele hakkında düşüncemi yazmak istedim. Ayın yarılması meselesine geçmeden iki hususa dikkat çekmek istiyorum. Birincisi: Allah değil ayı iki bölmek evrenin tamamını darmadağın edip onu tekrar eski şekline sokma kudretine sahiptir. Nitekim kıyametin kopması böyle bir şeydir. O halde mesele ayın yarılabilip eski haline getirilebilmesi meselesi değil böyle bir şeyin olup olmadığı meselesidir.

İkincisi: Mucize peygamberin peygamberliğini ispat eden şeydir. Yani peygamberin peygamberliğini ispat aracıdır. Kişi o peygamberin peygamberliğine iman ediyorsa aracın işlevselliği o kişi için bitmiştir. Şimdi konuyla ilgili ayete gelelim: اِقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ

 “Kıyametin kopması yaklaştı ve ay yarıldı.”

(Kamer: 1) “Ay yarıldı” kısmıyla ilgili üç görüş vardır: Ay iki parçaya bölünmüş ve bir müddet sonra parçalar bir araya gelip birleşmiştir. Bu konuda rivayetler de vardır. İkinci görüş. Ayın, kıyametin kopmasından önce yarılacağıdır. Yani olay kıyamet sahnelerinden biridir. Bu görüşte olanlar “kıyametin kopması yakınlaştı” ifadesinden hemen sonra ayın yarılmasından söz edilmesini de buna delil getirirler. Üçüncü görüş ise. “ay yarıldı1 terkibinin deyim olup “her şey ayân-beyan oldu anlamındadır. İlk görüşü söyleyen müfessirler daha çoktur. Çokluğun sebebi belli bir dönemden sonra ümmetin, olağanüstülükleri Allah’ın kudretine daha çok gösterdiğinin sanılması ve din anlatımında olağanüstülüklerin yaygınlaşmasından kaynaklanıyor olabilir.

Anlatımın devamı üçüncü görüşü desteklemektedir. Şöyle ki: İkici ayette her bir mucizeyle karşılaştıklarında “devam eden bir sihirdir” dedikleri belirtilmektedir. O halde öncesinden devam bir şeyden söz edilmektedir. Kanaatimizce devam eden şey “Kur’an nüzulüdür”. Peygamberimizin Kur’an’la meydan okuduğu ve asgari bir sureyle meydan okuduğu Kur’an’da zikredilen hususlardır. O halde Her bir sure bir mucizedir. Müşriklerin Kur’an’ı sihir olarak nitelemeleri de bilinen bir husustur. Eğer bununla ayın iki parçaya bölünmesi kastediliyor olsaydı peygamberimizin “ay yarılmasına” benzer mucizeleri olmalı ki “devam eden” ifadesini kullansınlar. Peygamberlerin mucizeleri sanal değil gerçektirler.

Eğer gerçekten ay yarılmış olsaydı sadece Mekke’dekiler değil aynı enlem ve boylamda ve yakın enlem boylamlarda yaşayan geniş bir coğrafyada görülmesi gerekirdi. O zaman elektrik, çok katlı binalar yoktu. İnsanların büyük çoğunluğu hayvancılık ve tarımla uğraşıyordu.

Gökte olan bir hadise büyük çoğunluk tarafından görülürdü. Hem böyle bir yarılma olsaydı, devletlerin yıkılışına ve daha başka büyük olaylara bir işaret olarak algılanır, bunu takvim başlangıcı olarak kabul eden milletler olurdu.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER