VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 07 September 2021 09:15:42

0 Yorum

Kez Okundu.

Kiralar Patladı

 

Konut stoku tükendi kiralar patladı

H24/Emlak

Pandemi sonrası konut kiralarındaki yüksek artış vatandaşı isyan ettirirken bir de öğrencilerin de ev bulmaya çalışması krize neden oldu.

Öğrenciler, iki yıldır uzaktan devam ettikleri eğitime veda ederken ev şoku da yaşıyor. Özellikle büyük şehirlerde kira bedellerine yüzde 50 zam yapıldığı ortaya çıkarken bu oran bazı semtlerde yüzde 100'ü buluyor.

 

Son dönemlerde kira bedelindeki artışlar sık sık gündeme geliyor. Vatandaşlar özellikle büyük şehirlerde evlerin yüksek kira bedellerinden şikayetçi. Bununla birlikte yüz yüze eğitimin de başlamasıyla birlikte öğrenciler okullarına döndü. Bu durum kiralık ev tutma oranını artırırken bazı şehirlerde yüzde 50 zam yapıldığını da ortaya çıkardı. Bu oran semtlere göre yüzde 100'ü de gördü.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; iki yıldır evlerini kiraya veremeyen ev sahipleri öğrencilerin okula dönüşünü fırsata çeviriyor. Ancak yüksek fiyatla ev kiralamak isteyenlerin dahi ev bulmaları mümkün olmayabiliyor. Birçok bölgede boş evler için listeler yapılıyor.

'STOKLAR ERİDİ ÜRETİM YAPILAMADI'

Kiraların neden arttığına dair açıklamada bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, bunun işaretlerinin geçen yıl ortaya çıktığını belirterek “2020’de pandeminin yoğunlaştığı dönemde kamu bankalarının başlattığı konut kredi kampanyaları, mevcut stokları ciddi şekilde eritti. Stoklar eridi ama yerine yeni üretim yapılamadı. Çünkü pandeminin etkisiyle inşaat sektörü de yavaşladı. Yavaşlamaya, inşaat maliyetlerinin de etkisi oldu. Şimdi o stokları bitirdik ama maliyetler ve pandemi kısıtlamaları yeni konut üretiminin önünde engel olarak duruyor" dedi.

'HAFTALARCA SIRA BEKLİYORLAR'

Emlak sektörünün alışkın olmadığı bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Akdoğan, “Özellikle bazı bölgelerde, öğrencilerin de yoğun olduğu ya da şehrin en kalabalık olduğu bölgelerde sıra var. Ev kiralamak isteyenler ihtiyaçlarını söyleyip, isimlerini onlarca kişinin bulunduğu listelere yazdırıyor ve haftalarca sıra bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

'ANİDEN GELEN BU HIZLI TALEP KARŞILANAMIYOR'

 İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, hem kentsel dönüşüm, hem yaz dolayısıyla memleketlerine gidenlerin dönmesi hem de öğrencilerin gelmesi ile İstanbul’da bir anda 150 bin hanenin ev arayışına girdiğini kaydetti. İstanbul genelinde kiraların yüzde 30 arttığını, ancak bazen semt bazlı artışların yüzde 200’leri bulduğunu aktaran Aşa, birkaç özel bölge dışında İstanbul’da 2 bin 500 TL’nin altında ev olmadığını söyledi.

Avrupa Yakası’nda artışları özellikle Avcılar’da başlayan dönüşümün tetiklediğini söyleyen Nizamettin Aşa, “Aniden gelen bu hızlı talep karşılanamıyor. Örneğin öğrenci bölgesi olan Avcılar’da 4 ila 5 bin binanın kentsel dönüşümden dolayı yıkımı söz konusu. Bu yüzden kiralarda yüzde 60-70’e varan bir artış var” dedi.

Diğer öğrenci bölgeleri olan Kadıköy merkez ile Bakırköy, Şişli, Beşiktaş gibi bölgelerde fiyatların benzer biçimde arttığını aktaran Aşa, “Kadıköy’de Suadiye ve Göztepe gibi bölgelerde 2 yıl önce 3 bin TL olan ev şu anda 5-6 bin TL’den aşağı değil. 3+1’ler ise 10 bin TL’nin üstünde. Beşiktaş’ta halihazırda 3 bin ile 4.500 TL aralığında bir rakama eski ev bulmak mümkün. Yeni ev fiyatları 5 bin TL’den başlıyor” diye konuştu.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER