VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 06 January 2022 17:13:38

0 Yorum

Kez Okundu.

Kazakistan’da Neler Oluyor

Tüm dünyanın gözü orada! Kazakistan'da neler oluyor?

H24/Asya

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar sonrası başlayan protestolar ile yangın yerine dönen Kazakistan'da hükümet istifa etti, OHAL ilan edildi. Peki tüm dünyanın gözünü çevirdiği Kazakistan'da protestoların ateşi fitilleyen ne oldu? Protestocular ne istiyor?

Kazakistan dünya için ne ifade ediyor?

Kazakistan'da binlerce kızgın protestocu otokrosiyle yönetilen ülkeyi sarsan ve on yıllardan bu yana görülen en büyük kriz nedeniyle günlerdir sokaklardaydı. The New York Times'dan Dan Bilefsky, Kazakistan'daki süreci perde arkalarıyla beraber inceledi.

Olaylar, Cumhurbaşkanı Tokayev için büyük bir meydan okuma olma özelliğinin yanı sıra Rusya ve ABD'nin Kazakistan üzerinde nüfuz kurmak için rekabet ettiği hali hazırda değişken olan ülkeyi istikrarsızlaştırıyor. Çarşamba günü yayınlanan video gösteriyor ki insanlar en büyük şehir olan Almatı'daki ana hükümet binasını bastı, protestocular polis araçlarını ve ayrıca iktidardaki Nur Otan partisinin bölge şubesini ateşe verdi.

Kazak hükümetini Rusya liderliğindeki bir askeri ittifaktan yardım aramaya mecbur bırakan protestolar, polisin perşembe günü düzinelerce göstericinin öldürüldüğünü söylemesiyle şiddetli bir hal aldı. Artan akaryakıt fiyatlarına duyulan öfkeyle ateşlenen protestolar daha önemli ve yakıcı bir şeye doğru yoğunlaştı.

Bu da boğucu otoriter hükümetle ilgili yaygın hoşnutsuzluk ve zenginliğin küçük bir siyasi ve ekonomik seçkinler içinde toplanmasına yol açan yaygın yozlaşmanın keskin eleştirisi.

PROTESTOCULAR NE İSTİYOR?

Protestoların gittikçe yoğunlaşmasıyla göstericilerin talepleri, daha düşük akaryakıt fiyatları talep etmenin ötesine geçerek geniş bir siyasi liberalleşmeyi de kapsayacak şekilde genişledi.

Aradıkları değişiklikler arasında, mevcut cumhurbaşkanlığı atama sistemi yerine Kazakistan'ın bölgesel liderlerinin doğrudan seçilmesi yer alıyor.

Kısacası, 1991'de Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanmasından bu yana ülkeyi ciddi bir muhalefet olmaksızın yöneten siyasi güçlerin devrilmesini talep ediyorlar.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER