VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 19 September 2021 23:30:59

0 Yorum

Kez Okundu.

Karataş Gölü Kurudu

Göçmen kuşların uğrak yeri Karataş Gölü kurudu

 Aşırı sulama ve ikilim değişikliğiyle yüzlerce türe ev sahipliği yapan Burdur'daki Karataş Gölü artı çöle dönüştü.

Burdur'un Karamanlı ilçesinde bulunan ve Göller Yöresi'nin bir parçası olan Karataş Gölü tamamen kurudu.

Karamanlı Ovası'nda 1985 yılında yaban hayatı koruma alanı olarak da ilan edilen gölde suların çekilmesiyle birlikte gölün ortasındaki birkaç tekne de ortaya çıktı.

Burdur'un Karamanlı ilçesinde bulunan ve Göller Yöresi'nin önemli sulak alanlarından biri olan Karataş Gölü, kurudu. Suların çekilmesiyle gölün ortasında kalan birkaç tekne, kuraklığın boyutunu gözler önüne seriyor.

1190 hektar büyüklüğündeki Karataş Gölü göçmen kuşların besin ve yumurtlama alanıyken aynı zamanda bölge halkına ekonomik katkı sağlıyordu.

Son yıllarda yeterli yağışın düşmemesi, yer altı sularının çekilmesi ve iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanan kuraklıktan etkilendi. Geçen yıl suyunun büyük bölümü azalan Karataş Gölü, bu sene ise tamamen kurudu.

'BU GİDİŞLE ÇÖLLER YÖRESİ OLARAK ANILACAK'

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Selimoğlu, "Bu sene istenen yağış da olmayınca her yerde kuraklık oldu. Göller bölgesi denilen Burdur'umuz maalesef bu gidişle çöller yöresi olarak anılacak.

İnşallah yeniden göllerimiz sularla dolar ve hepimiz mutlu oluruz. Kuraklık tarımsal faaliyetleri de etkiliyor, tek beklentimiz kışın yağışların bol olması" diye konuştu.

Selimoğlu, Karataş Gölü'nde 122 kuş türünün görüldüğünü belirterek, gölün suyla dolup eski günlerine dönmesini diledi. Karataş Gölü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Salih Kutlu da her yıl gölde ortalama 5 ton sazan, 5-6 ton kerevit (tatlı su ıstakozu) ve birkaç ton da havuz balığının avlandığını aktardı.

Bu yıl gölde balıkçılık yapamadıklarını anlatan Kutlu, şöyle konuştu: "Gölde bu yıl kayıklarımız yüzemedi. İki teknemiz gölün içinde karaya oturdu.

Bu göl sadece balıkçılık için değil, bölgede sulama için de önemli bir kaynaktı. Yetkililerden talebimiz, gölün sulama kapasitesi bittiği anda suyu kesmeleridir.

Vatandaşlardan da su tasarrufuna önem vermelerini talep ediyoruz. Türkiye'nin her tarafını kuraklık etkiledi. Su tasarrufu için ne gerekiyorsa onu yapmamız gerekiyor. Şu anda gölümüz bitik durumda, hava şartları da kurak gidince gölü kaybettik."

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER