VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 12 September 2021 07:47:52

0 Yorum

Kez Okundu.

Kamalak Erdoğan’ın Başka Seçeneği Yok!

 Saadet Partisi'nin ağır taşından Erdoğan'a adaylık formülü. “Başka seçeneği yok'' diyerek açıkladı

 Saadet Partisi'nin ağır taşından Erdoğan'a adaylık formülü. “Başka seçeneği yok'' diyerek açıkladı Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak, 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olup olmayacağını ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"KIRMIZI ÇİZGİ BAŞKANLIK SİSTEMİ"

Kamalak, "Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız anayasayla ilgili olarak iki ön şart koyuyor. Bir, 'Anayasanın değiştirilemez maddelerine dokunulamayacaktır, kırmızı çizgimiz.' Kabul, sonra? 'Başkanlık Sistemi de kırmızı çizgimiz,' diyor. Aslında kırmızı çizgi olan Sayın Cumhurbaşkanı açısından burada kanaatimce, Başkanlık Sistemi'dir. Anayasanın ilk 3 maddesinde teminat altına alınmış olan, değiştirilmesi dahi yasaklanmış bulunan maddelerle kimsenin ilgilendiği yok aslında. Asıl itibariyle burada en şart, Başkanlık Sistemi'dir. Ona dokunulmayacak" diye konuştu. Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş Yazdır Etiketler Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak 2023 seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adaylık açıklama cumhurbaşkanlığı adaylığı erken seçim saadet partisi

 

1 Eylül 2021 Cumartesi - 10:28 Takip Et Saadet Partisi'nin ağır taşından Erdoğan'a adaylık formülü. “Başka seçeneği yok'' diyerek açıkladı.

Saadet Partisi eski Genel Başkanı ve Anayasa Profesörü Mustafa Kamalak, TV5'te yayımlanan Mustafa Yılmaz'ın sunduğu Kulis Ankara programına konuk oldu. Kamalak, yeni anayasa hazırlığını, mevcut hükümet sistemini ve Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kamalak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez aday olup olamayacağı konusunda "Eğer gerçekten seçimler 2023'te, vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey anayasaya göre aday olamaz. Meclis erken seçime karar verirse o zaman Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok" ifadelerini kullandı.

“BİR KİMSE EN FAZLA 2 DEFA CUMHURBAŞKANI SEÇİLEBİLİR”

Kamalak, Erdoğan'ın üçüncü kez aday olma ihtimalini hukuki çerçevede şu sözlerle değerlendirdi: "Eğer gerçekten seçimler 2023'te vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey aday olamaz anayasaya göre.

Şüphesiz. Çünkü Anayasanın 101. Maddesinin 2. Fıkrası gayet açık: Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 5 yıldır. Bir kimse en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Bunun bir istisnası var o da 116.Maddenin 3.Fıkrası... Orada da deniyor ki; Cumhurbaşkanı'nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. Eğer 2023'e kalmadan, vaktinden önce Meclis erken seçime karar verirse o zaman, Anayasanın 116. Maddenin 3. Fıkrasına göre, Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok."

“ANAYASA GAYET AÇIK”

Kamalak, Mustafa Yılmaz'ın "Sayın Cumhurbaşkanı çok kararlı ve ısrarlı bir şekilde seçim 2023'te, tam da vaktinde olacak diyor. Maddeyi farklı mı yorumluyorlar?" sorusuna, "Farklı yorumladıklarını sanmıyorum" diyen Kamalak, "Eğer Yüksek Seçim Kurulu'ndan, hani Belediye Başkanlık seçimlerinde olduğu gibi çok afedersin, allem kallem biçiminde bir söz alındıysa onu bilmem ama Anayasa gayet açık" dedi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER