VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 21 April 2021 10:11:50

0 Yorum

Kez Okundu.

Kabinede Revizyon Kademciler Görev Değişti

Kabine değişikliği: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2'ye ayrıldı, Ticaret Bakanı değişti

 Bakanlık logoları Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye ayrıldı, yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da görevden alınarak yerine Mehmet Muş getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı. Buna göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da Vedat Bilgin atandı. 

Bu değişiklikle Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ndeki bakanlık sayısı 16'dan 17'ye yükseldi.

A still from Chinese state media report Uygur Türkleri: Çin'in politikaları sonucu Sincan'da 'Uygurların ve diğer azınlıkların nüfus içindeki payı azalıyor' Taksim Meydanı Koronavirüs salgınında İstanbul'da son durum ne?

Dendias ve Çavuşoğlu Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları'nın gergin basın toplantısının arkasında yatan sebepler ve olası sonuçları neler? Haberin sonu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın görev ve yetkileri; sosyal hizmetler ve yardımlara ilişkin politika ve stratejileri belirlemek, aile yapısını ve dokusunu korumak için politikalar üretmek, çocukların istismarı ile cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele, engelli vatandaşların haklarının gözetilmesi, sosyal yardıma muhtaç vatandaşları korumak olarak belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın görev ve yetkileri ise çalışma hayatını düzenlemek, iş ve işçi arasında koruyucu tedbirler almak, istihdamı ve tam çalışma ile çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, uluslararası iş gücüne yönelik politikaları geliştirmek, iş sağlığını ve güvenliğini sağlamak, sosyal adalet ve sosyal refahın gerçekleşmesini sağlamak olarak ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süredir Kabine'de değişiklik yapması bekleniyordu ancak kulislerde değişikliğin daha büyük olacağı konuşuluyordu.

AKP'de çifte değişim beklentisi: Kabine, kongre öncesinde değişebilir Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na getirilen Derya Yanık kimdir?

Zehra Zümrüt Selçuk'un bakanı olduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ikiye bölünmesiyle oluşturulan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na, Derya Yanık getirildi. Avukat olan Yanık, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi. derya yanık

Derya Yanık, 1972 yılında Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde doğdu. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. AKP İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olan Derya Yanık, 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AKP Grup Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Yanık ayrıca hükümete yakınlığı ile bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu üyesi. Yanık, görevlendirmenin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından Habertürk televizyonuna telefonla bağlandı.

Moderatör Kübra Par'ın "Kadına şiddet olaylarının çok yoğunlaştığı bir dönemde göreve geldiniz" yorumuna "ekstra bir yoğunluk görmüyorum" yanıtını verdi. Yanık "Kadın meselesi, kadının bir şekilde tarafı olduğu meseleler Türkiye'de güncelliğini ve önemini hiçbir zaman kaybetmedi, bu dönem de aynı şekilde, ekstra bir yoğunluk ve zorluk görmüyorum.

Bizim AK Parti iktidarları olarak en başından itibaren gözettiğimiz bir sonuç var: O da Türkiye'de kadın-erkek her bir yurttaşın eşit, adil ve müreffeh bir hayata kavuşması" diye konuştu.

Yanık "Yeni görevinizdeki hedefiniz nedir?" sorusuna ise "Spesifik bir hedef telaffuz etmek çok gerçekçi olmaz ama kadınların şiddete uğramadığı, sosyal siyasal ekonomik haklarına olabildiği kadar geniş bir biçimde ulaşabildikleri bir sonuç elde etmeye çalışıyoruz, ben de bunun için çalışacağım" dedi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER