VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 23 May 2023 17:56:12

0 Yorum

Kez Okundu.

İstanbul’un Fethi

İSTANBUL’UN FETHİ

H24/ Makale/ Mehmet Ali BİÇER 

Tarih bilgisi, “İbret Alma” bilimidir. Tarihe, olaylara ve doğaya bakarak ibret almak, ders çıkarmak kolay öğrenmenin bir başka yöntemidir. Mehmet Akif Ersoy’un “Tarihten ibret alınsaydı, hiç tarih tekerrür eder miydi?” sözü anlamlıdır. Kur’an’ı Kerim kıssaları, evliya menkıbeleri, Din Alimlerin öğütlerine bu mantıkla yaklaşılmalıdır. 800 Yıllık İslâm Endülüs Devleti’nin sonunu, ibret almak için özellikle hatırlamalıdır.

İstanbul bir dünya şehridir. Bugün dahi İstanbul, ekonomi, sanat, siyaset ve tarihin ilgi merkezi durumundadır. Ortodoks Hristiyan Alemi’nin İstanbul üzerinde Vatikan tipi bir devlet statüsü yani ekümenik (evrensel) devlet idealleri hala sönmemiştir. Ayrıca bu durum Fener Rum Patrikhanesi’nin de ilgi alanı içerisindedir. Misyonerlik çalışmaları ile apartman kiliselerinin artışı dikkatlerimizi çekmelidir.

Hazreti Muhammed (S.A.V.)’in “İstanbul elbet bir gün fethedilecektir. O’nu fetheden komutan, ne güzel komutandır. O’nu fetheden asker, ne güzel askerdir.” Hadis’i Şerifleri ile İstanbul’un önemine vurgu yapılmış, geniş ufuk sahibi ve büyük hedeflerimizin bulunması istenmiştir. Fatih’in vefatı sonrasında Hristiyan Alemi üç gün çan sesleri altında eğlence ve şenlik düzenlemeleri de unutulmamalıdır.

FETİH RUHU

Fetih asla bir işgal değildir. Tarihte Cengiz Han’ın, Timurlenk’in, Napolyon’un ve bugün Amerika’nın Irak’ta yaptıkları ile karıştırılmamalıdır. Mekke’nin fethinde kanın dökülmeyişi, Hz.Ömer (R.A.)’ın kölesi ile birlikte Şam’ın anahtarının alınması ve Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs feth etmesinin kaynağı Kur’an’ı Kerim Nahl Suresi:125.Ayet olmuştur. (İslâm’a hikmetle, güzel öğütle çağır, onlarla en güzel şekilde mücadele et)

Açmak anlamına gelen fetih, fatiha, siftah kelimeleri kalblere nüfuz etmekle yakından alakalıdır. Müslüman, insanların dünyada ve ahirette rahat etmesi, huzur bulması, mutlu olması için, Allah (C.C.)’ın ismini yüceltmek (İlâ’i Kelimetullah) için, çok sayıda sahabe yeryüzüne dağılmışlardır.

Hidayet Seferlerinin kurucusu, keskin nişancı Sahabe’i Kiram Sad bin ebu Vakkas (R.A.)’ın Hong Kong’a gitmesi büyük bir fedakarlıktır. İslâm Dini’nin yüreklere nakşettiği Fetih Ruhunda; Ülkenin zenginlik kaynaklarını sömürmek, nefisleri tatmin etmek, insanlara baskı, zulüm ve işkence yapmak gibi bir anlayışı asla yoktur.

FETHİ TETİKLEYENLER

1.)- AZİM ve GAYRET: İstanbul’un fethi için; 12 defa Müslümanlar, 11 defa da gayri müslimler olmak üzere toplam 23 sefer düzenlemiştir. İlk sefer Hz.Osman (R.A.) tarafından, ikinci sefer ise Hz Muaviye (R.A.) ile Ebu Eyüb el Ensari (R.A) tarafından yapılmıştır. 53 günlük kuşatmanın bir anında, Fatih azim ve gayretin sözünü haykırmıştır. “Ya İstanbul beni alır, ya da ben İstanbul’u”

2.)- MADDİ HAZIRLIK (Teknoloji, Harp Sanayi): Adiyat Suresi’nde bahsedilen hızlı koşan atlar ile “Kuvvet atmaktır. atmaktır, atmaktır.” Hadis’i Şerif’i Fatih’e ilham kaynağı olmuş, mermisi 1,5 ton, atış menzili 1 km, 50 çift manda ile çekilebilen 17 tonluk şahi toplarını döktürmüş, balistik hesaplarını da bizzat kendisi yapmıştır. 5.000 ustanın, 10.000 işçinin, paşaların ve Fatih’in de bilfiil işçi olarak çalıştığı, kuşbakışı bakıldığında “Muhammed” yazılı Rumeli Hisarı’nı dört ayda bitirmiştir. Savaş gemilerinin yanında, yaş manda derisinden imal edilmiş surların dibine kadar gidilebilen, atılan oklara, kızgın yağlara, ateş yumaklarına karşı dayanıklı zırhlı araçlar yapmıştır.

3.)- MANEVİ HAZIRLIK

(Dua, Maneviyat); Fetihden dört yıl önce yazılmış ve müslümanların “Yastıkaltı Kitabı” olarak ün salmış Müzekkin Nüfus kitabıyla Eşrefoğlu Rumi (K.S.) kalblere hitab eden içeriğinde, yedi başlı ejderhadan bahsetmektedir ki bunlar; Hırs, haset, şehvet, öfke, cimri, kin ve kibir kavramlarıdır. İslâm nizamında güzel ahlâk, şuurlu müslümanın en önde gelen yüksek değeridir.

4.)- LİDER (Komutan):

Yedi dil (lisan) bilen Fatih Sultan Mehmet Han bilgin, şair ve evliyadan birisidir. Kardeşini öldürttü iftirası ise, kardeşinin devlete karşı asi ve baği oluşundandır. İstanbul’a girerken Fatih’in yaya ve mürşid’i kâmili Akşemseddin’in ise atın sırtında oluşu, Fatih’in yüksek ahlâkının bir göstergesidir. Mahkemede hakimin huzurunda yargılanmayı dahi göze alabilen adil bir liderdir. Müslüman Liderin tek hedefi “Allah Rızasıdır”

5.)- YİĞİT ASKER:

(Ulubatlı Hasan): Necip Fazıl Kısakürek’in özdeyişi ile “Sağına, soluna bakmadan ben varım diyen bir gençlik.” Örneği öne fırlayan, şehadetinden sonra üzerinden 40 tane ok çıkarılan, Allah aşkı ile yanmış, dünya hesabını hiç yapmamış yiğit asker Ulubatlı Hasan tarihimizde örnek sembol olmuştur.

6.)- MÜRŞİD’İ KAMİL

(Yeryüzü yıldızları): “Alimler, Peygamberin varisleridir“ Hadis’i Şerif’i ile Kur’an’ı Kerim Tevbe Suresi:119.Ayet’i Kerime’nin tezahürü “Ey iman edenler, Allah’tan korkun ve sadıklarla beraber olun” fethin ayrı bir göstergesidir. gönüller Sultanı Veliyullah Akşemseddin Hazretleri (K.S.) 28 Mayıs sabahı çadırında dua ve gözyaşları ile toprağı ıslatarak Alemlerin Rabbi olan Allah’a sığınmıştır.

Sultan Fatih’in saygıda hiçbir zaman kusur etmediği üstadı için söylediği “Herkes beni görünce titrer, ben de Ak Şeyhimi görünce titriyorum.” sözünü işiten Akşemseddin (K.S.) ümmete zarar gelmesin, hizmetlerde aksamalar olmasın düşüncesiyle, Fatih’i ve İstanbul’u terk ederek Bolu/Göynük’e hicret etmiştir.

7.)- İNANÇLI HALK: Cağaloğlu semtinde, içerisinde zekat parası bulunan bir kesenin üç ay ağaçta asılı kalması Allah ve Ahiret inancının tezahürüdür. Fatih’in tebdili kıyafetle bir sabah bakkaldan yağ ve şeker almak istemesi üzerine, şekeri satıp da yağı komşu bakkaldan siftah etmesi için gönderilişi halkın manevi derecesinin kanıtıdır.

8.)- MADDİ SEMBOL

(Ayasofya Cami): 481 Yıl Cami olarak kullanılan Ayasofya, 1934 Tarihinde müzeye çevrilerek hüzünlenmiş ve yürekler dağlanmıştır. Halbuki fetihden sonraki ilk cuma namazında Sultan Fatih Ayasofya’da imamlık yapmış, namaza başlarken üç defa tekbir getirmiştir. Kendi parasıyla satın aldığı “Fetih Hakkı” Ayasofya’yı Cami olarak Kıyamet’e kadar vakfetmiştir.

9.)- MANEVİ SEMBOL

(Gökyüzü yıldızları, Sahabe’i Kiram): İstanbul’da tespit edilebilen 28 Sahabeden biri olan, Peygâmberimiz (S.A.V.)’in sancaktarı, 94 yaşında at üstünde altı oğlu ve torunları ile birlikte İstanbul’un Fethine katılan Ebu Eyüb el Ensari (R.A.) maneviyatın sembolü olmuştur. Ne mutlu ki, İstanbul’un fethinden dersler çıkararak ve günümüze uyarlayabilen tarih bilincine ermiş fetih sevdalılarına.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER