VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 23 November 2022 00:42:21

0 Yorum

Kez Okundu.

İslami Görüş Kavramı

İSLÂM’İ GÖRÜŞ KAVRAMI

H24/ Makale/Mehmet Ali BİÇER 

 Hak davaya inanmış, yüreğinde devrimci bir ruh taşıyan, sağlam karakterli, tarafını her ortamda cesurca haykırabilen, her türlü iftira ve kumpaslara asla boyun eğmeyen, üzerine atılan yaftalara aldırış etmeyip gülüp geçen, kula kulluğa razı olmayan, toplumda dik duruşundan kesinlikle ödün (taviz) vermeyen, her koşulda satın alınamayacağı bilinen alnı açık, öncü, yiğit, mücadele erlerinin davranışına “İslâmi Görüş” denir.

SARSILMAYAN BİR İNANÇ

 Tarihte, cazip dünyevi tekliflere hiç tevessül etmeden istikamet üzere doğu bildiği yolda milimetrik sapma göstermeden yürüyen peygamberler “İslâmi Görüş” sergilemiş, kendilerine reva görülen eziyetlere de hiç aldırış etmeden, topuklarının üzerinde geriye dönmemişler, çilenin her çeşidini sabırlarıyla zafere dönüştürmüşlerdir. Çünkü; “İslâmi Görüş Sevdalıları” az sayıda olsalar dahi üstün geleceğine inanmışlar önceki kavimlerin başına gelenleri hafızasında capcanlı tutmasını bilmişlerdir.

DESTAN YAZAN MÜCAHİDLER

İslâmi Görüş Aşkı; Hz. Zekeriya (AS)’ı testere ile ikiye biçilmeyi, Hz. İbrahim (AS)’ı ateşlere atılmayı, Hz. İsa (AS)’ı çarmıha gerilmeyi göze aldırdı. İslâmi Görüş sevdası İmam Rabbani, İmam Serahsi, İmam Azam, Hasan El-Benna, Seyyid Kutup, Abdulkadir Udeh, Şeyh Ahmed Yasin, Şeyh Şamil, İskilipli Atıf Hoca, Necmeddin Erbakan’ı sarsmadı. Aşıklar ölmez. Menkıbe veya destan yazma sırası şimdi bizlere aksetmelidir.

ÇAĞLARÜSTÜ ÖRNEK MODEL

 Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in hayatında da üç büyük tuzak peşpeşe kurulmuş ancak, fiyasko ile sonuçlanmıştır. Efendimiz (S.A.V.)’e davasından vazgeçmesi karşılığında Mekke’nin inkârcı holding patronları ve Nedve Meclis üyeleri, toplum standartlarına uygun genç, alımlı, çalımlı ve manken tipli kızlardan istediği miktarda verileceğini teklif ettiler ama elleri boş döndüler. İlk tuzak, “şehvet” bir işe yaramamıştı.

SEKÜLER HAYAT BATILDIR

 Mekke’nin ekonomik kaymağını yiyen rant sahipleri ikinci tuzağı devreye soktular. Mal ve mülk olarak tarif edilen ne varsa, Peygamberimiz (S.A.V.)’in ayağına serdiler. Cins atlar, çift hörgüçlü develer, bağ ve bahçeler karşılığında kurulu düzenlerinin bozulmaması, sömürülerinin devam etmesi ve görünür, görünmez putlarına dokunulmamasını istediler. Ama Efendimiz (S.A.V.) ayaklar altına serilen kırmızı halı “Servet” tuzağını da elinin tersiyle itti.

EN BÜYÜK KERAMET İSTİKÂMETTİR

 Sıra üçüncü “Şöhret” tuzağının devreye sokulmasına gelmişti. Efendimiz (S.A.V.)’e gel, bizim yöneticimiz ol. Nedve Parlamentosunda bizim başımızda bulun. Kırmızı plakalı develer ve atlar tahsis edelim. Elinin altında hizmetçiler, güvenlikçiler bulunduralım dediler. Yine de hiçbir sonuç alamadılar. Peygamberimiz (S.A.V.); “Sağ elime Güneş’i, sol elime de Ay’ı verseniz. Ben bu İslâm davasından asla vazgeçmem ve taviz de vermem.” Dedi.

İSLÂM’İ GÖRÜŞ; DÜNYA SINAVIDIR

Köklü bir nefs eğitiminden geçmemiş, itaat ve teslimiyet bilincini alamamış insanların ayağının kayabileceği, kendini ve çevresini de uçurama atacağı unutulmamalıdır. Onun için bazıları demiştir ki, her insanın satın alınabilecek bir bedeli vardır. Hatta, ağzı olan mutlaka yer, yiyen de satın alınır diye söz eklemişlerdir. Müslüman, Cennet karşılığında Allah’a (C.C.) teslim olan kişidir.

KISACA; EN ÖNCE GÜZEL AHLÂK

Tuzaklara karşı uyanık bulunmak için, “Yüksek Ahlâklı” gönül erlerinden olmak gerekir. Örnek modelimiz (Üsve’i Hasene) Hz. Muhammed (S.A.V.)’in düşmanlarına karşı en büyük ve en üstün silâhı “Güzel Ahlâklı” olması idi. Güzel Ahlâk; Allah’a (C.C.) iman etmenin, davranışlara yansımasıdır.

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER