VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 16 May 2023 12:29:14

0 Yorum

Kez Okundu.

İslam’da Gençlik

İSLÂM’DA GENÇLİK

H24/ Makale/ Mehmet Ali BİÇER 

Günümüz Dünya’sında yükselen üç değer var Gençlik, Kadın ve Din. Bütün beşeri sistemler özellikle gençlerle ilgilenmekte, hatta tabir caiz ise, gençleri süfli emelleri için kullanabilmektedirler. Çünkü; Gencin deneyiminin ve bilgisinin yetersiz oluşu önünü görmesine engel teşkil etmekte, hatta hayatı toz pembe görmesine neden olabilmektedir. Hayatının genel çerçevesi içerisinde İslâm’ı seçen bir genç elbette çok kazançlı, çok avantajlı olacaktır. Bunu; Hayatında hidayet noktasına ulaşanlar daha iyi kıyaslayabilirler.

GENÇ, POTANSİYEL BİR GÜÇTÜR

Genç; Enerjik, dinamik, atılgan, yiğit, delikanlı, aksiyoner, fedakar, vefakâr, açık sözlü ve şeffaftır. Var olan bu yapısına bir de iman ve Allah’a (C.C.) kulluk eklenirse, değme gitsin derler. Nur üstüne nur derler. Müslüman Genç; İnançlı, bilinçli, edepli, iffetli, sadakâtlı, basiretli, kişilikli, ilim sahibi, hizmet ehli, sorumluluk duygusu gelişmiş, emanete hıyanet etmeyen, medeni ve kültürlü bir kişiliğe sahiptir. Prof.Dr. Necmeddin Erbakan’ın tarifiyle Genç; inancı ve ideali uğruna fedakârlık yapabilendir.

GENÇLİK ÇAĞI

Dünya literatüründe fiziki olarak, 15-30 yaş arasını kapsayan yıllara “Gençlik Çağı“ dense de buna ek olarak ruhun genç olması da aranmalıdır. Bazen bu tespitlerin dışına çıkmış olanlar elbet olacaktır. Örneğin, doksan küsur yaşındaki Ebu Eyüb el Ensari (R.Aleyh) İstanbul’un fethi için, ikibin kilometre yolu at sırtında gitmiştir. Demek ki önce “Ruhta Genç” olmak gerekiyor. İnsanın ruhu sevgi, güzel ahlâk, mutlu aile, sohbet meclisi, hikmetli düşünce, milli ve manevi değerler ile beslenir.

NASIL BİR GENÇLİK?

1)- Çevresindeki olaylardan ibret alan, aldığı ibretten yararlanan bir gençlik.

2)- Gerekçeli konuşan, bilgili, görgülü, deneyimli, aksiyoner, etkin bir gençlik.

3)- Güzel düşünen, güzel ahlâklı ve manevi olgunluğunu gösteren bir gençlik.

DONANIMLI BİR GENÇLİK

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Örnek rol modelimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) Efendimiz yirmi yaşında delikanlı iken mazlumlara, yoksullara, yetimlere, kimsesizlere destek vermek, yardım etmek ve elinden tutmak için ekip çalışması sayılan bir Erdemliler Derneği kurmuştur. (Hilfül fudul Teşkilâtı) Günümüz demokratik ülkelerde “Sivil Toplum Kuruluşları” beşinci kuvvet olarak tanımlanmıştır. 18 Yaşında Müslüman olan zengin, yakışıklı, zeki, hatip ve evin biricik oğlu olan Musab Bin Umeyr (R.A.) Medine’yi teşkilatlandırmak için gittiğinde 24 yaşındadır. Donanımlı olmak büyük bir nimettir.

PEYGÂMBER’İN GENÇ KADROSU

Hz.Ali 13, Vahiy katibi Said bin Zeyd 14, Abdullah bin Mesud 16, Abdurrahman Bin Avf 17, Erkâm bin Ebil Erkâm 17, Muaz Bin Cebel 18, Hz Ömer 27, Hz. Ebubekir 27 yaşında (R.Anhüm) Müslüman oldular. Hepsi genç, bilinçli, kabına sığmayan gönül erleri. Muaz bin Cebel 27 yaşında Yemen Valisi, Hüsame bin Zeyd 18 yaşında ordu komutanı, Esid bin Attab 20 yaşında Mekke Valisi oldular. Sağlığında Cennetle müjdelenen on sahabenin hepsi gençti. 5+3 yabancı dil bilen Fatih Sultan Mehmet ise 21 yaşında devlet başkanıydı. 2210 Hadis’i Şerif rivayet eden, müfessir, fakih ve hatibe bir hanımefendi Hz. Ayşe (R.A.) annemiz de gençti. Ve ablası Esma Bint Ebu Bekir de Hicret olayında yemek taşıyıcı genç bir kızdı. Allah’a (C.C.) kullukta, adalette, cihadda cinsiyet ayrımı yapılmamıştır.

KALİTELİ BİR EĞİTİM

Tarihte ilk örgün eğitim okul olarak bilinen “Suffe Parasız Yatılı Okulu” öğrencileri; Genç, erkek, bekar, yoksul ve kimsesiz sahabelerden oluştu. Suffe Okulu’ndan elçi, vali, komutan, bilgin, memur yetişmiştir. Ve Allah’ü Tealâ’nın ismini yüceltmek için efor sarf etmişlerdir. Medine İslâm Devlet Başkanı Ebu Turab, Murteza, Esedullah Hazreti Ali (R.A.)’ın ağabeyi Cafer bin ebu Talip (R.A.) 19 yaşında müslüman olmuş, 25 Yaşındayken Habeşistan (Etiyopya) hicretinde Kral Necaşi’ye karşı grup arkadaşlarının sözcülüğünü üstlenmiş ve kralın taktirini kazanmıştır.

KOLAY ve UCUZ ÖĞRENME

Kolay öğrenmenin iki yolu (yöntemi, metodu, usulü) vardır. Birincisi ibret almaktır. Kur’an’ı Kerim’deki kıssalar ile evliya menkıbeleri bunun için anlatılmaktadır. Kişinin doğayı ve gördüğü olayları gözlemlemesini de eklemek gerekir. Kolay öğrenmenin ikinci yolu; Öğüt almaktır. Öğüt; Bilgi, görgü ve deneyim aktarımıdır. Örnek modelimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) bir sohbette üç defa “Din öğüttür, Din öğüttür, Din öğüttür” diyerek konunun önemine vurgu yapmış, bizlerin dikkatini çekmiştir.

ZOR ve PAHALI ÖĞRENME

Yukarıda saydığımız kolay öğrenme yöntemlerine uymayı küçümseyip, dudak bükenler yaparak-yaşayarak öğrenmeye veya deneme-yanılma yoluyla kavramaya kalkışırlarsa (Labirent Yöntemi) zor ve pahalı olanı seçmiş olacaklardır. Bu ikinci yol ile öğrenmeye ne ömür yeter, ne de maddi gelir kaynakları. Elbette kişinin kendisine olan özgüveni değerlidir Ancak; Merdivenden düşen Evliyaullah Nasreddin Hoca’nın yanındakilere “Beni damdan düşenin yanına götürün” teklifi anlamlıdır.

İDEALİST GENÇ DEĞERLİDİR

Eyyamcı, fanatik, şuursuz ve çaresiz gençler, siyonizm ile şer güçlerin tuzaklarına düşerek maşa olarak kullanılır. Asrın Müceddidi, Millî Görüş Lideri, Gönüller sultanı, Cennetmekân, Kıbrıs Fatihi, Dava adamı, Mücahid Prof.Dr. Necmeddin ERBAKAN (Rahmetullâhi Aleyh) diyor ki; “Bir milletin asıl gücü tankı, topu, tüfeği değil inançlı ve imanlı gençliğidir.” Günümüz gençleri, Erbakan Hocamızı yakından tanımaya ve fikirlerini anlamaya çalışmalıdır.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER