VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 22 February 2023 23:18:32

0 Yorum

Kez Okundu.

İslam ve Medya

İSLÂM ve MEDYA

H24/ Makale/ Mehmet Ali BİÇER 

Kur’an’ı Kerim, Hucurat Suresi: 6.Ayet’i Celile “Ey iman edenler, Eğer yoldan çıkmışın biri size bir haber getirirse, onun iç yüzünü araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme fenalık edersiniz de sonra ettiğinize pişman olursunuz.” Bu Ayet’i Kerime’nin iniş nedeni ise kısaca şöyle; Sahabe’i Kiram’dan Velid bin Ukbe (R.A.)’ı, Peygâmberimiz (S.A.V.) Efendimiz, zekât toplaması için Mustalık Oğulları’na memur olarak gönderdi.

Velid (R.A.), kendisini karşılamaya çıkan kabile halkını görünce, savaşacaklar zannıyla yanlış düşünceye kapıldı ve zekâtları toplamadan Medine’ye geri döndü. Ve Peygâmberimiz (S.A.V.)’e de kabile halkının zekat vermediklerini söyledi. Peygâmber Efendimiz (S.A.V.) kabile ile savaşmak için niyetlendi. Ancak, aynı zamanda kabileden de bir heyet gelmiş, olayın gerçek içyüzünü Efendimize açıklamış bulundular. Bu olay üzerine Ayet-i Kerime nazil olmuş oldu.

Habercilik açısından bu konuya, Peygamberimiz (S.A.V.)’in “Duyduğunuz bir sözü bir başkasına anlatmanız size günah olarak yeter.” Cümlesini de ayrıca ilave etmek gerekir. Kur’an’ı Kerim, Lukman Suresi: 6.7.8.9.Ayet’i Celile “İnsanlar arasında, bir bilgisi olmadığı halde Allah yolundan saptırmak için gerçeği boş sözlerle değişenler ve Allah yolunu alaya alanlar vardır. İşte alçaltıcı azap bunlar içindir. Ayetlerimiz o sapık kimseye okunduğu zaman sanki kulaklarında ağırlık var da işitmiyormuş gibi büyüklenerek sırt çevirir. İşte ona can yakıcı azabı müjde et. İnanıp yararlı iş işleyenler için, Allah’ın vaadi gereğince temelli kalacakları nimet Cennetleri vardır. O, Güçlüdür, Hakim’dir.” Bu Ayet-i Kerime, İlk medya patronu “Nadir Bin Haris” hakkında nazil olmuştur. O İran’a gidip ticaret yapar, oradan da Acem’lerin kitaplarını satın alır, bu kitaplardaki şeyleri Kureyş’lilere anlatır ve şöyle derdi: Eğer Muhammed (S.A.V.) size Ad ve Semud Kavimlerinin haberlerini anlatıyorsa, ben de size Zaloğlu Rüstem’in, Behram’ın ve İran Krallarının haberlerini anlatıyorum.

Bazı kimseler O’nun bu sözlerini güzel buluyor ve Kur’an-ı dinlemekten vazgeçiyorlardı. (Tv dizi filmleri, magazin, show gibi) Rivayetlere göre bu adam şarkıcı cariyeler de kullanırmış ki, daha etkin olabilsin. Bir kimse müslüman olmak istedi mi, hemen ona bu şarkıcı cariyelerini gönderir ve onlara yemek yedirir, içki içirir, şarkılar okuturmuş. Böylece bu Ayet’i Kerime’leri günümüze uyarlarsak medyanın etkin fonksiyonunu ortaya çıkarmış olabiliriz.

MEDYA BİR KİMLİKTİR

Elbette ki, herkesin bir misyonu (görevi) olmalıdır. “Ehli Sünnet Vel Cemaat“ (Sünnetlere uymada titiz ve duyarlı davranan topluluk) fikrinde bulunmak başlı başına büyük bir olaydır. Sapık fikirler ve akımlar insanın Dünya ve Ahiretini karartır. Genel olarak bir medya kuruluşunun üç çıkış sebebi vardır.

Medyanın hedefleri:

1-Gündemi belirleme (Siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda insanları kendi güdümüne girdirmek)

2-İdeoloji transferi (İnsanları bir düşünce sisteminde buluşturmak ve tek tip insan oluşturmak.)

3- Manevi atmosferi oluşturma. (Sevgi toplumu kurarak, insanların iki dünya saadetini sağlamak.)

ÇAĞLARÜSTÜ KUTLU MESAJ

Medya bir mektuptur, bir mesajdır tüm insanlığa. İslami medyanın çizdiği ufuk bellidir. Amacı; tarihimizi, kültürümüzü, milli ve manevi değerlerimizi yeni nesillere taşımaktır. Peygâmber Efendimiz (S.A.V.) de hükümdarlara, krallara mektuplar gönderirdi. Niye? Çağlarüstü kutlu mesaj onlara ulaşsın ki, kurtuluşlarına vesile olsun.

Böylece elçilik sorumluluğunu yerine getirmiş bulunsun. Bu vurguyu da veda hutbesinde “duyanlar duymayanlara aktarsın. Ola ki duyanlar meseleyi daha iyi kavramış olabilirler.” Ardından da sorumluluğunun, (misyonunun) gereği Cenab’ı Allah’a oradakileri şahit tutmuştur.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Sürekli gönderilen bu mektuplarda bazı özel hikmetler de vardır, bunlar:

a-Sürekli bir eğitim verilmesi ve bu bir ekol oluşundandır.

b-Gönül erleri arasındaki bir haberleşmedir.

c-Buluşma ortamlarının hazırlanmasıyla sevgi, kardeşlik bağları pekişir ve tanışma sağlanır.

İBRET ALMAK, BİR İLİMDİR

Örnek Hikâye:1

Siyonist Yahudi bir kasap, müşterisi olan bir müslümana, sürekli kemiksiz ve kaliteli et vermekte ayrıca, bir tane de böbrek hediye (promosyon) takdim etmekteymiş. Günlerden bir gün bu yahudi kasap, arkadaşlarının yemekli ziyafetine müşterisi olan bu müslümanı da davet etmiş.

Müslüman da satın aldığı etin kalitesi ve hediye böbreğin elinden çıkmaması endişesiyle ziyafete katılmaya kendini mecbur hissetmiş. Bu durum birkaç defa tekrarlanmış. Sonuç olarak da bu müslüman camiye gidiyor, namaz kılıyor, oruç tutuyor, zikir yapıyor ama yahudi gibi düşündüğünden, çarpık davranışlar sergilediği gözlemleniyormuş. Yani, beyni ile kalbi arasındaki irtibat kesilmiş.

Örnek Hikâye:2

Siyonist Yahudi bir esnaf, tezgahı üzerinde bulunan günlük bir gazeteyi, müşterisinin eşyasını paketlemek üzere iken, müşterinin ikazıyla karşılaşmış. Ve aralarında şu konuşma geçmiş: -Bugünkü gazeteyi niçin ambalaj kağıdı olarak kullanıyorsun?

Yazık değil mi?

-Ben okuma-yazma bilmem, gazete okumasını bilmem ki. -Peki! ümmi olduğunuz halde niçin günlük bir gazete satın alıyorsunuz? -Bu gazete biz yahudi cemaatinin yayın organıdır. Eğer ben bu gazeteyi ayakta tutmak için çaba göstermezsem, yani satın almazsam kadavra (üzerinde tıbbi çalışmalar ve deneyler yapılan ceset) oluruz ki, böylece perişan hale düşeriz.

ÇİN’E ULAŞAN MESAJ

İslami tebliğ maksadıyla, medyayı kullanarak sesinizi Çin’e duyurmak istersiniz değil mi? Sağlığında Cennet ile müjdelenmiş, hidayetin önemini özümsemiş Sahabe’i Kiram Sad bin Ebu Vakkas (R.A.) da öyle yapmış. Hicretten elli yıl sonra, beşbin km. uzaklıktaki Çin’e yayan, yapıldak, at sırtında, büyük sıkıntılarla, sırf İslâm’ı tebliğ için “Hidayet Seferi” düzenlemiştir. Rivayetlere göre mezarı ise şimdiki Çin’in Hong Kong yakınlarındaki liman şehrinde bulunmaktadır. Halbuki kendisi Medine’de kalabilir, Her gün Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimizin kabrini ziyaret eder, Ve Cennet’ül Baki’ye (Medine mezarlığı) de gömülebilirdi. Ama O öyle yapmadı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER