VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 25 June 2022 21:13:30

0 Yorum

Kez Okundu.

İnkilab Ruhu

İNKILAB RUHU

H24/ Makale Adil AVAZ

Müdahaleci olmak insanlık için. En az nefslerimiz için verdiğimiz mücadele kadar hemde. Budur inkılap ruhu. Budur birşeyler taşımak geleceğe. Kokusunu almak, güzelliğine dalmak için dikenli bir gül ağacına verdiğimiz emek kadar; insanlığa dair emek tüketmek.

Kurumadan daha terimiz insanlık biçmek. Yeterki, iblis markalı kıyafetlerimizi çıkaralım üzerimizden. Yeterki, Allah'ın tavsiye ettiği renklere bürünelim. İnsanlığın dışındaki yarışlara isyan etmek.

Budur inkılap ruhu dediğim işte. Ölçülere dikkat etmek. Siyah ve beyazı dengede tutmak yani. Rekabet piyasalarının borsa değerinde değil; yaradılış ölçülerinde direnmek. "Bir" olmaya değil; birlik olmak yani.

El ele tutuşlarımızla yıkılır en güçlü barikatlar. Ve el ele tuşlarımızda filizlenir sevdalandığımız umutlar. Sizlere yıldızların, gezegenlerin yerini değiştirin demiyorum. Sizleri, sizde var olan, fıtratınıza davet ediyorum.

Gün başlamadan ezanların: -hadi kalk ve söz ver- çağrısına, kıyama durmak. Bir devrimdir işte bu, geride ne varsa rafa kaldırmak. "Bana Allah yeter" düsturuyla, Allah'ın mülkünde bir kişiliktir hasretine düştüğümüz.

İnsanlık borsasında aradığımız "kara" olmak zorunda mıdır?

Yoksa afaki olan, hakikatlere inad, gemsiz ihtiraslarımız mıdır? Ah şu kılıflar içinde sakladığımız "mukaddesat"ı sergilesek pazarlarımızda. Ve bir pazarcı çığırtkanlığıyla bağırsak: "gel kardeşim aradığın ne varsa hepsi burada".

Bize vaad edilen o güne, ne yılanlar gibi sürünmek ne de kartallar gibi süzülmektir muradımız.

İnsanlar gibi insanca yürümektir gayemiz. Her kim ki beşeriyyetin ahkamına ram olmayı dilerse, elbette ki itirazımız yoktur. Lakin hak ve batıl, insanlar için birer yoldur. Söz konusu olan "hoş bir seda" değildir hakikatte.

Mademki insan olarak yaratıldık; insanca yaşamalıyız bu alemde. Herkes bana güvensin istiyorum ve ben de herkese. İnkılap ah inkılap, demir, beton tahta duvarları olmayan ruhlarda ki medrese. Yusuf düşer aklıma, kuyusunda, zindanında, sarayında. Ve ihanetlerdeki kardeşleri ile iftiralarında sevdalısı Züleyha. Safa ile Merve arasını koşturan annemiz ise. Kıyılarımıza vuran bebekler var, bu nasıl iştir ve bu ne hal böyle.

Görmeyelim, duymayalım, konuşmayalım mı? Yoksa içimizde zindanlar oluşturup oraya mı tıkalım? "Bir insan bir alemdir" farkına varırsak eğer. İşte o zaman, zaman ve mekan yaşanmaya değer. "Sus ve dinle" ilahi mesajı, her ferde münhasır, her ferde istikbal beyanıdır. Ötesi, demir ökçe, beşeri prangadır. Bundandır kıyama durarak, kırılası zincirler için, çekilen her Besmele.

 

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER