VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 13 July 2022 10:41:08

0 Yorum

Kez Okundu.

İngiltere’de Johson Sonrası Zehawi Dönemi mi

İngiltere'de Johson Sonrası Zehawi Dönemi mi?

H24/ Dünya 

Boris Johson kabinesinde Eğitim Bakanı olan daha sonra Maliye Bakanlığı’na atanan #Kürt bakan Nedim Zehawi Muhafazakar Parti’nin başkanlığı için adaylığını açıkladı. İngiltere’de Başbakan Parlamento tarafından ve en çok kürsüsü bulunan partinin başkanından seçiliyor.

İngiliz kabinesine Kürt kökenli bakan atandı İngiliz kabinesine Kürt kökenli bakan atandı İngiltere ve Londra16.09.202113.510 İngiltere Başbakanı Johnson’un yaptığı kabine değişikliğiyle Kürt kökenli Nedim Zahavi, Eğitim Bakanlığı’na getirildi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Zahavi’yi tebrik ettiğini bildirdi.

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson hükümetinin ilk kabine değişikliğini gerçekleştirerek Dışişleri, Savunma, İskan, Uluslararası Ticaret ve Eğitim bakanlıkları görevlerinde değişikliğe gitti. Yapılan kabine değişiklikleri çerçevesinde, aslen Kürt olan Nedim Zahavi İngiltere Eğitim Bakanlığı’na getirildi.

Zahavi, Gavin Williamson’dan boşalan koltuğa oturdu. Williamson, salgını sırasında sene sonu sınavlarla ilgili yaşanan karışıklık nedeniyle eleştiri altındaydı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Zahavi’yi tebrik ettiğini bildirdi.

Barzani, “Bu akşam İngiltere’nin yeni Eğitim Bakanı olan sevgili dostum Nedim Zahavi’yi arayarak tebrik ettim” ifadesini kullandı. Kürt bir aileden gelen Zahavi, 1967 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta dünyaya geldi. 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İngiltere’ye göç eden Zahavi ve ailesi oraya yerleşir. Ibstok Okulu’nda eğitim gören Zahavi, King’s College’ta Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

11 yıl önce Muhafazakar Parti’den parlamenter seçilen Zahavi, Kürdistan Bölgesi’ne de birkaç kere ziyarette bulunmuş ve Kürt siyasi liderleriyle pek çok görüşme gerçekleştirmişti.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER