VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 January 2022 07:48:17

0 Yorum

Kez Okundu.

İKTİDARLARLAR İÇİNDE KARNESİ EN ZAYIF VE EN KÖTÜ İKTİDAR NE YAZIK Kİ AKP İKTİDARI OLDU!

İKTİDARLARLAR İÇİNDE KARNESİ EN ZAYIF VE EN KÖTÜ İKTİDAR NE YAZIK Kİ AKP İKTİDARI OLDU!

Özlü Söz: İktisada riayet eden yoksulluğa düşmez.

Hz. Ali (ra)

 

________________ 0 ________________

Ziya Paşanın meşhur bir sözü vardır der ki; Tarih tekerrürden ibarettir, ibret alınsaydı tekerrür eder miydi?

Tarihte yaşanan olaylar geleceğe ışık tutarlar. Devlet yönetiminde bulunan siyasetçiler insanların geleceğini daha müferreh bir konuma getirmek için tarihteki olaylardan ders çıkarır ve hatalarını en aza indirmeye çalışırlar.

Bu şekilde çalışan devlet adamları tarihi geçmişlerini nesiller boyu devam ettirmek için köprü vazifesini görürler. En büyük kazanımları da nesillerin yetiştirilip geleceğe yönelik yatırımlarına zemin hazırlamalarıdır.

Tarih boyunca medeniyet, kültür ve sosyal alandaki çalışmalarını daha ileri boyutlara taşıyan milletler bugün varlıklarını köklerinden koparmadıkları nesillerini devrederken sağlam adım attıklarına şahit oluyoruz.

Devrim yaptık, değiştik ve artık muasır medeniyet seviyesini yakalamak için yanlışlarımızdan vazgeçtik diye ortaya atılanlar tarihe mal olmuş güzel ve anlamlı değerlerini başkalarının değerleri ile değiştirdiklerinde köklerini inkâr ve taklitçi bir yol seçtiklerinin farkında bile değiller.

Bu durumu Osmanlı Devletinin yıkılması ile birlikte ne yazık ki bu sistemi kuranlarda gördük. İslam temelli bir inancın ve kendi kültürünün tarihe şanıyla mal olmuş medeniyeti yerine batının kendi dininin temel esaslarını bile terk edenlerin İslam’daki haramlar üzerine bina edilmiş kof değerleri ile değiştirerek bugünkü içinden çıkılmaz olaylarla karşı karşıya kalan bir sistem oluşturdular.

O günden bugüne kadar batı emperyalizmi tarafından kontrol edilip dizayn edilen bir sistem oluştu ve işbaşına gelen iktidarlar onların vesayeti altında iş gördüler. Bir yandan ülke kalkınmasında olması gereken bazı ekonomik yatırımlar yapıldı ve ağır aksak bir şekilde batıyı taklit ederek büyümeye yöneldiler.

İslam coğrafyasındaki gelişen olaylar çerçevesinde Türkiye’deki Kemalist yapının yeterli olmaması neticesinde İslami kesime yönelime gidildi. Milli Görüş camiasının “İslam Birliği Projesi” batı tarafından mutlaka önlenilmesi gereken bir projeydi ve bu camianın da önünün kesilmesi gerekiyordu onlar açısından. Çünkü İsrail’in güvenliği ve bu topraklarda bulunan enerji kaynakları batı için önem arz ediyordu. İslam Birliği kurulursa bu batının bu emeli gerçekleşmeyecekti.

Bunun için Milli Görüş camiasının içinden R. Tayyip Erdoğan keşfedildi ve büyük bir destekle iktidara getirildi. Önceleri halkın büyük beğenisini kazanan icraatlara girişmeleri onlara olan desteği büyüttü. Kemalist sistem ilk kurulduğunda Kürtleri inkâr, asimilasyon, sürgün ve katliamlara maruz bırakmıştı. Dar gelirli kesim Erbakan’ın öğrencileri iş başına geldi bizim için hayat daha güzel olacak hayalleri 12. Yıldan sonra yerini endişeye bıraktı.

AKP’nin ilk icraatlarından sonra birden bire durumlar değişmeye başladı. Kürt sorunu içinden çıkılmaz bir hal aldı. Kemalistlerin zulme uğrattığı Kürt halkı AKP ile yeni bir sendrom yaşamaya başladı. AKP kendi eliyle Kürtleri Kemalistlerin partisi olan CHP’ye daha da yaklaştırdı. Her ne kadar geçmiş dönemde Kürtler CHP ile dirsek temasına geçmiş olsalar bile sol örgütler şeklinde oluşumları neticesinde CHP ile aralarına mesafe koymuşlardı.

AKP’nin iş başına gelip Kürtler ile sorunlar yaşanınca siyasi platforma çıkan Kürt siyasetçiler bu defa CHP ile daha yakınlaştılar. AKP bu konuda daha da ileri giderek Kürtlerin nefretini kazanır girişimlere başladı. Özelikle Süleyman Soylunun içişleri bakanı olduktan sonra MHP ile daha bağlantılı bir siyaset izlemesi bugün içinden çıkılmaz sorunlara imza atmış oldular.

Siyaseti adım adım izleyenlerin yakından takip ettikleri kadarıyla gelinen son noktada AKP’nin ekonomi alanında yapmış olduğu yanlış girişim ve adımlar neticesinde ülke bugün bir yıkım yaşamaktadır. Her iktidarın ülkesini her alanda daha ileri boyutlara taşıması gerekirken AKP’nin bunu çok geri boyutlara getirmesi büyük sorunların yaşanmasına zemin hazırladı.

Döviz alanında birdenbire yüksek boyutlara çıkması ve akabinde günlük olarak her şeye dolar endeksli zamların gelmesi AKP iktidarının ekonomi alanında ne kadar yanlış işler yaptığının faturası olarak halka ödetildi. Oysa iktidarları boyunca maaşlara verilen %5-6 gibi 6 altı aylık zamlar hiçbir şekilde hayat pahalılığı ile örtüşemedi.

Doların aşrı bir şekilde yükselmesi ile akaryakıta günlük olarak yansıyan fiyatların Erdoğan’ın bir faiz hamlesi ile 18 tl’den 11 tl’ye kadar inmesi zam ile karşımıza çıkan akaryakıt fiyatlarına hiç yansıtılmadı. Tam aksine dolar 13.4 tl civarında olmasına rağmen akaryakıt, doğalgaz ve elektriğe daha da zam yapıldı. Bu zamlar Aralık ayında yapılsa enflasyon yüksek çıkacağı için yeni yılın ilk gecesinin ilk saatlerinde yapıldı. Çünkü emekliler ile memurlara verilecek zam düşük tutulması adına bu hile yapıldı.

Günlük zam ile tarihe geçecek AKP iktidarının karnesi bütün zamanların en kötü karnesidir. Halkın alım gücünün düşük olduğu ve gıda fiyatları ile diğer ihtiyaçların devamlı zamlanması AKP iktidarının akıl almaz uygulama ve ekonomideki bilgisizliği ile nasıl ölçülür gerçekten bir muammadır.

Nasreddin Hocamızın bir fıkrası vardır; kendisi kışın sabahleyin bir köye varır. Köye girerken kendisine köpekler saldırır. Hoca hemen taş aramaya başlar ve hangi taşa el atsa taş soğuktan donmuş. Hoca bu defa şöyle der; Şu köylülere bakın “köpeklerini salmışlar taşlarını bağlamışlar”. Tıpkı şimdi AKP’nin de yaptığı budur “fiyatları yükseltmişler, maaşları kısmışlar”…

Rahmetli Erbakan Hoca, 11 aylık iktidarı döneminde hem de bir koalisyon hükümeti olmasına rağmen maaşlara %100 ile %300 oranında zam yaşmış ve piyasayı da böylece canlandırmış ticaret hareketlilik kazanmıştı. Bundan bile ders alamayacak kadar ABD destekli bu AKP iktidarı içte ve dışta olması gereken siyasi ve ekonomik adımları atmadı. Etrafına topladığı ve adlarına beşli çete denilen emegen müteahhitleri ihya ederken halkını çöplerden yiyecek konuma getirdi.

Günlük akaryakıta zam…

Dolarını yükselliğinde gıdaya yapılan zamlar doların düşmesi ile fiyatlarda hiç düşmenin olmaması ve AKP iktidarının bu konuda aciz kalması tarihe karnesi en zayıf iktidar olarak geçecektir.

Konu uzmanı ekonomistler yeni yılla birlikte gelecek günlerin daha karanlık olarak geçeceği uyarısına karşılık AKP’nin hiç tedbir almaması ve tam aksine muhalefeti suçlayıcı beyanlar vermesi ipin ucunu kaçırdılar sözüne tamda denk geldikleri bir söz oluyor ne yazık ki…

Selam ve dua ile…

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER