VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 February 2022 08:39:12

0 Yorum

Kez Okundu.

Hollanda’nin Türkiye Kararı

Hollanda'dan flaş Türkiye kararı!

H24/ Avrupa/ Mustafa Korkmaz

Hollanda hükümeti, koronavirüsün Omicron varyantının yayılmasını önlemek amacıyla getirilen Covid önlemlerini bugünden itibaren yumuşatıyor.

Türkiye'nin de aralarında olduğu Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere yönelik seyahat tavsiyeleri gevşetildi. Türkiye, "zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken" ülkeleri simgeleyen turuncu listeden çıkarıldı.

Ancak Türkiye'den dönen yolculardan negatif test sonucu istenmeye devam edecek. Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği (ANVR) bu uygulamaya derhal son verilmesini istiyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Hollanda, 25 Şubat'tan itibaren de hemen hemen bütün koronavirüs önlemlerine son verecek. Sağlık Bakanı Ernst Kuipers'in yaptığı açıklamaya göre, Hollanda dün geceden itibaren 3 aşamalı gevşeme sürecine girdi. Hükümetin aldığı karar uyarınca evlere kabul edilecek misafir sayısındaki sınırlama sona erdi.

Evden çalışma tavsiyesi de yarım güne indirildi. Bu sabah 09:00'dan itibaren de, AB dışındaki ülkelere yönelik seyahat tavsiyeleri gevşetildi. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke, "zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken" yerleri simgeleyen "turuncu" listeden çıkarıldı.

Türkiye'nin, Suriye ve Irak sınırı dışındaki diğer bölgeleri "düşük riski" ifade eden "sarı" listeye alındı. Ancak buna rağmen Türkiye'den Hollanda'ya gelen tüm yolculardan negatif test sonucu istenmeye devam edilecek.

Türkiye ve diğer AB dışındaki ülkelerden gelen ve destekleyici doz aşı yaptırmayan yolculara yönelik karantina zorunluluğu 25 Şubat'a kadar uygulanacak. Bakan Kuipers, artık hükümetin seyahat tavsiyelerinde koronavirüsle ilgili konuların öncelikli olmayacağını, sadece zorunlu hallerde seyahat edilmesi istenen turuncu listedeki ülke sayısının keskin bir şekilde azalacağını söyledi. Gevşemede ikinci ve üçüncü aşama Gevşeme adımının 2. aşaması 18 Şubat Cuma günü başlayacak.

Yiyecek, içecek ve kültür sanat sektörüne uygulanan saat kısıtlaması Cuma gününden itibaren sona erecek. Kafe, bar restoran, sinema, tiyatro ve konser salonları artık gece saat 01:00'e kadar açık kalabilecek. Covid sertifikası ile girilen ve 500 kişiye kadar olan kapalı alanlarda ağız maskesi ve 1,5 metrelik sosyal mesafe uygulaması sona erecek.

Covid'e yakalanan ve hafif şikayetleri bulunanlar yedi gün yerine, beş gün tecritte kalacak. Gevşemenin 3. adımı 25 Şubat'ta yürürlüğe girecek ve Covid sertifikası gösterme zorunluluğu büyük ölçüde son erecek.

Yiyecek, içecek ve eğlence sektörü ile kültür sanat sektörü, salgın öncesindeki gibi normal koşullarda çalışamaya başlayacak.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER