VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 November 2021 10:30:47

0 Yorum

Kez Okundu.

Hollanda’da Çocuk istismarı ve Şiddet Raporu Yayınlandı

Hollanda'da 2021 yılı çocuk istismarı ve aile içi şiddet raporu yayınladı

H24/Avrupa | Mustafa Korkmaz

 Merkezi İstatistik Bürosunun ( Centraal Bureau voor de Statistiek - CBS) aile içi şiddet raporuna göre tavsiye verilen ve raporlanan vaka sayısı, geçen yıla göre yüzde 6 düştü. Merkezi İstatistik Bürosu ( Centraal Bureau voor de Statistiek - CBS) yıllık çocuk istismarı/aile içi şiddet raporunu yayınladı.

Rapora göre bu yılın ilk altı ayında, 61 bin çocuk istismarı ve/veya aile içi şiddet vakası görüldü. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 düştü.

CBS raporunda, 2020 yılının ilk altı ayında yapılan aile içi şiddet ve/veya çocuk istismarı vakalarının sayısının 64 bin 505 olduğu, bu sayının yılın ikinci yarısında 62 bin 910'a gerilediği belirtildi.

Başvuruların çoğu çocuk istismarı ile ilgili 2021'in ilk altı ayında, Veilig Thuis (Evde Güvenli) örgütleri aracılığıyla, çocuk istismarı ve/veya aile içi şiddet (şüphesi) ile ilgili yaklaşık 61 bin rapor tutuldu, ayrıca 67 binden fazla mağdur, görgü tanığı veya profesyonele tavsiye verildi.

2021'in ilk yarısında tavsiye verilenlerin yüzde 53'ü, raporlanan vakaların da yüzde 51'i (diğer şiddet biçimleriyle birlikte olsun veya olmasın) çocuk istismarı şüphesini bildiren kişilerle ilgiliydi. Öte yandan verilen tavsiyelerin yüzde 22'si (eski) eş şiddetine ve yüzde 29'u diğer sorunlara yönelikti.

Raporlanan vakaların yüzde 37'si (eski) eş tarafından uygulanan şiddetle ilgiliyken, yüzde 21'inde aile içi şiddet veya çocuk istismarı dışında bir konu yeraldı. İhbarların çoğu polisten geldi 2021'in ilk yarısında yapılan tüm ihbarların yüzde 64'ünün polis tarafından yapıldığı görüldü.

Diğer ihbarların yüzde 26'sı doktorlar, eğitim ve gençlerle ilgili kurumlarda görev yapan profesyonellere en ve yüzde 10'u da vatandaşlardan geldi.

2020 yılında ise yapılan ihbarların yüzde 66'sı polisten ve yüzde 24'ü diğer profesyonellerden geldi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER