VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 16 October 2021 13:11:22

0 Yorum

Kez Okundu.

Hollanda’da Camileri Fişleme

Hollanda'da Camileri fişleme

H24/ Avrupa |Mustafa Korkmaz

 Belediyeler camilerde ve İslami kuruluşlarda gizli soruşturmalar yürütüyor

Belediyeler camilerde ve İslami kuruluşlarda gizli soruşturmalar yürütüyor

 En az on belediye tarafından görevlendirilen araştırmacılar, yöneticiler, imamlar ve öğretmenler hakkında hassas bilgiler toplamak için İslami kuruluşları gizlice ziyaret etti.

NRC bunu kendi araştırmasına dayanarak rapor ediyor. İslami şemsiye örgüt SPIOR araştırmadan memnun değil.

Böyle bir gizli soruşturma emri veren belediyeler arasında Rotterdam, Eindhoven ve Zoetermeer yer alıyor. Utrecht, diğerleri arasında, araştırma yöntemiyle ilgili şüpheler nedeniyle ayrıldı.

Belediyelerin İslami kuruluşlara yönelik soruşturmaları, Müslüman toplumun hükümete olan güvenini "büyük ölçüde" zedeledi. SPIOR, "Devlet İslamofobisi bile var gibi görünüyor" diyor. Örgüt "casusluk faaliyetlerinden" bahsediyor. Kubbe, yasanın çiğnendiğinden şüpheleniyor ve camilerde şokun büyük olduğunu bildiriyor. İslami örgütler "yapısal olarak şüpheli" oldukları gerekçesiyle kendilerini suçlu ve reddedilmiş hissediyorlar.

SPIOR'a göre, hükümetin İslam toplumuna karşı "geniş ve yapısal bir güvensizliğe" sahip olduğu görülüyor. Müslüman toplumu 'öteki', 'yıkıcı' ve 'potansiyel olarak tehlikeli' gibi şiddetli ve radikal bir şekilde tasvir eden bir hükümetle, popülizm hükümetin üst kademelerine nüfuz etmiş gibi görünüyor."

Danışmanlık firması yasalara uyduğunu söyledi NRC Cuma günü, en az on belediye adına araştırmacıların yöneticiler, imamlar ve öğretmenler hakkında hassas bilgiler toplamak için İslami kuruluşları gizlice ziyaret ettiğini bildirdi. Uzmanlar gazeteye bu tür araştırmaların yasak olduğunu söylüyor.

NRC'ye göre, soruşturmalar Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü (NCTV) tarafından ödeniyor. NCTV, belediyeleri radikalleşme sorunları hakkında hükümeti bilgilendiren bir danışmanlık şirketi olan NTA şirketi ile temasa geçirdi.

Araştırmacılar rastgele cami ziyaretçileri gibi davranıyorlar: dua ediyorlar, vaazları ve sohbetleri dinliyorlar ve ardından bir camide ipleri kimin çektiğini rapor ediyorlar. Raporlarda yöneticilerin isimlerini ve geçmişlerini belirtiyorlar. NRC'ye göre raporlar ayrıca tartışmalı imamlar, yabancı borç verenler ve iç çatışmalar hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

NTA'ya göre, araştırma yöntemi sosyal bilim araştırması standartlarına uygundur. Ajans yasaya bağlı olduğunu söylüyor, ancak gizlilik uzmanları NRC'ye belediyelerin bu gizli eylemlerle yasaları çiğnediğini söylüyor. Raporları belediyeler aracılığıyla alan NCTV, soruşturmalar için en fazla 300.000 avro harcayacaktı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER