VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 04 January 2022 12:10:51

0 Yorum

Kez Okundu.

Hollanda’da Adalet Bakanlığı’na Türk Bakan Getirildi

Babası 12 Eylül zulmünden kaçtı, kızı Hollanda’nın Adalet Bakanı oldu!Hollanda’da Başbakan Mark Rutte başkanlığında oluşturulan 4 partili koalisyon hükümetinde Türkiye kökenli 2 kadın bakan görev yapacak.

Hollanda'da yeni açıklanan 4. Rutte kabinesinde Türk kökenli Dilan Yeşilgöz-Zegerius Adalet ve Güvenlik Bakanı olarak yer aldı.

Hollanda’da 4. Rutte kabinesi iş başı yapıyor; Dilan Yeşilgöz-Zegerius Adalet ve Güvenlik Bakanı oldu. Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz-Zegerius, adalet ve güvenlik bakanı olmaya hazırlanıyor.

Hollanda’ya küçükken gelen 43 yaşındaki Yeşilgöz-Zegerius , Rutte’nin de üyesi olduğu merkez sağ Özgürlük ve Demokrasi Halk Partisi (VVD) tarafından aday gösterildi. Öte yandan Hollanda’da 29 bakan ve devlet bakanından 14’ü (20 bakandan 10’u dahil) kadın olacak.

Mart ayındaki seçimlerden 271 gün sonra 4 partili koalisyon, Aralık ayında Başbakan Mark Rutte’ye dördüncü görev süresini veren bir anlaşmaya vardıktan sonra 10 Ocak’ta yemin edecek . Harcama konusundaki duruşuyla tanınan eski maliye bakanı ve merkez sağ lider Wopke Hoekstra, dışişleri bakanı olacak. Eski dışişleri bakanı Sigrid Kaag, maliye evrakında onun yerini alacak.

Mevcut içişleri bakanı Kajsa Ollongren yeni savunma bakanı olacak. Ülke çapında koronavirüs hastalarını taşımaktan sorumlu olan Ernst Kuipers is sağlık bakanı olarak Hugo de Jonge’nin yerini alacak.

Dersimli Dukan Yesilgöz Kimdir.

Dersimli Kürt siyasetçi Dilan Yeşilgöz Zegerius’un Adalet ve Güvenlik Bakanı olarak görevlendirildiği bildirildi. 1977’de Ankara’da doğan Kürt siyasetçi, aslen Dersimli.

Ailesiyle birlikte 1984’te Hollanda’ya göç eden Dilan Yeşilgöz Zegerius, Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nde (VVD) siyasete atıldı. VVD’den 2017’de milletvekili seçilen Kürt siyasetçi, aynı zamanda yoksulluğun azaltılması amacıyla sürdürdüğü çalışmalarında 2014’te Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Belediye Meclis Üyesi olmuştu.

DİLAN YEŞİLGÖZ'ÜN HAYAT HİKAYESİ

 18 Haziran 1977 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Dilan Yeşilgöz, baba tarafından aslen Tuncelilidir. Babası Yücel Yeşilgöz, uzun yıllar Hollanda'da Utrecht Üniversitesi Kriminoloji bölümünde doçent olarak çalıştı. 1980 Askeri Darbe'nin ardından, sendikacı babasının hapse atılması tehlikesi dolayısıyla 1984 yılında ailesiyle birlikte Hollanda'ya iltica etti.

Lisans eğitimini Amsterdam Üniversitesi Sosyo-Kültürel Bilimler bölümünde tamamladı. Politikaya adım atan Dilan Yeşilgöz, 2009 yılında liberal sağ eğilimli Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi'ne (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie - VVD) üye oldu. 2014-2017 yılları arasında Amsterdam Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi.

Mecliste Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi'nin enerji politikası, iklim, özgürleşme ve medya politikasının sözcülüğünü yaptı. 2015-2017 yılları arasında Alman Havacılık ve Uzay Merkezi DLR ile Hollanda Havacılık ve Uzay Merkezi NLR tarafından kurulan DNW'de danışman olarak çalıştı. 2017 yılında Hollanda'nın Genel Eyaletleri'nin alt meclisi olan yasama organı olan Temsilciler Meclisi'ne üye olarak seçildi.

2019 yılında RTL-Z televizyon kanalında katıldığı 'Van Liempt Live' adlı programda, Türklerin Hollanda'da devlet içinde devlet kurduğunu dile getirmesiyle tartışma konusu oldu.

17 Mart 2021 tarihinde Hollanda'da yapılan seçimlerin ardından Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi'nden Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı olarak atandı. 3 Ocak 2021 tarihinde yeniden kurulan hükümette Güvenlik ve Adalet Bakanı oldu.

ÖZEL YAŞAMI

 1977 doğumlu olan Dilan Yeşilgöz, 2022 yılı itibarıyla 45 yaşındadır. 2014 yılında doktor Rene Zegerius ile evlendi. Amsterdam'da hayatını sürdürüyor. Dilan Yeşilgöz 1.65 metre boyunda, 58 kilo ve ikizler burcudur.

Çok seviyede Felemenkçe, İngilizce, Kürtçe, orta seviyede Almanca konuşabilmektedir.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER