VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 07 November 2021 14:25:36

0 Yorum

Kez Okundu.

Hifzullah Kutum’a Siyasilerden Destek

Gelecek, DEVA ve HÜDA PAR’dan Kutum’un tutuklanmasına tepki

H24| Siyaset | Akademisyen'in İfadeleri

 Hifzullah Kutum DEVA Partisi HÜDA PAR Kürdistan Elazığ Fırat Üniversitesi

DEVA Partili Cihan Ülsen, sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle tutuklanan Hifzullah Kutum’un twitt yüzünden değil, “Kürdistan” kelimesinden ötürü olduğunu söyledi. HÜDA PAR’lı Mahmut Şahin de, Kürdistan ifadesinin kullanılmasının başlıbaşına bir suç olarak değerlendirilmesi ve tutuklamaya gerekçe gösterilmesinin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini belirtti.

Elazığ Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, sosyal medyada hesabında yaptığı “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra bugün akşam saatlerinde tutuklandı.

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamda, “Kürdistan paylaşımı yaptığı için akademisyen Hifzullah Kutum’un tutuklanması, akademik özgürlüğün düştüğü halin ve Kürt fobisinin akıl dışı bir duruma savrulduğunun göstergesidir. İfade özgürlüğü demokrasinin en temel kuralıdır biline” dedi. “Sürecin takipçisi olacağız”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren de, “Kürdistan söylemine ve kullanımına yönelik tahammülsüzlük maalesef devam ediyor. Bu soruşturma ve tutuklama kararı; hukuki güvenlik hakkı ve ifade hürriyeti hakkının açık ihlalidir. Diyarbakır Barosu olarak dava sürecinin takipçisi olacağız” açıklamasını yaptı.

Kutum’un tutuklanmasına tepki gösteren DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Kürdistan’ paylaşımı yapan akademisyen Hifzullah Kutum tutuklanmış. Tutuklama bir twit yüzünden değil, Kürdistan kelimesinden ötürü. Yarattığınız bu hukuksuz düzene boyun eğmeyeceğimizi bilin! Kürdistan hala serin bir kelimedir bizim için, size inat..”

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı Mahmut Şahin de, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kürdistan,Kürtlerin yaşadığı geniş bir coğrafyanın adıdır.

Selçuklular,Osmanlı ve 1.Meclis döneminde çekincesiz olarak kullanılan Kürdistan ifadesi,İttihat Terakki uygulamaları ve 1925 sonrası geliştirilen resmi ideolojik söylem ile kademeli hafızalardan silinmeye çalışılmıştır” dedi. Şahin açıklamasının devamında, “Kürdistan ifadesinin kullanılmasının, başlıbaşına bir suç olarak değerlendirilmesi ve tutuklamaya gerekçe gösterilmesi ise hiç bir şekilde kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi'nden Muammer Bilgiç

acaba, bir akademisyen "yaşasın azerbaycan", "yaşasın türkmenistan", "yaşasın doğu türkistan" ya da "yaşasın acara" diye sosyal medya hesaplarından paylaşım yapsa uyarı cezası alır mı?

 

Ne olmuştu

Hifzullah Kutum, 14 Eylül 2021’de sosyal medya hesabı üzerinden “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) şeklinde paylaşımda bulunduğu için hakkında Fırat Üniversitesi dekanı tarafından soruşturma açılmıştı.

Kutum’a İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından gönderilen “uyarı” yazısında, “15.09.2021 tarhinde tarafımıza açılan 84446 sayılı soruşturma sonucunda “UYARMA” cezası almış bulunmaktasınız” ifadelerine yer verilmişti. Rektör vekili aynı tarihte Doç. Dr. İzzet Taşar’a gönderidiği yazıda ise Hifzullah Kutum hakkında açılan soruşturmada görevli olduğu ve konuyla ilgili gerekli incelemenin sonucunda düzenlenen raporun 30 gün içerisinde Dekanlığa sunulması istenmişti.

“Bijî Kurdistan (Yaşasın Kürdistan) demek suç değildir” Kutum, gözaltına alınmadan bir gün önce Rûdaw’a konuşmuş ve “Bijî Kurdistan (Yaşasın Kürdistan)” demenin suç olmadığını belirtmişti.

“Yüz kızartacak adi bir suçtan ya da kriminal bir suçtan dolayı soruşturmadan geçirilip ihraç edileceğime, gurur duyduğum, şeref duyduğum bir meseleden dolayı ihraç edilmek ayrı bir şeref ve onur katacaktır. Bu gurur ve onur da kesinlikle benim şahsımın değildir, Kürtlerin ve Kürdistan’ın onuru ve gururu” diyen Kutum, “Benim itirazım soruşturmaya. İlk başta soruşturmaya ve verilen cezaya itiraz ettim. Bana en düşük cezanın verilmesi bana yapılan bir iyilik değil. Bunun soruşturma konusu yapılması, bana yapılan bir kötülük” demişti.

Kutum, “Geri adım atmayı düşünmüyorum, çünkü haksız değilim. Kimliğimin farkında olmak, bunu belirtmek suç olamaz. Bijî Kurdistan (Yaşasın Kürdistan) demek suç değildir. Kürdistan tarihi, insani ve kültürel bir gerçekliktir” ifadelerini kullanmıştı.

“Tehditkâr bir durum seziyorum” Hifzullah Kutum dün sabah saatlerinde yaptığı paylaşımda, “Okulda tanımadığım insanlar var. Ve öğrenci değiller. Hiç olmazsa benim tanıdığım öğrenciler değiller. Kapımda bekliyorlar. Tehditkâr bir durum seziyorum.

Eğer tarafıma bir şiddet tehdidi oluşursa nefsi müdafaa hakkımı sonuna kadar kullanacağım” demişti. Sosyal medyada hedef gösterilen Kutum, ölüm tehditleri aldığını da söyledi. Hifzullah Kutum gözaltına alınmadan hemen önce şu açıklamayı yaptı:

“Dikkat ederseniz yaptığım paylaşımların altına gelen yorumlara; ölüm tehditleri, onu içeren mesajlar, görseller, hakaretler, insan haysiyetine yakışmayacak söylemler görürsünüz. Ayrıca özelden de bu tarz mesajlar alıyorum… Polisler geldi. Herhalde gözaltına alacaklar.”

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER