VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 09 August 2021 02:53:12

0 Yorum

Kez Okundu.

Hicri Yılınız Mubarek Olsun

 

2021 Hicri yılbaşı ne zaman?

Aşure günü ne zaman?

Muharrem ayı hicri yılbaşı resimli mesajları 2021

Açıklama yok.

Muharrem ayı ne zaman başlıyor? Hicri yılbaşı ne zaman merak ediliyor. Peygamberimizin Mekke’den Mediye’ye hicreti başlangıç olarak kabul edilen hicri takvim, 12 kameri aydan oluşur.

Ay'ın Dünya çevresinde dolanımını esas alan bu takvimin ilk ayı Muharrem ayı olup ilk günü Hicri yılbaşı olarak kabul edilir. Peki, hicri yılbaşı ne zaman? Aşure günü ne zaman?

İşte Hicri yılbaşı resimli ve yazılı tebrik mesajları ile detaylar…

Hicri yılbaşı ne zaman? Aşure günü ne zaman? Muharrem ayı hicri yılbaşı resimli mesajları 2021

Hicri yılbaşı ne zaman günün merak konusu oldu. İslam takvimi olarak da bilinen hicri takvimde Peygamber Efendimizin, Miladi 622 yılında gerçekleştirdiği Mekke’den Medine’ye hicreti başlangıç yılı olarak kabul edilir. Haram aylardan biri de olan Muharrem ayı, hicri takvimin ilk ayı olup çok önemli olan aşure gününü içerir. Peki; 1 Muharrem 2021 Hicri Yılbaşı ne zaman? 2021 Aşure günü ne zaman? İşte hicri yılbaşı yazılı, resimli mesajlar ve tüm merak edilenler...

HİCRİ YILBAŞI MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Bu sene Kameri olarak 1 Muharrem 1443’e girdiğimiz zaman (yani 2021’e girdiğimiz zaman) Hicri Yılbaşı, Miladi takvime göre 9 Ağustos 2021 Pazartesi günü kutlanacaktır.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Muharremin Başlangıcı Cumartesi günü olacak ve Muharremin 10. günü ise Aşure Günü (18 Ağustos 2019 Çarşamba) günü Aşure günü olarak kutlanacak.

Haber ile ilgili metin girin!.

MUHARREM AYI

 “Haram aylar” içinde Muharrem ayının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu ayrıcalığı “Muharrem” adından da fark etmek mümkündür. Zira “muharrem” kelimesi, “haram kılınmış”, “hürmete lâyık” anlamlarına gelmektedir. Muharrem ayına büyük önem verilmiştir. Muharrem ayını önemli kılan özellikleri kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

HİCRİ YILBAŞI OLMASI

Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, kameri yılda -güneşin değil- ayın hareketleri esas alınmaktadır. Hicri tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)' in Mekke'den Medine'ye göç edişi ile başlar. Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi, Hz. Ömer devrinde olmuştur. Onun devrine gelinceye kadar Araplar, düzenli bir tarih belirleme sistemine sahip değillerdi. Fil vakası gibi önemli olayları kıstas olarak benimsemişlerdi. Hz. Ömer devrinde, Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622), İslâmî takvimin başlangıç yılı (Hicri 1) olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.

AŞURE GÜNÜ (ON MUHARREM)

Bilindiği üzere Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye hicret ettiğinde, orada Arap halkla birlikte yaşayan Yahudiler vardı. İşte bu Yahudiler, Hz. Musa ile İsrail oğullarının, Firavunun zulmünden Aşûre günü kurtulduğunu söyleyen Yahudileri, Hz. Peygamber yalanlamamış ve hatta bu yönde olumlu bir tavır sergilemiştir. Bunun yanı sıra tüm Samî dinlerde özel bir yere sahip görünen aşûre günü, Cahiliyye Araplarınca da önemli kabul edilmiştir. Hatta Resûl-i Ekrem’in de peygamberlik öncesi ve sonrası dönemde, bir süre bu günde oruç tuttuğuna dair rivayetlere de rastlanır. Medine döneminde bu orucu Müslümanlara tavsiye ettiği bilinen bir husustur. (Buhârî, Savm, 69; II, 250; Tirmizi, Savm, 50; III, 128)

HİCRİ YILBAŞI MESAJLARI 2021

Hikmeti sonsuz Rabbimiz bu gelen yeni yılda tüm İslam camiasına hayırlar göndersin.

Hicri Yeni Yılımızın Ümmete, kendimize, toplumumuza ‘Diriliş’ olmasını Cenab-ı Haktan Dilerim!

Yeni hicri yılın ümmeti Muhammed’e hayırlara vesile olması dileğiyle. Yeni yılınız kutlu olsun.

Yeni yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış, mutluluk getirmesi dileğiyle Hicri Yılbaşımız mübarek olsun.

Allah’ım yeni yılda, İslamiyet’i gerçek manası ile anlamayı ve layıkıyla yaşamayı tüm kullarına nasip etsin amin. Hicri Yılbaşınız hayırlı olsun.

Haber ile ilgili metin girin!.

Rabbim bizi hicret eden muhacirlerin imanına ulaştırsın! Hayatımızın hicretleri, Bedirleri, Uhudları, hendeklerinde yardımcımız olsun ve bizleri hiç bırakmasın. Yeni hicri yılımız mübarek olsun

Dün rüya, yarın hayaldir… Rüyayı mutlu, hayali umutlu yapan bugündür, gönlün neyin özlemini çekiyorsa yarınlar sana onu getirsin. Yeni hicri yılınız mübarek olsun.

Geleceği oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerinize uygun ve sizi daha da mutlu etmesi dileğiyle hicri yılınız hayırlı olması dileğiyle.

Allah Azze ve celle geçmiş yılımızda hakkımızda şefaatçi, gireceğimiz bu yeni yılı da hakkımızda hayırlı mübarek kılsın inşallah. Hicri yılınız mübarek olsun.

Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayatını dolduracağı bir yıl dileğiyle Hicri Yılbaşınız hayırlı olsun.

Haber ile ilgili metin girin!.

Ülkemizde ve dünyada şiddet olaylarının arttığı şu günlerde sevgi barış ve kardeşlik dini İslam’ı yeniden idrak etme ve tüm insanlığa tebliğ etme zamanıdır yeni hicri yılınız mübarek olsun…

Hicret; Allah’a ve O’nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılan yolculuğun hikâyesidir. Hicri yılınız mübarek olsun.

Rabbim hicri yeni yılı tüm İslam alemi için en güzel şekilde değerlendirmeyi ve her gününü razı olacağı amellerle yaşamamızı nasip etsin. Amin.

Tadımlık dünyadan, Doyumluluk tat bekliyoruz Ya Rab! Nefsimizi ıslah eyle, Bizi kendine kul kabul eyle. Göz kapanıncaya kadar, Bizi nefsimizle baş başa bırakma, Amin… Yeni hicri yılınız mübarek olsun.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER