VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 04 July 2022 12:34:42

0 Yorum

Kez Okundu.

Hazreti Ali Adalet

Hazreti Ali ve Adalet

H24/ MAKALE - Yakup ASLAN 

Hz. Ali, adaletin mutlaka yerini bulması için çok titiz davranırdı.

Makam ve mevkileri ne olursa olsun, hukuk ve hâkim karşısında insanların eşit olduğunu bizzat kendi hayatıyla ispatladı.

Müminlerin halifesi olduğu hâlde, bir Yahudi ile muhakeme edilmekten çekinmedi. Şöyle ki: "Hz. Ali, Sıffîn Savaşı’na giderken yolda zırhını kaybetmişti. Harp bitip Kûfe’ye döndüğünde, zırhını bir Yahudi’nin elinde gördü. Yahudi’ye şöyle dedi: 'Bu benim zırhımdır.

Onu ne birine sattım, ne de hediye ettim.' Yahudi: 'Bu benim zırhımdır ve benim elimdedir.' dedi. "Hz. Ali, isteseydi zırhı ondan hemen alabilirdi. Fakat kesin olarak kendisi haklı da olsa, meselenin hâkim önünde halledilmesini teklif etti:" 'O hâlde hâkime gidelim.' dedi.

Birlikte hâkime gittiler. "Hâkim, adaletiyle tanınan Kadı Şureyh idi. Hz. Ali huzura girdiğinde, hâkimin yanı başına geçip oturdu ve bu hareketinin sebebi olarak da:" 'Hasmım Yahudi olmasaydı elbette onunla aynı yerde otururdum. Fakat ben Resûlullah’tan, "Allah’ın onları küçülttüğü yerde siz de onları küçültün!" buyurduğunu işittim.' dedi.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Kâdı Şureyh, Hz. Ali’ye: 'Ey müminlerin emîri! Aranızdaki mesele nedir?' dedi. Hz. Ali: 'Şu Yahudi’nin elindeki zırh benim zırhımdır. Ben onu ne birine sattım, ne de hediye ettim.' Meseleyi anlayan kadı, Hz. Ali’ye: 'Bu iddianı ispat edecek delilin var mı?' diye sordu.

Hz. Ali: 'Evet, var; hizmetçim Kanber ve oğlum Hasan, bu zırhın benim olduğuna iki şahittir.' Kadı Şureyh: 'Oğulun baba için şehadeti caiz değildir.' dedi. Hz. Ali: 'Cennet ehli birinin şehadeti nasıl kabul olmaz?!

Ben Resûlullah’ın, "Hasan ve Hüseyin, cennet gençlerinin efendileridir." buyurduğunu işittim.' dedi. "Neticede Şureyh, delil yetersizliğinden davayı Yahudi’nin lehine neticelendirdi. Bu büyük adalet karşısında Yahudi daha fazla dayanamadı ve şöyle demekten kendini alamadı:"

'Müminlerin emîri, beni hâkime götürdü, kendi tayin ettiği hâkim de kendi aleyhinde hüküm verdi.

Ben şehadet ederim ki, bu din haktır. Ve yine ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed de onun Resûl’üdür. Bu zırh senindir. Devenden düşmüştü, ben de almıştım.” "Hz. Ali, bu neticeye çok sevindi: 'Mademki Müslüman oldun, ben de zırhı sana hediye ediyorum.' dedi." (1)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER