VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 22 June 2024 03:23:12

0 Yorum

Kez Okundu.

Hazreti Aişe’nin Evliliği Üzerine

 

Hazreti Aişe'nin Evliliği Üzerine

H24/ Makale / İbrahim Halil Er 

Hz Ayşe küçük yaşta evlenmiş veya evlenmemiş ne önemi var?

Dönemin sosyolojisi bunu kabul ediyorsa bizim buna diyecek bir şeyimiz olmamalı. Sonuçta bu dönemin örfune aykırı olsaydı zaten toplumda tepki oluşurdu. Kaldı ki peygamberden önce de bir nişanlılık yaşadığına göre evlilik cagindaydi demek ki...

Hiçbir dönemde evlilik çağı için bugünkü Batı'nın bize enjekte ettiği 18 yaş zorunluğu yoktu. Evlilik yaşı toplum ve kültüre biyolojik saate göre değişirdi.

Evlilik çağı için kadınlarda adet görme, erkekte ihtilam olmak yeterliydi. Yani Allah in yarattığı biyolojik saate göre yaşıyorlardı insanlar, tıpkı uyuma ve uyanma saatleri gibi. Üstelik O donemde12 yaşlarında evlenen erkekler de vardı. Geçmişi bugünün değer yargısına göre yargilamak doğru değildir.

Her olay kendi zemininde değerlendirilir. Bazı müslümanların da panikle Hz. Ayşe nin yaşını 18 göstermek için gayret sarf etmesi de yenilmislik ve korku travmasından başka bir şey değil. 18 veya daha küçük olması bizim için önemli değil. Önemli olan, biyolojik olarak evlilik için uygun olmasıdır.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Kaldı ki bundan 20-30 yıl önce ülkemizde 16 yaşında evlilikler yasaldi. Ondan da 30 yıl önce 12 ve 13 yaşlarda evlilikler ülkemizde yaygındı.

Bir çoğumuzun atalarının evlilik yaşı da öyleydi. Sadece kızlar değil erkekler de erken evlenirdi ve bunun sınırı askerlikti. Bu neden bu evlilik yaşına fazla takilmayalim.

Sonunda meşru bir evlilik yapılmış, gayri ahlaki bir ilişki kurulmamış, toplumun örfü bunu kabul etmiş, biyolojik yapı buna uygun olmuş.. bizim bunun üzerinde kavga etmemiz ya art niyet ya da geçmişi sürekli günümüze göre yeniden kurgulama ve yargılama arayışından başka bir şey olamaz. Bu da zorlama olur.

Biz Allah in hükümlerini kabul ettiğimize göre, adil kanun onun yarattığı biyolojik saattir, modernitenin dayattığı 18 yaş zorunluğu değildir.

Günümüzde 18 yaş altı çocuk görev almazken geçmişte hükümdar olmuş komutan olmuş Fatih olmuştur. Günümüz batiyi çok da umursamayin ve lasyus'el bir anlam vermeyin.

Ek

Batı, her ne kadar 18 yaşından önce evliliği yasaklasa bile gayri meşru cinsel ilişkileri serbest bırakmaktadır. İbrahim Halil Er

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER