VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 05 June 2021 18:59:05

0 Yorum

Kez Okundu.

Hasan Yeşildağ Hizmetlerinin Karşılığını Alıyor

HASAN YEŞİLDAĞ HİZMETLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYOR

 Çamlıca Kulesi’ndeki 360 Kule Kafe - Restoran’ın işletmesi Erdoğan’a yakın isim olan Hasan Yeşildağ’a ihalesiz olarak verildi.

Bir 4 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Akşam, Star ve Kanal 24’ü alarak medya sektörüne giren Yeşildağ, Erdoğan’ın hapis yattığı dönemde “hizmetinde bulunmak” amacıyla cezaevine girmişti. Kardeşi Zeki Yeşildağ’ın da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) meclis üyesi olduğu Hasan Yeşildağ, AK Parti döneminde Türkiye’nin sayılı işadamlarından biri oldu.

İBB’ye ait Ulus Cafe, halı sahalar, nargile cafelerden sonra Yapı ve Yapı İnşaat’a verilen Ankara AKM Millet Bahçesi, Rize’de Cengiz İnşaat’la birlikte verilen İyidere Lojistik Limanı’ndan sonra şimdi de geçen hafta açılışı yapılan Çamlıca Kulesi’nin restoran ve kafe işletmesi işi verildi. İlk temeli Nurettin Sözen’in belediye başkanlığı döneminde atılan Çamlıca Kulesi, daha sonra İBB’den alınarak PTT’ye bağlı bir anonim şirket olan Kule AŞ’ye devredildi.

Varlık Fonu’na ait PTT’nin yüzde 50’sine sahip olduğu Kule’nin içinde yer alan 360 Kule Kafe ve Restoran ise ihalesiz olarak Hasan Yeşildağ’a verildi. Erdoğan’ın İBB başkanı olduğu dönemde Ulus Cafe’nin işletmesini alan Yeşildağ, daha sonra Kuruçeşme’de birçok kafenin sahibi oldu. Bu arada enerji işine de giren Yeşildağ ailesi Kased Enerji AŞ’den sonra medya sektörüne de girerek Ethem Sancak’a ait Star, Akşam ve Kanal 24’ü satın aldı.

Erdoğan’ın siyaset sahnesine çıkmadan önce iş dünyasında Yeşildağ ailesinin ismi bilinmezken şimdi enerji, yapı, eğlence ve medya patronu olarak birçok alanda yatırımları olan bir holdinge sahipler. Son olarak Ankara’da AKM’de yapılan millet bahçesi ile Rize’de Mehmet Cengiz’le ortak olarak İyidere Lojistik Liman işini aldılar. Hasan Yeşildağ adı, ilk olarak 1 Şubat 1979’da katledilen Abdi İpekçi suikastında geçti. Yıllar itibarıyla gazetelerde şu şekilde yer aldı:

- Milliyet gazetesi (09 Mart 1979): “Geçen aralık ayında Üsküdar’da bomba ile yakalanan iki ülkücünün sorguları sırasında Üsküdar ve Kadıköy’de birçok olayın suçlusunun ortaya çıkarıldığını, Atatürk Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Fahrettin Yılmaz’ı öldürdükleri ileri sürülen Hasan Yeşildağ ve Saffet Alyas da yakalandı.”

- Milliyet gazetesi (31 Mart 1979): “ÜGD Üsküdar şubesi kurucularından Hasan Yeşildağ’dan sağladıkları tabancalarla İstanbul’un çeşitli yerlerinde soygunlar yapan ve elde ettikleri paralarla cezaevinde bulunan ülkücülere yardım ettikleri iddiası ile aranan Ercüment Demir ve Sabahattin Civelek, asayiş şubesi ekiplerince yakalandı...”

Nagahan Elçi ve Soner Yalçın gibi birçok kişi, Cuma günü Fatih camii önünde Metin Yüksel’in katledilmesinde Mithat Gönen, Selman Oran, İhsan Barutçu, Ali Bilir ve İhsan Bal silahlı ülkücü ekibin içinde Hasan Yeşildağ’ın ateş edenler arasında olduğunu açıklayıcı ifadeler kullandılar. İkisi de belgesiz konuşmaz. Kimin ateş ettiğinden çok, bu projenin sahibi kimdi ve hedef neydi bu önemli. Çünkü Gladyonun ilk cinayeti bu değildi. Osmanlıdan beri süre gelen bir devlet ritüelinin devrede olduğu kesin. Onlar için tetikçi bulmak zor değil. Korkut Eken gibi biri bir korumaları altında tuttukları organize suç örgütü liderinden de bu tetikçiyi temin edebilir.

1979’dan bu yana süren bir çeteleşme organizesi hikayesi de var bu haberin serüveninde…

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER