VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 06 June 2021 16:01:54

0 Yorum

Kez Okundu.

Haliç’te ne yapıldıysa Marmara’da da o yapılacak

91 noktadan numune alındı, Haliç'te ne yapıldıysa Marmara'da da o yapılacak

91 noktadan numune alındı, Haliç’te ne yapıldıysa Marmara’da da o yapılacak

 

Marmara Denizi'nde su yüzeyini ve artık derinleri de saran deniz salyası (müsilaj) için Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan kritik açıklama geldi. 91 noktadan numune alındığını söyleyen Bakan Kurum, "Marmara'mızı, boğazımızı kaderine terk etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız Haliç'te ne yaptıysa biz de tüm adımları atacağız" sözlerini kaydetti.

Marmara Denizi geçen yılın sonundan bu yana su yüzeyini ve derinlerini saran ve "deniz salyası" olarak adlandırılan müsilajla boğuşuyor. Müsilaj oluşumu, özellikle denizin derinliklerindeki hareketsiz canlıların üzerini sararak yaşamlarını tehdit ediyor. Denizin yüzeyinde görülen tabakalar ise altlarında yer alan deniz canlılarının oksijen almalarını engelleyerek ölmelerine sebep oluyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü Toplu Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a talimat verdiğini açıklamıştı.

 

20210604-2-48603114-65764859-1.jpg

MÜSİLAJLA MÜCADELE ÇALIŞMALARINI İZLEDİ

Bakan Kurum, bugün tekneyle Kocaeli'nin Başiskele ilçesi açıklarında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin İzmit Körfezi'nde deniz süpürgeleriyle devam ettiği müsilaj temizleme çalışmalarını inceledi. Daha sonra Marmara Denizi'nde birçok noktada görülen deniz salyası oluşumunu araştırmak üzere seyrüfeser halindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünün araştırma gemisi Bilim-2'yi ziyaret eden Bakan Kurum, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, bugün Marmara Denizi'nde meydana gelen müsilaj problemiyle ilgili hem çalışmaları yerinde görmek hem de çözüm önerileriyle ilişkin çalıştayı neticelendirmek üzere kente geldiğini belirtti.

91 AYRI NOKTADAN NUMUNE ALINDI

Kurum, tüm mesailerini bu sorunun çözümüne verdiklerini kaydederek, hem deniz yüzeyinde hem de dibinde bilim insanları ve bilim gemisi ve üniversiteyle birlikte çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

20210606-2-48634335-65832640.jpg

Bu kapsamdaki çalışmaları anlatan Bakan Kurum, şunları söyledi:

"91 ayrı noktadan numuneler aldık. Bu gemi her türlü numuneyi alıp analiz edebilen, laboratuvarlarda deney sonuçlarını çıkarabilen beceride ve kabiliyette. Üniversitemizle birlikte, bu çalışmayı yürütüyoruz ve sahadan aldığımız veriler çerçevesinde de hem çalıştayımızda açıkçası sürecimizi yürütüyoruz, alınması gereken acil ve uzun vadeli planlarımızı da bilim insanlarımızla birlikte yine belediyelerimiz, valilerimiz, Marmara kıyısında açıkçası sivil toplum örgütlerimiz, sanayi kuruluşlarımızla hep birlikte inşallah birazdan açıklayacağımız eylem planları çerçevesinde hem kısa vadede hem de uzun vadede yatırımlarımızı yapacağız."

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER