VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 June 2024 16:08:29

0 Yorum

Kez Okundu.

Hakkâri Belediyesine Kayyum Atandı

Hakkari Belediyesi'ne kayyum atandı

DEM Parti 'nöbet eylemleri' başlatıyor

 DEM Parti’nin 31 Mart’ta kazandığı Hakkari Belediyesi'ne yönelik polis operasyonu düzenlendi. Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış gözaltına alındı ve belediyeye kayyum atandı.

Bunun ardından DEM Parti "demokrasiyi, halk iradesini ve belediyelerimizi savunmak için" "kesintisiz nöbet eylemleri" başlatma kararı aldığını açıkladı. Bu 31 Mart seçimi sonrası ilk kayyum ataması oldu.

Eş Başkan Akış’ın Van’da gözaltına alındığı aktarıldı. Hakkari polisi, kentin belediye binasını da Pazar günü geç saatlerden itibaren ablukaya aldı ve binada arama yaptı. 

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Akış’a üç ayrı başlıkta PKK üyeliği iddiasına yönelik suçlamalar yöneltiliyor. Haberin başlığını atlayın ve okumaya devam edin Önerilen haberler DEM Parti Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi Diyarbakır'da yapılan DEM Parti Gençlik Meclisi Kongresi’yle ilgili soruşturma başlatıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı

 

Kararda Sıddık Akış hakkında 2014 yılından bu yana devam eden PKK üyeliği davası bulunduğu da belirtiliyor.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

DEM Parti, Akış hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadığını hatırlatıyor. DEM Parti’den yapılan ilk açıklamada, “Demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz" denildi. DEM Parti 'nöbet eylemleri' başlatıyor Mehmet Sıddık Akış KAYNAK,DEM PARTI Fotoğraf altı yazısı,Mehmet Sıddık Akış Parti'nin Merkezi Yürütme Kurulu olağanüstü toplantı kararı aldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan DEM Parti Grup Başkan Vekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Kürtlere uygulanan “OHAL hukuğunun” değişmediğini savundu. Koçyiğit, “yeni anayasa ve normalleşmenin” kendilerini kapsamadığını düşündüklerini dile getirdi. DEM Parti kayyum kararı sonrası "nöbet eylemleri" başlatma kararı da aldı. Hakkari Valiliği, kentte gösteri ve yürüyüşlerin 10 günlüğüne yasaklandığını duyurdu. Partilerin Hakkari Belediyesi çevresinde toplanması da engelleniyor. 31 Mart 2024'te yapılan seçimlerde DEM Parti adayı, yüzde 48,92 oyla birinci sırayı aldı.

 

Hakkari'de 10 gün; Diyarbakır'da 4 gün eylem yasağı Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasının ardından Hakkari Valiliği kentte, bugünden itibaren 10 gün boyunca eylem yasağı uygulanacağını açıkladı. Valilik tarafından, "gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetler"in yasaklandığı açıklandı. Yasak 12 Haziran gece yarısına kadar sürecek

 Diyarbakır Valiliği ise "Hakkari Belediye Başkanı’nın görevden uzaklaştırılmasının" ardından, "kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği ve toplumsal çatışma çıkarılmak istenebileceği" değerlendirmesiyle, 7 Haziran saat saat 14.14'e kadar kentte "her türlü eylemin" yasak olduğunu açıkladı.

Özgür Özel: 'Hakkari halkının iradesini yok saymaktır' CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasını, "Hakkari halkının iradesini yok saymak" olarak nitelendirdi.

Sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada Özel, "Hakkari Belediyesi'ne sabah saatlerinde bir operasyon yapılarak, Belediye Başkanının gözaltına alınmasını ve 10 yıl önce başlamış ve halen süren bir davası gerekçe gösterilerek kayyım atanmış olmasını reddediyoruz" dedi. Özel, "Yaşananlar, henüz 2 ay önce tecelli etmiş Hakkari halkının iradesini yok saymaktır. Kayyım görevlendirmesi geri çekilmelidir. Demokrasinin ve halk iradesinin yanında, kayyım anlayışının karşısındayız!" ifadelerini kullandı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER