VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 29 January 2022 13:16:22

0 Yorum

Kez Okundu.

Gözler Kurtulmuş’a Çevrildi

Adalet Bakanlığı görevinden istifa eden Abdulhamit Gül’ün yerine Bekir Bozdağ getirildi. Bu atamanın ardından gözler Abdulhamit Gül ile HAS Parti’de yan yana yürüyen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a çevrildi.

Bakan Gül'ün İstifası'nın Arkasında Neler Var

H24/ Gündem

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ atandı. Konuya ilişkin atama kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

TÜM GÖZLER KURTULMUŞ'A ÇEVRİLDİ

Gündeme bomba gibi düşen bu istifa kararının ardından tüm gözler AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'a çevrildi. Hatırlanacağı üzere Numan Kurtulmuş, kurucusu olduğu ve Genel Başkanlığı'nı yaptığı HAS Parti'de Abdulhamit Gül de yer alıyordu. O dönem Abdulhamit Gül, HAS Parti'den ayrılarak Kurtulmuş'la birlikte AK Parti'ye geçmişti.

SOYLU İLE YAŞANAN SÜRTÜŞMEDE ARAYA GİRMİŞTİ

AK Parti'nin 2 numaralı ismi olarak lanse edilen Kurtulmuş, istifa eden Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında yaşanan krizde de bizzat devreye girerek "İki bakanımızın arasında böyle bir tartışma, sürtüşme varmış gibi anlayışın ortaya konması son derece yanlış" ifadelerini kullanmıştı.

BAHÇELİ TARAFINDAN ELEŞTİRİLMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na yönelik başlatılan terör soruşturmasıyla ilgili Kurtulmuş "Belediye kadrolarında terör örgütleri ile bağlantılı birtakım isimler olabilir. Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz" şeklinde bir çıkışa imza atmıştı. Bu sözlere en sert tepki Cumhur İttifakı içinde yer alan MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelmişti. Bakan Soylu'nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla ilgili sözlerini destekleyen Bahçeli, isim vermeden Kurtulmuş'u hedef almış ve şu ifadelere yer vermişti: "Senin varmak istediğin yer neresi, yapmak istediğin nedir?"

 

Abdulhamit Gül kimdir, görevinden neden istifa etti, açıklama yaptı mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevinden ayrıldı! Gül'ün yerine kim atandı?

Abdulhamit Gül kimdir, görevinden neden istifa etti, açıklama yaptı mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevinden ayrıldı! Gül'ün yerine kim atandı? Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararına göre Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevinden istifa etti. Gül'ün görevinden affı kabul edilirken, yerine yeni Adalet Bakanı olarak Bekir Bozdağ getirildi. Bu gelişmeler üzerine Abdulhamit Gül kimdir, neden istifa etti, açıklama yaptı mı ve yerine kim geldi gibi sorular yanıt arıyor. İşte Abdulhamit Gül hayatı, görevleri, kariyeri ve son açıklaması. 

Abdulhamit Gül kimdir, görevinden neden istifa etti, açıklama yaptı mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevinden ayrıldı! Gül’ün yerine kim atandı? Abdulhamit Gül Adalet Bakanlığı'ndan istifa etti. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Gül'ün yerine bir önceki bakan Bekir Bozdağ getirildi. Bozdağ'ın eski görevine gelmesiyle birlikte vatandaşların konuya ilişkin araştırmaları hız kazandı. Görev değişiminin ardından Abdulhamit Gül kimdir, neden istifa etti, açıklama yaptı mı, yerine kim geldi gibi sorular yanıt arıyor. İşte merak edilenlerin yanıtı ile Abdulhamit Gül'ün hayatı, yaşı, kariyeri ve diğer detaylar. Abdulhamit Gül kimdir, görevinden neden istifa etti, açıklama yaptı mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevinden ayrıldı! Gül’ün yerine kim atandı?

ABDULHAMİT GÜL KİMDİR?

Abdulhamit Gül (12 Mart 1977), Türk hukukçu ve siyasetçidir.

Dedesi Meşhur Alim Mehmet Emin ER'dir. 2017-2022 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı olarak görev yapmıştır. 12 Mart 1977 tarihinde Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. Baba adı Cemil, anne adı Saliha'dır. İlk öğrenimini Cumhuriyet İlkokulunda tamamladı. Lise eğitimini Nizip ve Oğuzeli İmam Hatip Liselerinde sürdürdü, Nizip İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren çeşitli STK'ların gençlik kollarında aktif olarak yer aldı. Yükseköğrenimini ise Ankara Hukuk Fakültesinde tamamladı. Siyasi ve güncel konularda yazı çalışmaları da bulunan Gül'ün; Millî Gazete, Star Gazetesi, Gençlik Dergisi, Edebiyat Ortamı Dergilerinde makaleleri, denemeleri yayınlandı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının gençlik kollarında aktif olarak yer aldı. Millî Gençlik Vakfı Üniversitelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Evli ve üç çocuk babasıdır. Abdulhamit Gül kimdir, görevinden neden istifa etti, açıklama yaptı mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevinden ayrıldı! Gül'ün yerine kim atandı?

ABDULHAMİT GÜL KARİYERİ

Refah ve Fazilet Partilerinde Ankara İl Gençlik Kolları'nda Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almıştır. 2001-2003 yılları arasında Saadet Partisi'nin genel başkan yardımcılığını yapmıştır. 2003-2010 yıllarında Saadet Partisi genel idare kurulu üyesi olmuştur. Kasım 2010-22 Eylül 2012 yılları arasında Has Parti Kurucular Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

HAS Parti Ankara İl Başkanlığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini yürütmekteyken Hukuki Araştırmalar Derneği üyesi olmuştur. Daha sonra HAS Parti ile AK Partinin birleşmesi üzerine, 30 Eylül 2012 tarihinde yapılan AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK üyesi seçilmiştir. 7 Aralık 2012 tarihinde ise Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. 14 Nisan 2014 tarihinde AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirilmiştir. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Gaziantep milletvekili olmuştur.

AK Parti'nin 13 Eylül'de yaptığı MKYK toplantısından sonra Genel Sekreteri olmuştur. 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Adalet Bakanı oldu. Görevini 65. ve 66. Hükûmet'te de sürdüren Gül, 29 Ocak 2022 tarihinde görevinden istifa etmiştir. Abdulhamit Gül kimdir, görevinden neden istifa etti, açıklama yaptı mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevinden ayrıldı! Gül'ün yerine kim atandı?

BAKAN GÜL'DEN İLK AÇIKLAMA

İstifanın ardından Bakan Gül'den ilk açıklama geldi. Gül, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ'a başarılar diliyorum" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle Adalet Bakanlığı görevine atanan Sayın Bekir Bozdağ'ı tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Görevi devreden Sayın Abdülhamid Gül bakanımıza bugüne kadarki hizmetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum" dedi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER