VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 21 April 2023 23:42:25

0 Yorum

Kez Okundu.

Gannuşi Darbeciler Tarafından Tutuklandı

Gannuşi, Tunus darbecileri marifetiyle tutuklandı

H24/ Dünya 

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, 48 saatlik gözaltı süresinin ardından çıkarıldığı Tunus Adliye Mahkemesi tarafından tutuklandı. Gannuşi, Tunus darbecileri marifetiyle tutuklandı: Türkiye'den ilk tepki!

Nahda Hareketi lideri Raşid el- Gannuşi, 48 saatlik gözaltı süresinin ardından çıkarıldığı Tunus Adliye Mahkemesi tarafından tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in de facto darbe girişimi ile siyasi çalkantılar yaşayan Tunus'ta 17 Nisan'dan bu yana gözaltında olan Nahda Hareketi lideri ve eski Meclis Balkanı Raşid el-Gannuşi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Güvenlik güçleri tarafından evine baskın düzenlenmesinin ardından gözaltına alınan Gannuşi, 48 saatlik savcılık sorgusunun ardından dün akşam saatlerinde sevk edildiği Tunus Asliye Mahkemesi tarafından bugün sabaha karşı tutuklandı. 

Devlet güvenliğine karşı komplo' Nahda Hareketi’ne mensup avukat Habib Bin Sidhum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Raşid el-Gannuşi’nin ve beraberindeki 11 kişinin 'devlet güvenliğine karşı komplo' suçlamasıyla mahkum edildiğini kaydetti.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Gannuşi’nin beraberinde gözaltına alınan Nahda Hareketi ileri gelenlerinden Muhammed el-Kumani ile Bilkasım Hasan ile diğer altı Nahda Hareketi üyesinin aynı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmalarına karar verildi. “ Türkiye katkı sağlamayı sürdürecek”

Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Gannuşi’nin tutuklanmasından endişe duyulduğunu bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, toplumun farklı kesimlerini temsil eden siyasetçilere yönelik bu tür tasarrufların, Tunus’un toplumsal barışına fayda sağlamayacağı vurgulandı. Açıklamada, "Tunus’ta demokratik geçiş sürecinin toplumun tüm kesimlerini içeren, geniş bir uzlaşı temelinde yürütülebildiği takdirde başarılı olabileceğine inanıyoruz.

Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de dost ve kardeş Tunus’un barış, refah ve esenliği için katkı sağlamayı sürdürecektir” ifadeleri kullanıldı.

Kalın: Demokratik süreçlere darbe vuran endişe verici gelişme Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Gannuşi'nin tutuklanmasını, "demokratik süreçlere darbe vuran endişe verici bir gelişme" olarak niteledi.

Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Tunus'ta, Ennahda Partisi lideri ve Halkın Temsilcileri Meclisi eski Başkanı Raşid Gannuşi'nin Kadir Gecesi gözaltına alındıktan sonra bugün tutuklanması, demokratik süreçlere darbe vuran endişe verici bir gelişmedir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu kararın dost ve kardeş Tunus'un barış, huzur ve istikrarına katkı sunmayacağını düşündüklerini belirten İbrahim Kalın, paylaşımında "Kararın gözden geçirilerek kucaklayıcı bir siyasi ortamın tesis edilmesinin, özellikle bayram arifesinde toplumsal barış ve siyasi istikrar için kritik önemde olduğuna inanıyoruz." ifadelerine yer verdi 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER