VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 29 October 2021 19:55:15

0 Yorum

Kez Okundu.

Erdoğan Taksim’de AKM Ziyareti Yaptı

 

İstanbul yeni AKM'ye kavuştu

Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi bugün açıldı. Açılış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Açılış töreninin ardından konuşma yapan Erdoğan; "Gezi olayları sırasında AKM nasıl terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştürüldüğünü unutmadık" ifadelerini kullandı.AKM açılışında sosyal medya Meral Akşener’i konuştu! AVM açılacağını iddia  etmişti - Son Dakika Haberler

2,5 Yılda Tamamlandı, Yaklaşık 2 Milyar TL'ye Mal Oldu

İstanbul Yeni AKM'ye Kavuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen MÜSİAD 26. Olağan Genel Kurulu'na katıldıktan sonra, Taksim'deki AKM inşaatına geldi. Erdoğan'ın AKM'deki incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli eşlik etti.

AKM: Fotoğraflarla dünden bugüne İstanbul’un ikonik yapısı - BBC News Türkçe

Yenilenen Atatürk Kültür Merkez, Cumhuriyet'in 98'inci yaş gününde yeniden hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açılışı yapılan AKM'de13 yıl sonra Sinan Operası ile ilk konser gerçekleşecek. Açılış sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Mesela kimi çevrelerce ideolojik saplantı kimi çevrelerce kaos çıkarmaya dönüştürülerek bize vakit kaybettirildi. Gezi olayları sırasında AKM nasıl terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştürüldüğünü unutmadık. Nihayet tüm bu sorunları birer birer aşarak gereken hazırlıkları yaptık ve 2019’da yeni binanın temelini attık" dedi.

Sır gibi saklanıyordu! İşte açılışı yapılan AKM’nin içinden ilk görüntüler  - Haberler

2,5 yılda tamamlanan ve toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar lira olan yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin açılışı yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni binası Cumhuriyet'in 98. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Buradaki konuşmasına Atatürk ve milli mücadele kahramanlarını anarak başlayan Erdoğan, Gezi eylemleri sırasında AKM'nin, terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştüğünü söyledi.

12 Nisan 1969’da İstanbul Kültür Sarayı adıyla hayatımıza giren ve 10 Şubat 2019'da ikinci kez temeli atılan AKM, 2,5 yılda tamamlandı.

Son Dakika... Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan AKM açılışı  öncesi önemli açıklamalar - Son Dakika Milliyet

AKM bünyesinde 2 bin 40 kişilik opera salonu, 802 kişilik tiyatro salonu, galeri, çok amaçlı salon, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, müzik kayıt stüdyosu, bir bilgi merkezi olarak kurgulanan ve müzik, sanat, mimari, tasarım gibi ihtisas başlıklarına odaklanan kütüphane, Yeşilçam Sineması ve tasarım dükkânı bulunuyor.

AKM'nin en öne çıkan unsuru Taksim Meydanı'na bakan, özel olarak tasarlanarak üretilen 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olan opera salonu.

Opera salonu fiziksel, teknik ve mimari analizler sonucunda, en iyi doğal akustiği elde edebilmek için at nalı biçimli tasarlanarak yapıldı. Yüksek kalitede ses niteliği ve reverberasyon süresi olarak dünyadaki nitelikli opera salonlarının sahip olduğu standartlarda inşa edildi.

Salonda öncelikle opera, ama aynı zamanda senfonik konserler ve elektro-akustik destekli gösteriler için de doğru akustik şartlar sağlanabiliyor. Yan duvarlar boyunca kaplamalar akustik ihtiyaçlara uygun olarak özel olarak tasarlandı.

Opera salonunda halı veya diğer tekstil döşeme gibi ses yutuculardan kaçınmak gerektiğinden, ahşap zemin tercih edildi.

İstanbul yeni AKM’ye kavuştu

Beyoğlu'ndaki AKM açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahretin Altun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve kızı Büşra Köylübay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören katıldı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER