VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 02 August 2021 22:19:50

0 Yorum

Kez Okundu.

Erdoğan Gümrüksüz Domuz At Eşek Etini Onayladı

 

Erdoğan onayladı! Gümrüksüz domuz, at, eşek eti ithal edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Bosna Hersek'den vergisiz domuz, at ve eşek sakatatlarının ithalinin önü açıldı

 

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla mücadele ederken, kaşla göz arasında Bosna Hersek'den vergisiz domuz, at ve eşek sakatatlarının ithalinin önü açıldı. Uygulanan ekonomik politikalarla hayvancılıkta dışa bağımlı hale gelen ülkemizde bugün tarihi bir rezalete daha imza atıldı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Bosna Hersek’ten canlı büyükbaş hayvan ile domuz, at, eşek ve katır sakatatları ile birçok kalem ürün vergiden muaf olarak ithal edilebilecek.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

"Bosna Hersek menşeli bazı ürünlerin ithalatında tarife kontenjanı uygulamasına ilişkin tebliğ" başlığıyla dün yayınlanan karar çerçevesinde 1 Ağustos 2021 tarihinde yürürlüğe girmek üzere bazı ithalat kalemlerinde tarife kontenjanı açılmasına karar verildi.

Söz konusu ithalat kalemleri Resmi Gazete’de yayınlanan kararda açıklamalarıyla yer almadı. Ancak, G.T.İ.P. yani Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu kodları ile yer alan ithalat kalemlerinin ekmekten çikolataya, canlı büyükbaş hayvanlardan domuz, at ve eşek sakatatlarına, canlı koyun ve keçiden tavuk ve horoza kadar birçok farklı ithalat kalemi yer aldığı tespit edildi.

 

Açıklanan listede 01.02 koduyla belirtilen ithalat kalemi "Canlı büyükbaş hayvanları", 02.01 kodu "Büyükbaş hayvanların taze veya soğutulmuş etlerini", 02.02 kodu ise "Büyükbaş hayvanların dondurulmuş etlerinin" sıfır gümrükle Türkiye'ye ithal edilebileceğini ifade ediyor.

Liste incelenmeye devam edildiğinde 01.04 koduyla Canlı koyun ve keçiler, 02.04 koduyla Koyun ve keçilerin taze, soğutulmuş veya dondurulmuş etlerinin de gümrük vergisinden muaf tutulduğu görülüyor.

VERGİSİZ DOMUZ, AT, EŞEK, KATIR ETİ İTHAL EDİLECEK

02.06 kodu ise sıfır gümrükle ithalatın önün açıldığı rezaleti gözler önüne seriyor. Bu kodla Türkiye'ye;  sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatlarının yani İslami olarak kesinlikle haram olan domuz, at, eşek ve katır etlerinin taze, soğutulmuş ya da dondurulmuş olarak gümrük vergisinden muaf bir şekilde ithalatının önü açılmış oluyor.

LİSTEDE SUNİ BAL DA VAR!

Resmi Gazete'de domuz at, eşek ve katır etinin yanı sıra 'suni bal' ithalatının da önü açılmış oldu. Listede son sırada yer alan 17.02 koduyla şekerler, şeker şurupları, suni bal ve karamelin gümrüksüz olarak ithal edilebilecek.

 

Editörün notu: Haberde geçen "Bosna Hersek'den sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatlarının ithaline" ilişkin ekler ve gerekli belgeler habere eklenmiştir. Ancak isterseniz 31 Temmuz 2021 Tarihli ve 31554 Sayılı Resmî Gazete'ye bakabilirsiniz.

Listede yer alan ürünlerin GTİP kodlarına göre tam listesi:

0303.14: Alabalıklar (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache ve Oncorhynchus chrysogaster)

0303.25.00.00.00: Sazan balığı (Cyprinus spp., Carassius spp., Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus, Catla catla, Labeo spp., Osteochilus hasselti, Leptobarbus hoeveni, Megalobrama spp.)

07.11.90.30.00.00: Tatlı mısır

18.06: Çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları

19.04: Hububat veya hububat ürünlerinin kabartılması veya kavrulması suretiyle elde edilen gıda mamulleri (corn flakes gibi); tarifenin başka yerinde belirtilmeyen veya yer almayan ön pişirme ya pılmış veya başka surette hazırlanmış dane (mısır hariç) veya flokon halindeki hububat veya diğer şekilde işlenmiş daneler (un, hububatın kabaca öğütülmesinden elde edilen küçük parçalar ve kaba un hariç

19.05: Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçilik mamulleri (kakao içersin içermesin); hosti, eczacılıkta kullanılan boş ilaç kapsülleri, mühür güllacı, pirinç kağıdı ve benzeri ürünler

2202.99.91.00.00: Ağırlık itibariyle % 2,8 veya daha fazla protein içeriğine sahip soya temelli içecekler

2202.99.95.00.00: 04.01 ila 04.04 pozisyonlarındaki ürünlerden elde edilen katı yağ oranı ağırlık itibariyle % 0,2 veya daha fazla fakat % 2 'den az olanlar

2202.99.99.00.00: 04.01 iIa 04.04 pozisyonlarındaki ürünlerden elde edilen katı yağ oranı ağırlık itibariyle % 2 veya daha fazla olanlar

01.02: Canlı büyükbaş hayvanlar: - Sığırlar

02.01: Büyükbaş hayvanların eti (taze veya soğutulmuş):

02.02: Büyükbaş hayvanların eti (dondurulmuş) 

01.04: Canlı koyun ve keçiler

 

02.04: Koyun ve keçi etleri (taze, soğutulmuş veya donduruImuş)

02.06: Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatı (taze,soğutulmuş veya dondurulmuş)

0105.11: Horozlar ve tavuklar ("Gallus Domesticus" türü)

0207.11: 01.05 Pozisyonuna girer - Horozlar ve tavuklar ("Gallus Domesticus" türü) Parçalanmamış (taze veya soğutulmuş)

0207.12: Horozlar ve tavuklar ("Gallus Domesticus" türü) Parçalanmamış (dondurulmuş):

0207.13: Parça halindeki etler ve sakatat (taze veya soğutulmuş):

0207.14: Parça halindeki etler ve sakatat (dondurulmuş)

1101.00: Buğday unu veya mahlut unu

15.12: Ayçiçeği tohumuaspir veya pamuk tohumu yağları ve bunların fraksiyonları (rafine edilmiş olsun olmasın, fakat kimyasal olarak değiştirilmemiş)

17.02: Diğer şekerler (kimyaca saf laktoz, maltoz, glikoz ve fruktoz dahil) (katı halde); ilave aroma veya renk verici maddeler katılmamış şeker şurupları, suni bal (tabii bal iIe karıştırılmış olsun olmasın); karamel

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER