VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 18 June 2022 00:44:27

0 Yorum

Kez Okundu.

Erbakan Temel Karamollaoğlu’nu Kenan Evren’e neden gönderdi

Erbakan Hoca, Temel Karamollaoğlu’nu Kenan Evren’e neden gönderdi?

Milli Gazete Yazarı Adnan Öksüz, bugünkü köşesinde Temel Karamollaoğlu’nun Erbakan Hoca tarafından Kenan Evren’e gönderiliş hikayesini yazdı.

Erbakan Hoca, Temel Karamollaoğlu’nu Kenan Evren’e neden gönderdi?

Milli Gazete Yazarı Adnan Öksüz, bugünkü köşesinde Temel Karamollaoğlu’nun Erbakan Hoca tarafından Kenan Evren’e gönderiliş hikayesini yazdı.

Karamollaoğlu’nun özel bir toplantıda 1980 darbesi öncesi dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile yaptığı görüşmeyi anlattığını söyleyen Öksüz, Karamollaoğlu’nun dilinden olayı şöyle aktardı:

1980 darbesinden önce milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeydim. Meclis’in komisyonlarından alt komisyondaydım. Kamu İktisadî Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu vardı. TUSAŞ (Türkiye Uçak Sanayii A.Ş.) konusunu da bana verdiler. Yani başkanı bendim, alt komisyonun. TUSAŞ’ın kurulması aşamasında o dönemki CHP ve AP’nin engellemelerini hatırlıyorum. Üye vermediler, imza vermediler…”

“Uçak Alt Sanayii Komisyonu Başkanı olarak TBMM’de generallerle bir toplantı yaptık. Generallerin genel eğilimi, ‘Biz savaş uçağı yapamayız, dışardan zaten alıyoruz!..’ görüşündeydi. Tabi onları da üstleri öyle yönlendirmişti.”

“Ama iki general beni bir kenara çekerek, ‘Temel Bey, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak savaş uçağı üretebiliriz, yapabiliriz, buna gücümüz var!’ dediler. Bu iki general, bir gerçeği ifade ediyordu, esasen. Ben bu görüşleri o zaman Erbakan Hoca’mıza anlattım. Hoca dedi ki: “Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’den bir randevu al, git görüş, bunları anlat!”

“Erbakan Hoca’mızın bu talimatından sonra randevu aldım, gittim, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’le görüştüm. Hatta Kenan Evren beni görünce, ‘Nedir bu genç yaşta sakal!’ diye de takıldı. Kenan Evren’e ve Haydar Saltık’a, Türkiye’nin savaş uçağını üretmesi gerektiğini detaylarıyla anlattım. Kenan Evren’in o görüşmede, ‘Ne yapalım, biz bugüne kadar savaş uçaklarını dışardan aldık, alıyoruz…’ mealinde cümleler sarf ettiğini hatırlıyorum.”

“Bugünden bakarak şunu söylemek isterim ki, topyekûn bir kalkınma hamlesi içinde olmamız lazım. Yatırımlarımızı tamamen üretime tahsis etmek zorundayız.”

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER