VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 01 May 2021 01:32:21

0 Yorum

Kez Okundu.

ERBAKAN Küçük Esnaf’a Yapılan Haksızlık ve Adaletsizliktir

FATİH ERBAKAN’DAN KAPANMA UYARISI

H24/SİYASET

TAM KAPANMA DESTEK PAKETLERİ NEREDE?

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, tam kapanmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Sağlığımız için tam kapanma yapalım ama ekonomik tedbirlerimizi de alalım, esnafımızı, vatandaşımızı, çiftçimizi güçlü ekonomik destek paketleri ile destekleyerek bu kapanmayı yapalım!" ifadelerini kullandı.

Tam Kapanmada Geç Kalındı Genel Başkan şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, Pandemi ile mücadelede giderek daha iyi bir konuma geleceğine, tam tersine daha kötü bir noktaya geldi. Ülkemiz son günlerde, 100 bin kişide görülen vaka ve ölüm sayısı bakımından dünyada en kötü durumdaki birkaç ülkeden bir tanesi durumunda.

Bu tablo karşısında Hükümet bugünden itibaren başlamak üzere, yaklaşık 17 günlük bir “tam kapanma” ilan etti.

Hükümet’in bu kararına karşı değiliz, sağlığımız için bilim ışığında gerekli tüm tedbirler elbette ki alınmalıdır. Ancak; bu tam kapanma şimdiye kadar çoktan alınmalıydı. Bu kadar vaka ve can kaybı olduktan sonra mı aklımız başımıza geldi?

İkincisi; bu nasıl bir kapanma ki, nüfusun neredeyse yarısı istisnalar kapsamında kapanmadan muaf… Genelgede tam 40 madde kapanmadan etkilenmeyecek istisnalı gruplar sayılıyor.

Neredeyse çocuklar ve yaşlılar dışında herkes kapanmadan muaf."

Erbakan'dan Esnafa Acil Destek Çağrısı

Dr. Fatih Erbakan salgından olumsuz etkilenen küçük esnafın bu kapanma ile birlikte daha da zor duruma düşeceğini belirterek hükümete bu konuda acil önlem alınması çağrısı yaptı: " Peki, 17 günlük tam kapanma ilan ettiniz de bu kapanma için DESTEK PAKETİ nerede?

Herhangi bir yeni destek yok, esnafın hali ne olacak?

Kira ödemeleri, çekler, kredi taksitleri ne olacak? Günlük yevmiyeyle geçinenler ne olacak?

Maalesef onlara soğan-patates, maske ve kolonya kaldı!.. Sağlığımız için tam kapanma yapalım ama ekonomik tedbirlerimizi de acilen alalım, esnafımızı, vatandaşımızı, çiftçimizi güçlü ekonomik destek paketleri ile destekleyerek bu kapanmayı yapalım! "

Küçük Esnaflar Kapalı, 3 Harfli Zincir Marketler Açık!

Kırtasiye, elbise, ayakkabı gibi ürünler de satan büyük marketlerin açık olmasının, bu ürünleri satan küçük esnafa haksızlık olduğunu belirten Genel Başkan, sözlerine şöyle devam etti: "Diğer taraftan 3 harfli market zincirlerine kapatma var mı?

Hayır yok… Neden yok?

Çünkü bunlar market statüsünde, gıda ürünü satıyorlar. İyi de bu zincir marketler gıdayla birlikte, gıdadan başka her şeyi de satıyorlar. Kırtasiyeler, oyuncakçılar, ayakkabıcılar, konfeksiyon mağazaları kapalı, ama bütün bu ürünleri satan 3 harfli zincir marketleri açık.

Bu küçük esnafa yapılan büyük bir haksızlık ve adaletsizliktir!" Yerli Aşımız Neden Gecikti? 'Şimdiye kadar yerli aşımızı neden üretemedik?' diye de soran Genel Başkan

 "Kazakistan dahi QazVac adlı yerli aşısını üretti, biz de daha yerli aşı yok.

1928’de kurulan ve asıl amacı salgınlarla, enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele etmek olan ve daha 1940’lı yıllarda yurtdışına Tifüs aşısı ihraç eden Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü Bakanlar Kurulu kararı ile 2004 yılında kapatan bir anlayış iktidarda olursa, elbette ki yerli aşı üretemeyiz. 19 senelik iktidarları boyunca faize tam 530 milyar dolar verirken, TÜBİTAK’a sadece 14 milyar dolar kaynak ayrılırsa, elbette ki yerli aşı üretemeyiz.

19 sene boyunca üretime, AR-GE’ye, sanayi ve teknolojiye kaynak ayırmayan, kaynakları betona, çimentoya ve imtiyazlılara aktaran bir iktidar olursa, elbette ki yerli aşı üretemeyiz." dedi. 

 DR. FATİH ERBAKAN'IN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

Türkiye pandemi ile mücadelede giderek daha iyi bir konuma geleceğine, tam tersine daha kötü bir noktaya geldi. Ülkemiz son günlerde, 100 bin kişide görülen vaka ve ölüm sayısı bakımından dünyada en kötü durumdaki birkaç ülkeden bir tanesi durumunda.

Bu tablo karşısında Hükümet yarından itibaren başlamak üzere, yaklaşık 20 günlük bir “tam kapanma” ilan etti. Hükümet’in bu kararına karşı değiliz, sağlığımız için bilim ışığında gerekli tüm tedbirler elbette ki alınmalıdır. ANCAK; · Bu tam kapanma şimdiye kadar geçen tam 14 ay boyunca neden yapılmadı? Bu kadar vaka ve can kaybı olduktan sonra mı aklımız başımıza geldi? 

Bu nasıl bir kapanma ki, nüfusun neredeyse yarıdan fazlası istisnalar kapsamında kapanmadan muaf…

Genelgede tam 40 madde kapanmadan etkilenmeyecek istisnalı gruplar sayılıyor. Neredeyse çocuklar ve yaşlılar dışında herkes kapanmadan muaf. · Nüfusun neredeyse yarısı istisna kapsamında olduğu için serbest dolaşıyor, diğer taraftan esnafa kapatma geliyor.

14 aydır doğru düzgün siftah yapamayan, perişan durumdaki esnafın günahı ne?

Bu tam kapanmayla özellikle küçük esnaf hepten perişan olacak.

Tamam, sağlığımız için tam kapanma yapalım ama ekonomik tedbirlerimizi de alalım, esnafımızı, vatandaşımızı, çiftçimizi güçlü ekonomik destek paketleri ile destekleyerek bu kapanmayı yapalım…!!

Peki diğer taraftan 3 harfli market zincirlerine kapatma var mı? Hayır yok… Neden yok? Çünkü bunlar market statüsünde, gıda ürünü satıyorlar. İyi de bu zincir marketler gıdayla birlikte, gıdadan başka her şeyi de satıyorlar…

Kırtasiyeler, oyuncakçılar, ayakkabıcılar, konfeksiyon mağazaları kapalı, AMA bütün bu ürünleri satan 3 harfli zincir marketleri açık… Bu küçük esnafa yapılan büyük bir haksızlık ve adaletsizliktir…!! Peki, 20 günlük tam kapanma ilan ettiniz de bu kapanma için DESTEK PAKETİ nerede?

Herhangi bir yeni destek yok, esnafın hali ne olacak? kira ödemeleri, çekler, kredi taksitleri ne olacak? Yevmiyeyle geçinenler ne olacak? günlük kazandığını akşam yiyenler ne olacak?

Maalesef onlara soğan-patates, maske ve kolonya dağıtımı kaldı…!!

5 tane imtiyazlı holdinge tam 128 kez vergi muafiyeti çıkarıp, devletin milyarlarca liralık alacağından vazgeçiyorlar, vatandaşa da patates-soğan kalıyor…!! İmtiyazlılara gelince destek çok, vatandaşa gelince destek yok…!!

Bu noktada diğer önemli bir soru; “Biz şimdiye kadar yerli aşımızı neden üretemedik ??”

Kazakistan dahi QazVac adlı yerli aşısını üretti, biz de daha yerli aşı yok …

1928’de kurulan ve asıl amacı salgınlarla, enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele etmek olan ve daha 1940’lı yıllarda yurtdışına Tifüs aşısı ihraç eden Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü Bakanlar Kurulu kararı ile 2004 yılında kapatan bir anlayış iktidarda olursa, elbette ki yerli aşı üretemeyiz…

19 senelik iktidarları boyunca faize tam 530 milyar $ verirken, TÜBİTAK’a sadece 14 milyar $ kaynak ayıran bir iktidar olursa, elbette ki yerli aşı üretemeyiz…

19 sene boyunca üretime, AR-GE’ye, sanayi ve teknolojiye kaynak ayırmayan, kaynakları betona, çimentoya ve imtiyazlılara aktaran bir iktidar olursa, elbette ki yerli aşı üretemeyiz… -

Yeniden Refah Partisi olarak Milletimiz’in derdiyle dertleniyoruz, o dertlere derman olmak için çalışıyoruz, - Paylaşımda adalet için, yönetimde adalet için, önce millet demek için geliyoruz …dedi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER