VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 May 2022 16:06:25

0 Yorum

Kez Okundu.

Erbakan HÜDA-PAR Ziyareti Yaptı

Erbakan Yaptırdığımız anketlerde oy oranımız yüzde 9 civarında

Erbakan, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’nu ziyaret etti.

H24/ SİYASET 

 Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'na iade-i ziyaret gerçekleştirdi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan ve Genel Başkan Yardımcıları, Doğan Bekin ve Avukat Bayram Sakartepe’den oluşan heyet, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nu, Hür Dava Partisi Genel Merkez binasında ziyaret etti.

Erbakan: Halkın gündemini konuştuk Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması için gazetecilerin karşısına geçti. Ziyarete ilişkin Yeniden Refah lideri Erbakan," Bu iade-i ziyaretimizde Türkiye'nin genel meseleleri, halkın gündemi ve sorunları ile ilgili karşılık fikir alışverişinde, istişare bulunduk. Kendilerine Yeniden Refah Partimizin özellikle ekonomik sorunlarla ilgili çözüm önerilerini içeren proje kitaplarımızı takdim ettik.

Yine bu ziyaretimizde özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki vatandaşlarımızın problemleri ve bölgenin meseleleri hakkında bilgi aldık. İnşallah bu ziyaretimizin hem HÜDA Par hem Yeniden Refah Partimiz açısından hem de ülkemiz ve milletimiz açısından hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah'tan diliyorum" ifadelerini kullandı.

Yapıcıoğlu: Siyasetin kavgacı üslubundan şikayetçiyiz Siyasi partilerin arasındaki kavgacı üsluptan şikayetçi olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu," Elbette siyasi partiler arasında bazı konularda görüş farklılıkları olabilir.

Bunlardan birisi veya birkaçı memleketin idaresinde de olabilir. Muhalefet partileri iktidarın yaptığını yeri geldiğinde eleştirebilir ama bu eleştirilerin, görüş farklılıklarının kavgaya ya da kırıcı bir üsluba neden olmaması gerektiğini mütemadiyen söyledik. Memleketin ciddi sorunları var.

Bu sorunlara ilişkin farklı farklı çözüm önerileri farklı siyasi partiler tarafıdan dile getirilebilir. Uygulamadan eleştirilebilir, bu eleştiriler bazen sert olabilir ama kırıcı olmaması lazım partiler arası diyalog kanallarının açık olması gerekiyor.

Kürtçe etkinliklerin yasaklanması Bir gazetecinin, Kürtçe tiyatro ve konserlerin valilik veya belediyeler tarafından yasakladığını hatırlatması üzerine Erbakan, "Adaletten yana olan bir görüşün temsilcileriyiz. 'Gardiyan devlet' anlayışı yerine 'garson devlet'; yani vatandaşına hizmetkar olan devlet anlayışından yanayız.

Böyle bir yasağın uygun olmadığı görüşünden yanayız. Oradaki insanlarımızın bu gibi yasaklarla devletten soğutulması, merkezden kopartılması ve kutuplaşmaya yol açılması, karşılıklı acıların yaşanmasına vesile olması manasına geleceğini düşünüyoruz. Ve bu gibi davranışlarla aslında o bölgede birtakım emelleri olan dış güçlerin ekmeğine yağ sürülüyor." yanıtını verdi.

Yapıcıoğlu: "Herkes anadilini konuşabilmeli, anadilinde sanat eseri de verebilmelidir" Yapıcıoğlu ise aynı soruya şu yanıtı verdi: "Ana dille ilgili ciddi bir problem var. Her ne kadar hükümet bunun aksini iddia etse de.

TRT Kürdi'nin açılması, özel Kürtçe kursların açılması, farklı dillerde yayın yapılmasının mümkün hale gelmesi yeterli görülüyor olsa da aslında anadille ilgili problemler devam ediyor. Belki bunun bir boyutu anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Bunun için anayasa değişikliği gerekiyor.

Eğer anadilde eğitim, yani devlet kurumlarında, okullarda anadilde eğitimin önü açılmış olsaydı belki bu sorunları yaşıyor olmayacaktık. Ama siz, ileriye doğru bir adım atmayı ısrarla geciktirirseniz ya da o konuda gönülsüz davranırsanız ya da adım atmaktan vazgeçerseniz bu durumda belki geriye gidiş yaşanıyor. Dil ile ilgili yasaklar da bunun bir parçasıdır.

Bizim inancımız şudur ki memleketin sorunlarının çok büyük bir kısmı yüzeysel olarak tartışılıyor. Genel anlamda sonuçlar üzerinden tartışılıyor. Biz istiyoruz ki memleketin sorunlarının derinlerine inilsin, bu nedenler masaya yatırılsın farklı görüşteki insanlar kendi görüşlerini ortaya koysunlar. Kavgacı olmayan bir üslup ve memleket için en hayırlı nokta ne ise biz orada buluşabilelim" değerlendirmesini yaptı.

‘Görüşmede 3. İttifak konusu gündeme gelmedi’

Bir gazetecinin 3.İttifak ile ilgili sorusuna Erbakan "Seçmenin sağ partiler olarak gördüğü partilerin bir 3.ittifak oluşturması halinde bir sinerji oluşturabileceğini ve ciddi bir blok oluşturabileceğini ifade etmiştik.

Bununla ilgili çeşitli vesilelerle görüşlerimizi bildirdik. Bugün HÜDA Par ziyaretimizde biraz önce dediğimiz gibi memleket meseleleri, çözüm önerilerimiz, bakış açılarımız ve aynı zamanda da HÜDA Par'ın bugüne kadar yaptığı çalışmalar edindiği tecrübeler Yeniden Refah Partisi'nin Anadolu'daki Türkiye genelindeki çalışmalar ile ilgili bilgi vermek şeklinde oldu. Bu ziyaret içeriğinde herhangi bir ittifak görüşme olmadı" şeklinde konuştu.

Bugünkü seçim kanunları ittifakı zorunlu kılıyor Bugün ki siyasi sistemin, bugün ki seçim kanunlarının partilerin ittifak yapmaya zorladığını ifade eden Yapıcıoğlu, " Bu görüşmemizin konusu ittifak değildi ama şu partiden isim zikretmeksizin bağımsız olarak söylüyorum, şu anda evet 2 ittifak var. Bunların dışında ittifakların herhangi birinde yer almamış pek çok parti var.

Seçime katılmaya yeterliliğine sahip 27 parti olduğu Yüksek Seçim Kurulu ( YSK) tarafından açıklandı. Bunlarla birlikte aralarında üçüncü ve dördüncü ittifak oluşturmaları mümkündür, ihtimal dahilindedir. Şu an bizim bir ittifak oluşturma çabamız an itibariyle yoktur" dedi.

Yaptırdığımız anketlerde oy oranımız yüzde 9 civarında

 ‘Anketlerde Yeniden Refah Partisi’nin Doğu ve Güneydoğu’daki oy oranı nedir" sorusuna Erbakan "İstanbul’un 20 ilçesinde, Türkiye'nin 69 ilinde, Doğu ve Güneydoğu'da ise 15 ili kapsayan anketlerimiz oldu. Katılımcı sayısı da gayet yeterliydi. Doğu ve Güneydoğu’daki 15 ilde yüzde 9 oy, İstanbul’da yüzde 9,5 bir oy oranı aldığımızı gördük. Tabii çalışmalarımızı mümkün olduğunca objektif yapmaya çalışıyoruz aksi zaten kendimizi kandırmak olur" şeklinde konuştu.

 

Böyle bir yasağın uygun olmadığı görüşünden yanayız. Oradaki insanlarımızın bu gibi yasaklarla devletten soğutulması, merkezden kopartılması ve kutuplaşmaya yol açılması, karşılıklı acıların yaşanmasına vesile olması manasına geleceğini düşünüyoruz. Ve bu gibi davranışlarla aslında o bölgede birtakım emelleri olan dış güçlerin ekmeğine yağ sürülüyor." yanıtını verdi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER