VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 25 January 2023 12:18:06

0 Yorum

Kez Okundu.

En Önce Ahlak

EN ÖNCE AHLÂK

H24/ Makale/ Mehmet Ali BİÇER

İslâm’i Ahlâk, bütün müslümanları ilgilendiren toplumsal bir ibadettir. Her toplumun, her rejimin, bütün ideolojilerin kendine has bir ahlâk anlayışı vardır. Vahiy ile beslenen, kendi arzusuyla hareket etmeyen Hazreti Muhammed (S.A.V.)’in de Kur’an’ı Kerim ışığında sergilediği bir ahlâk yapısı vardır. İnsanlar kendi iradeleri, akıl ve mantıklarının kavradığı kadarıyla ahlâki tercihlerini yaparlar ve bunu da hayatlarına geçirirler.

GÜZEL AHLAK KUVVETTİR

Hz.Muhammed (S.A.V.) “Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim.” demekle, ahlâkın çok kapsamlı olduğuna vurgu yapmıştır. En mükemmel ahlâk, kaynağını İslâm Dini’nden alır. Hz.Muhammed (S.A.V.) Peygâmberliğinden önce insanların dikkatini “GÜZEL AHLÂK” ile çekmiştir. Toplum, O’na (S.A.V.) “Muhammed’ül Emin” ünvanını layık görmüş, düşmanları dahi kıymetli eşyalarını O’na (S.A.V.) emanet etmiştir. Özellikle dava insanları, kanaat önderleri ve liderler“ GÜZEL AHLÂKLI” olmalıdır.

İSLÂM’A TESLİMİYET ŞARTTIR

Tercihini İslâm’dan yana yapanların, ahlâk anlayışı Kur’an ve Sünnet kaynaklı olmak zorundadır. Yoksa hem kendini, hem de çevresinde bulunanları aldatarak çifte standartlı (İkiyüzlü, mürai, münafık) konumuna düşerler. Cenab’ı HAKK insanın kalbinden geçen her şeyi bilmektedir. Oyun ve eğlenceden ibaret olan bu dünya hayatını, gün gelecek her insan terk edecektir. Müslüman, İslâm’a teslim olmuş kişi demektir.

DEFOLU MÜSLÜMAN ZARARLIDIR

Günlük hayatta zaman, zaman gözlemlediğimiz kişilerin ahlâksızlığından yakındığımız, toplumun kirlenmesinden, çürümesinden şikayetçi olduğumuz olmuştur. Hatta tutucu, körü-körüne inanan kişilerin sergiledikleri ahlâksızlıklar ile insanların kurtuluşuna engel oluşturmakta, toplumda münafık, deist, ataist ve mürtet sayısını arttırmaktadırlar.

“GÜZEL AHLAK”

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Müslümanın düşmanlarına karşı en tesirli bir silahıdır. ANCAK, SAMİMİ OLANLAR BAŞARIR Hazreti Muhammed (S.A.V.); Şakayla dahi olsun bir kez yalan söylememiş, elindeki olanaklara ve kendisine verilen mucizelere rağmen hiç kibirlenmemiş, övünmemiş, gururlanmamış, adaletten kıl payı ayrılmamış, kimseye haksızlık, zorbalık ve eziyet ederek acımasızca davranmamıştır. Davasından asla taviz vermemiş, arkadaşlarına ise ihanet etmemiştir. Örnek Modelimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.) doğruluk, güvenirlik ve “GÜZEL AHLÂK” timsalidir.

GÜZEL AHLÂK AİLEDE KAZANILIR

Adil Düzen’in kurulmasında “GÜZEL AHLÂK” en ön sırada yer almaktadır. Kur’an’ı Kerim Hucurat Suresi “Güzel Ahlâk Kurallarını” anlatmaktadır. Ahlâk veya ahlâksızlık inançla çok yakından ilgilidir. Çağlarüstü ahlâk eğitiminin %75’i bilhassa 0-6 yaş arası ailede başlar. Çevre ve okulda devam eder. Ahlak; İnsanın dışarıdan gelebilecek yanlış ve tehlikeli etkilere karşı bünyenin sürekli savunmada kalabilmesidir.

EDEB YA HU

Hayvanlar içgüdüleri ile hareket ederler, ahlâk gibi bir kaygıları da yoktur. Şeref, namus, iffet, haya, mukaddesat, adalet gibi kavramlar yalnız insana has vasıflardır. Ahlâkın zirvesine edeb demişlerdir ki, dergâhların (tekke ve zaviyelerin) giriş kapısına kelime’i tevhid, lafza’i celal, salavat’ı şerife sözcüklerini yazmamışlar, “Edeb Ya Hu” levhasını asmışlardır. Eline, Diline, Beline sahip olmak anlamındaki “EDEB” sözcüğü ahlâkın en zirvesidir.

MODERNİZM, İSLAH EDİLMELİDİR

Bugün ahlâk ve edebin yerini çağdaş, uygar, modern sözcükleri yerleştirlmek istenmişse de sonuç ortadadır. Edepsizler için, ahlâk kuralları pek anlam ifade etmez. İnançsız, sevgisiz, şefkatsiz, bencil, yalancı, nemalazımcı, hak, hukuk, adalet tanımaz tipler, “GÜZEL AHLÂK” eğitimine elbet muhtaçtırlar. GÜZEL AHLÂKI önemsemeyen toplumlar önce yozlaşmaya, sonra çürümeye ve ileride kokmaya başlarlar.

İSLÂM DİNİ BİR BÜTÜNDÜR

İslâm Dini’nin hiçbir parçası tek başına ayrı tutulamaz, ayrı düşünülemez ve ayrı yorumlanamaz. Ancak; Anlatımı kolaylaştırmak adına inanç, ibadet, ahlâk, muamelat (Sosyal, Siyasi, Ekonomi, Diplomasi, Aile) ve ukubat (Ceza) gibi terimlere ihtiyaç duyulmuştur. Günümüz insanı, maalesef ahlâk nihilizmi (Hiçlik, anlamsız) yaşamakta, günün konjonktürü (Eyyamcı) ve reel politik anlayışını kendine paravan olarak kullanmaktadır. GÜZEL AHLÂK’ın merkezi kalbdir. Sevginin, inancın merkezi de kalbdir. GÜZEL AHLÂK gönüllere hitap eder.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER